Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 10:06
Reklama

Audycje

Właściciele dużych gospodarstw rolnych czekają
Właściciele dużych gospodarstw rolnych czekają

Spółka CPK chwali się, że Program Dobrowolnych Nabyć sprawdza się. Rolnicy sprzedali 500 hektarów, a kolejne "umowy w drodze". Artur Konarski wiceprzewodniczący Rady Społecznej d.s. CPK - twierdzi, że ziemię sprzedają przede wszystkim ci, którzy mają kilka hektarów, nie kilkadziesiąt - 2, 3 hektary, tacy, którzy nie planują produkcji rolnej. Żadna ze stron na razie nie ustępuje.

29.03.2023 15:13
Kochał, bił i kradł - Kalibabka - historia najsłynniejszego oszusta i uwodziciela PRL-u
Kochał, bił i kradł - Kalibabka - historia najsłynniejszego oszusta i uwodziciela PRL-u

Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL - Wiktor Krajewski podąża jego śladem. Kobiety go uwielbiały, mężczyźni chcieli być tacy jak on, gazety rozpisywały się o jego podbojach, a gdy odsiadywał wyrok, nakręcono o nim serial, który pozwolił mu jeszcze ubarwić swoją legendę. Serial obejrzało 19 milionów widzów. Kalibabka doskonale wiedział, że widownia kocha zło. I nie wahał się tego wykorzystać. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Wiktor Krajewski mówi o tym, jak Kalibabka był postrzegany przez kobiety, ale zasięga też opinii seksuologów i psychiatrów, odkopuje stare reportaże, rozmawia z tymi, którzy poznali Kalibabkę, odsłania prawdziwe oblicze oszusta. Wiktor Krajewski - dziennikarz i autor książek

26.03.2023 13:10
Ewelina Stefaniak jedyna kobieta w Zarządzie Mazowieckiego WOPR-u
Ewelina Stefaniak jedyna kobieta w Zarządzie Mazowieckiego WOPR-u

4 marca odbył się VI Zjazd WOPR Województwa Mazowieckiego, którego gospodarzem było Sochaczewskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W wyborach do władz Mazowieckiego WOPR wzięło udział dwudziestu jeden przedstawicieli, czternastu jednostek terenowych WOPR z Mazowsza. Sochaczewskie WOPR reprezentowała Ewelina Stefaniak, która po raz kolejny została wybrana do Zarządu WOPR Województwa Mazowieckiego. Jest wiceprezesem d.s. promocji i współpracy z młodzieżą.

26.03.2023 12:09
Michał Turczyński o swojej pierwszej książce
Michał Turczyński o swojej pierwszej książce

Z wyksztalcenia jest ekonomistą, zawodowo zajmuje się kredytami frankowymi, mieszka w Teresinie, pracuje w Warszawie, właśnie spełnił swoje marzenie, napisał książkę: "Zawidzmy oczami dziecka". To pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chociaż raz zastanawiali się, dlaczego ten świat jest jaki jest. Co kieruje tak dynamicznym tempem zmian rzeczywistości, która nas otacza? Dlaczego pewne kanony wartości i działania, jeszcze tak niedawno oczywiste i stałe, jakby się rozmyły? Czy ta pogoń za innym, lepszym, doskonalszym na pozór, ma konkretny cel i czy jest jakiś czynnik, jakiś schemat, jakaś prawda, która mimo różnorodności etnicznej, kulturowej, religijnej, obyczajowej i społecznej, jest prawdą uniwersalną kierującą działaniami nie tylko naszymi i naszego wnętrza, ale także relacji, jakie zawieramy? Okazuje się, że jest taka prawda. Michał Turczyński w bardzo przystępny sposób, posiłkując się niezwykle wyrazistymi przykładami przedstawia swoisty przewodnik po ludzkim wnętrzu, zapraszając czytelnika do spojrzenia szerzej, głębiej, dalej... do zobaczenia świata oczami dziecka.

