Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 17:21
Reklama

Audycje

Juliusz Machulski i jego powieściowy debiut
Juliusz Machulski i jego powieściowy debiut

Nazywany królem polskiej komedii. "Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Seksmisja", "Kiler", "Vinci", "Pieniądze to nie wszystko", "Ile waży koń trojański", "Kołysanka", "Volta" - to tylko niektóre tytuły filmów Juliusza Machulskiego doskonale znane Polakom. Teraz zadebiutował jako autor powieści kryminalnej "Wisząca małpa". Przezabawna czarna komedia