19.03.2023 13:27
Zamienione dzieci
Zamienione dzieci

Anna Karpińska i jej powieść "Jak to się stało". Dzieci zamienione w szpitalu, trafiły do nie swoich rodzin. Jaką cenę za to zapłacą? Czy będą potrafiły znaleźć się w nowej sytuacji? Jak tę wiadomość przyjmą ich rodziny? I czy istnieje szansa, by zaakceptowały siebie nawzajem. To temat powieści Anny Karpińskiej i jak zapewnia autorka w rozmowie z Grażyna Bolimowską-Gajdą nie inspirowała się żadną konkretną historią z życia wziętą. A takie historie się zdarzały, zwłaszcza w Polsce lat 80., kiedy przeżywaliśmy boom demograficzny. Temat podmienionych dzieci przyciąga uwagę zarówno filmowców jak również pisarzy. Dlaczego, o tym w rozmowie.

19.03.2023 11:35
Agnieszka Olszanowska o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych
Agnieszka Olszanowska o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych

"Sekretne schronisko", czyli miejsce, gdzie kobiety rodziły niechciane dzieci, albo fabryka aniołków. Czy istniały naprawdę? Czy są wyłącznie wytworem pisarskiej wyobraźni. O tym i jeszcze o pobliskich Miedniewicach Agnieszka Olszanowska w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. "Sekretne schronisko" to pierwsza część czterotomowej serii o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych. Świat dawno już zapomniany, w którym gusła i zabobony walczą z postępem medycyny, a kobiety wszystkich klas społecznych są równe w obliczu cudu narodzin, przeplatającego się z dramatem śmierci. Początek XIX wieku. Opętana nienawiścią do podopiecznych teściowej hrabina Luiza Skrzypowska wygania z pałacu Polę i jej matkę, kucharkę Elżbietę. Pozbawione dachu nad głową kobiety trafiają pod opiekę doktora Wacława, który postanawia wysłać Polę na kurs wiejskich położnych, aby zapewnić jej pracę i pewne utrzymanie. Dziewczyna nie wie, że zakochany w niej mężczyzna pod przykrywką praktyki lekarskiej prowadzi schronisko, gdzie zamożne damy potajemnie rodzą niechciane dzieci. Kilkadziesiąt lat wcześniej Malwina Skrzypowska, teściowa Luizy, zakochuje się w stajennym, co daje początek lawinie niefortunnych zdarzeń, mających wpływ na losy czterech bohaterek. Malwina, Elżbieta, Pola i Luiza muszą się zmierzyć z przeciwnościami, które uwikłanym w osiemnasto- i dziewiętnastowieczne konwenanse kobietom nie dają możliwości wyboru życia według własnych zasad. Czy więź, która łączy hrabinę Malwinę z Elżbietą i jej córką Polą, jest na tyle silna, aby pomogła im przetrwać najtrudniejsze chwile? Czy w czasach, gdy strach, zło i bieda popychają kobiety do najgorszych czynów, bohaterki zachowają ludzką twarz? O tym wszystkim dowiecie się drodzy Czytelnicy z mojej nowej powieści.

12.03.2023 13:34
Mamy jedno życie
Mamy jedno życie

Anna Kisiel – biegła medycyny sądowej, założycielka prywatnego prosektorium, opracowuje ekspertyzy w sprawach o zabójstwo. Mieszka w Sochaczewie, tu kończyła szkołę średnią, jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówi o tym, jak przeprowadza sekcję zwłok, jak ustala przyczyny śmierci, zarówno w sprawach o zabójstwo jak również w sytuacji, gdy chodzi o błąd w sztuce lekarskiej.

12.03.2023 11:42
Kobiety Teresina "Po godzinach"
Kobiety Teresina "Po godzinach"

Co można studiować, co robić po godzinach? Beata Sałacińska - plastyk i projektantka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Maluje, tworzy tkaniny unikatowe, projektuje i dekoruje wnętrza. Prowadzi w Teresińskim Ośrodku Kultury grupę artystyczną „Po godzinach”. Agnieszka Kowalczyk – zawód wykonywany logistyk, a od niedawna projektantka mody. Jako dojrzała kobieta ukończyła ASP w Łodzi. Zapraszają na wystawę „Portret Kobiety” - wystawę zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet. Beata Sałacińska i Agnieszka Kowalczyk. Jak postrzegają role kobiet, o tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

05.03.2023 13:41    1
Felivers - zwycięstwo było blisko
Felivers - zwycięstwo było blisko

Udział w preselekcjach do Festiwalu Eurowizji 2023 to wspaniały bodziec do dalszego działania - zapewniają Konrad Jażdżyk i Miłosz Fergiński z zespołu Feliwers. Zespół występuje w składzie: Miłosz Fergiński, Wojciech Fortuna, Piotr Cody Dąbrowski i Konrad Jażdżyk. Przypomnijmy, Felivers zakwalifikował się do finału preselekcji Festiwalu Eurowizji 2023, głosami jurorów zajął 3. miejsce, a publiczności 4. O tym, czy ich furtka do sławy została otwarta w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

05.03.2023 12:10
Ewa Minge
Ewa Minge

Ewa Minge - projektantka mody, malarka, pisarka. Jej kolekcje były prezentowane na pokazach w Nowym Jorku, Mediolanie, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Barcelonie, Berlinie, Moskwie, Wiedniu czy Dubaju. Prowadzi dom mody Eva Minge, zajmuje się też architekturą, wzornictwem przemysłowym i tworzeniem akcesoriów takich jak okulary, obuwie, biżuteria. W ubiegłym roku zadebiutowała powieścią sensacyjną, „Gra w ludzi”, w tym roku ukazała się kontynuacja powieści „Furtka do piekła”. W rozmowie z Grażyną Bolimowską -Gajdą o tym, jak zbudowała rozpoznawalną modową markę, o kulisach show biznesu i swoich powieściach.

05.03.2023 12:08
Krystian Embradora uczestnik programu  Top Model w audycji "Kultura w niedzielę" również jako debiutujący wokalista
Krystian Embradora uczestnik programu Top Model w audycji "Kultura w niedzielę" również jako debiutujący wokalista

Krystian Embradora był uczestnikiem tegorocznej 11 edycji programu Top Model. Ma pochodzenie polsko-filipińsko-hiszpańskie i 20 lat. Na co dzień gra w Teatrze Buffo w musicalu "Metro". Zaczyna przygodę z modelingiem. Interesuje się muzyką i modą - odkąd tylko pamięta. Tworzy własną muzykę. Kocha pracę z ludźmi. Dzięki programowi "Top Model" dotarł do dużej liczby odbiorców i dzięki temu prężnie rozwija swoje social media. W piosenkach dzieli się swoimi doświadczeniami z życia show-businessowego jak i tego codziennego. „Na pokaz” to jego debiutancki singiel. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swoich doświadczeniach scenicznych i kulisach pracy w show-biznesie. „Na pokaz” to wpadająca w ucho melodia i pozytywna energia.

26.02.2023 13:33
Sekretny składnik, czyli miłość i morderstwo z góralską kuchnią w tle
Sekretny składnik, czyli miłość i morderstwo z góralską kuchnią w tle

Izabella Frączyk - Kobieta gotowa na wszystko, pisarka gotowa na wszystko, autorka poczytnych powieści, ale nie tylko, ma na swym koncie również felietony, odsłania w nich kulisy burzliwych zdarzeń, jakie miały miejsce w jej życiu. Bardzo pogodne teksty, z nutą sarkazmu oraz dystansu i ironii wobec siebie i świata. To zresztą cecha powieści Izy Frączyk i Jagny Rolskiej. Teraz wydały kolejną powieść „Sekretny składnik”. Obie panie maja na swoim koncie powieści „Powrót milionera”, „Upadek milionera”, „Kaprys milionera”. A teraz „Sekretny składnik”. Prawda ekranu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Właśnie taką lekcję dostaje od życia zakopiański kucharz amator, który wskutek dramatycznych wydarzeń podejmuje w swoim pensjonacie grono gwiazd kulinarnego show. Czy stroniący od ludzi Klemens odnajdzie się przed telewizyjnymi kamerami? Co zrobi z niechcianym uczuciem do Liliany, bezwzględnej, prącej jak taran celebrytki? Czy mądrość ludowa babci Marii zdoła ostudzić skrajne nastroje panujące w telewizyjnej ekipie? Witajcie w piekiełku stołecznego show-biznesu przeniesionym wprost na spływające błotem przedwiosenne Podhale, gdzie zaroiło się od kulinarnych osobowości. Wielu telewidzów zabiłoby za możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia. A tymczasem celebryci zabijają się sami…

26.02.2023 11:50
Mr. Slowman
Mr. Slowman

Mr. Slowman nowa formacja na polskim rynku muzycznym. Założona z inicjatywy wokalisty i basisty Sławka Turlińskiego oraz perkusisty Bartka Gorzkiewicza w 2019 roku na warszawskiej Pradze. W czerwcu 2022 r. skład zespołu zasilił gitarzysta Mateusz Grodecki. Pod koniec roku wydała debiutancki album „ETAM W SAN FRANCISCO”, zamieściła na nim 11 piosenek. Chociaż grają od niedawna mają gotowy materiał koncertowy – teraz przygotowują drugą płytę. Jak mówi Sławek Turliński w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą jako muzycy nie są nowicjuszami, ale teraz rozpoczęli nowy etap w swoim życiu i są raczej na slow, stąd może nazwa grupy Mr. Slowman – wolą smakować życie. . Mr. Slowman - z założenia i doświadczenia z poprzednich składów - obrał nurt szeroko pojętej melodyjnej alternatywy rockowej. Inspiracje i wpływy jakich można się doszukać w naszej twórczości to na pewno dźwięki i brzmienia lat 90-tych. Melodie wspierane rasowymi sekcjami rytmicznymi, okraszone nietuzinkowymi gitarami oraz samplami. Duży wpływ na naszą muzykę miały takie zespoły i artyści jak: Pearl Jam, Soundgarden ,Red Hot Chili Peppers, Dog Eat Dog, Nirvana i Stone Temple Pilots, Grzegorz Ciechowski. • • W warstwie tekstowej poruszamy często relacje damsko - męskie, te łatwe i te bardziej skomplikowane. Śpiewamy o przemijaniu, tęsknocie, wrażliwym spojrzeniu na doświadczenia życia codziennego w kontekście otaczających nas sytuacji bytowania w wielkim mieście. 19 grudnia 2022 roku premierę miał nasz debiutancki krążek „Etam w San Francisco”. Płyta jest dla nas spełnieniem marzeń, dowodem na to, że muzyka, przyjaźń i wspólne przeżycia dają ogromne radość, którą mamy nadzieje słychać w naszej twórczości. Obecnie zaczęliśmy pracę nad drugim albumem, większość kompozycji, które zagoszczą na płycie, będą zbliżone klimatem do pierwszej płyty.

19.02.2023 13:49
W drodze na Eurowizję
W drodze na Eurowizję

Zespół Felivers zakwalifikował się do finału preselekcji Festiwalu Eurowizji 2023. W studiu Radia Sochaczew grupa pojawiła się w pełnym składzie: Miłosz Fergiński, Wojciech Fortuna, Piotr Cody Dąbrowski i Konrad Jażdżyk. Na naszej antenie odbyła się premiera piosenki „Never Back Down”. Utwór został specjalnie przygotowany na Festiwal Eurowizji. O tym, kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2023, dowiemy się w niedzielę 26 lutego, Felivers znalazł się w finałowej dziesiątce. 26 lutego zdecydujemy o zwycięzcy wysyłając smsy na naszego faworyta. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiadają o swoich pierwszych koncertach na osiedlowym boisku, o przygotowaniach do festiwalu, koncertowych stylizacjach, pracy we własnym studiu oraz przyjaźni, która ich połączyła – i trwa - jeszcze w sochaczewskim liceum.

19.02.2023 13:24
Męska robota
Męska robota

Marianna Fijewska-Kalinowska - dziennikarka i reportażystka, autorka podcastu „Męska robota”. Rozmawia w nim z kobietami, które wykonują zawody wymagające niezwykłej odwagi, często są tak niebezpieczne, że stwarzają zagrożenie dla ich życia. Stara się przekonywać, że nie ma zawodów typowo męskich, w których kobieta nie dałaby rady. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o sochaczewiance, Annie Kisiel, która jest bohaterką jej najnowszego podcastu. Napisała książkę "Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia", która stanowi spis i analizę 58 wywiadów, jakie przeprowadziła z pielęgniarkami opowiadającymi o swojej pracy. Potem był „Trudny przypadek” i kolejna książka „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” - impulsem do napisania książki stały się wyznania kobiet i ich historie – seksizm w szkole policyjnej, niskie zarobki, brak jasnej drogi awansu. Jej najnowsza książka: "Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących" - opowiada o wyjątkowych lekarzach i bardzo trudnych przypadkach chorych

19.02.2023 12:56
Szukamy dobrych dźwięków!
Szukamy dobrych dźwięków!

Bartosz Pasternak o zespole, w którym gra wraz z przyjaciółmi - THREE WAYS OUT. W tych piosenkach czuć muzyczne fascynacje ich twórców. Akustyczne trio grające w klimatach szeroko pojętego post grunge. Zespół powstał w 2019 roku, tworzy go trzech kumpli, którzy spotykali się wcześniej w różnych projektach muzycznych. Lata doświadczeń postanowili przełożyć na całkiem nową formę muzyczną. Na przełomie czerwca i lipca 2021 roku zespół nagrywał premierowy materiał w nowo powstałym studiu w Tryńczy u zaprzyjaźnionego Krzysia Grocha. Nad produkcją czuwał niezastąpiony Chris Klos. Mixem i masteringiem zajął się Tomasz “Gajos” Gajewski. -Muzyka TWO płynie z naszych serc i poparta jest doświadczeniem. Nie staramy się do nikogo upodabniać, nie gonimy za obecnymi trendami. Dźwięki i kompozycje odzwierciedlają naszą wrażliwość muzyczną, powstają naturalnie, są w nas. Wiadomo, że mamy jakieś wspólne inspiracje (Seether, Alice in Chains, Nirvana) – są to klimaty, które kształtowały nasze gusta muzyczne. Szukamy dobrych dźwięków, które nam sprawiają przyjemność i mamy nadzieję, że innym również - tak mówią o sobie. Bartosz Pasternak w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą przypomina początki muzycznej i nie tylko przyjaźni oraz opowiada, jak na drodze "Puławy -Warszawa" nagrywa się płyty, a pomysłów im nie brakuje. obecni na rynku muzycznym od trzech lat koncertują prezentując autorski materiał muzyczny.

12.02.2023 13:34
Czy policjantka Lena Rudnicka rozwiąże zagadkę porwanych dzieci?
Czy policjantka Lena Rudnicka rozwiąże zagadkę porwanych dzieci?

Kinga Wójcik i jej " Blaga" - najnowsza powieść kryminalna. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o kulisach pisania powieści kryminalnych i o ich bohaterce komisarz Lenie Rudnickiej. Skąd wziął się pomysł na komisarz Lenę Rudnicką, policjantkę specyficzną, prywatnie i zawodowo uwikłaną w trudne relacje, a jednocześnie śledczą z wyjątkowym talentem? Dlaczego to tak intrygująca postać? Tym razem komisarz Lena musi rozwiązać zagadkę czwórki dzieciaków, które nagle zniknęły i nie wiadomo, co się z nimi stało? Wiktor, Amelia, Paweł i Tosia zniknęli bez śladu. Gdzie są? Kto ich porwał? Czy nadal żyją? Aby odpowiedzieć na te pytania policjanci z łódzkiej komendy zmuszeni będą odkryć wszystkie sekrety rodzin zaginionych dzieci. Co je łączy? I dlaczego porywacz uprowadził akurat tę czwórkę? Śledztwo ujawni wiele tajemnic, o których rodziny porwanych dzieci wolałyby nie mówić. Jeśli nie znacie poprzednich części, spokojnie możecie sięgnąć po najnowszą powieść, każda część to oddzielna historia kryminalna - zapewnia autorka. Kinga Wójcik - autorka powieści kryminalnych. Absolwentka politologii Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Nie pracuje w zawodzie. Zawsze chciałam napisać książkę – mówi w wywiadach. Pochodzi z rodziny policyjnej. Blaga, Osuwisko, Szreń, Osadzony, Spektakl, Poryw, czyli seria o komisarz Lenie Rudnickiej.

12.02.2023 11:26
Najszczęśliwsza babcia na świecie - mówi o sobie Lucyna Olejniczak
Najszczęśliwsza babcia na świecie - mówi o sobie Lucyna Olejniczak

Jest pisarką, autorką powieści, m.in. sagi "Lilie królowej", cyklu "Kobiety z ulicy Grodzkiej" i "Apteka pod Złotym Moździerzem" a także babcią 9-letniej Emilki i jak zapewnia: babcie potrafią ofiarować wnukom ogrom miłości i cierpliwości. Babcie są od kochania i rozpieszczania.

28.01.2023 20:35
Szamański pop według Malvvy
Szamański pop według Malvvy

Martyna Zając - Malvva wydała swoją debiutancką płytę "Medalion". Szczecinianka od 12 lat tworzy i mieszka w Warszawie. Na płycie czaruje głosem i zaprasza do głębszej refleksji. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o płycie, która jest spełnieniem marzeń o podążaniu własną drogą twórczą. Nim wydała swoją debiutancką płytę śpiewała u boku takich artystów jak: John Porter, Kuba Badach, Grzegorz Hyży, Kayah, Sławek Uniatowski, Krystyna Prońko, Paulina i Natalia Przybysz, Piotr Rogucki. - Album „Medalion” to kwiat o dziesięciu płatkach. Każdy z nich to opowieść o drodze stawania się świadomą, dojrzałą kobietą. O życiowych decyzjach, osobistych wyborach i oczywiście miłości. Bo ta, choć tak ważna dla każdego z nas, nie powinna być niczym uwarunkowana, o czym usłyszysz w promującej album piosence „Kontrapunkty”. Niewyczerpaną inspiracją do powstania tej płyty była i jest moja Babcia, która zawsze we mnie wierzyła i wspierała. Dla wnikliwych słuchaczy dodam, że album rozpoczyna się Jej modlitwą, a tytuł albumu to pamiątka-biżuteria po Babci. „Medalion” muzycznie i tekstowo krąży wokół duchowości, uzdrawiania i wysokich wibracji. Wymyśliłam w zasadzie własny gatunek muzyczny: „szamański pop”, który mam nadzieję zainspiruje każdego do zadawania sobie ważnych pytań, szukania jeszcze ważniejszych odpowiedzi i przekuwania ich w lepsze życie, rozwój własny i nadzieję – tę absolutnie zawsze warto mieć!

24.01.2023 20:29
Elżbieta Pytlarz z "Mezaliansem"
Elżbieta Pytlarz z "Mezaliansem"

Debiut powieściowy Elżbiety Pytlarz to "Mezalians". Autorkę fascynuje historia, także ta społeczna. Lubi zwiedzać, więc została przewodniczką po Krakowie i skończyła historię sztuki. Jest pilotką wycieczek zagranicznych, tłumaczką i działaczką samorządową, ponieważ i współczesność jest jej nieobojętna, a wiąże się nader często z historią. Podróżniczka, zafascynowana historią kultury, zwłaszcza XVIII arystokratycznej w prywatnym zamku niedaleko Sancerre. Warszawa końca XIX wieku. Miesza się ze sobą dawne ziemiaństwo, inteligencja, damy półświatka, Rosjanie i żydowska finansjera. Jedni tracą majątki i rozpamiętują nieudane powstanie styczniowe, inni się dorabiają. Jedni mozolnie wspinają się po drabinie społecznej, inni z niej spadają. Na tym tle rozgrywa się historia wymuszonego związku pomiędzy młodym przystojnym arystokratą Henrykiem Długopolskim, a uchodzącą za brzydką, ale bogatą córką bankiera żydowskiego pochodzenia – Emilią Złotkiewiczówną. bankier Leon Złotkiewicz postanawia wyszukać sobie i wychować następcę, który wraz z ręką jedynaczki Emilii przejmie kiedyś po nim bank.

22.01.2023 12:25
Łukasz Majewski grafik i ilustrator
Łukasz Majewski grafik i ilustrator

Łukasz Majewski - ilustrator i grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2010 roku jako TIN BOY wykonuje ilustracje głównie do magazynów life stylowych. Współpracował z LOGO, GLAMOUR, EXCLUSIVE, HIRO, BLUSZCZ , VOGUE. Współautor serii komiksowej Piesklak oraz serii przygód o Ancyklopku. Wykonał ilustracje do książki „Była sobie dziewczynka”. Niezwykle utalentowany, nagradzany, udało mu się przebić do wielkiego świata rysowników, a konkurencja jest bardzo duża. W jego pracach dostrzec można inspirację latami 50. i 60. oraz przedwojennym modernizmem, sztuką starożytną i prehistoryczną. Tematykę prac czerpie głównie od twórców kultury, z filmów, muzyki, architektury i natury. Najnowsze dokonanie Łukasza to ilustracje do książki z „Miasta do miasta” Michała Strzałkowskiego. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swoich artystycznych fascynacjach oraz o różnych okresach twórczości.

15.01.2023 11:39
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama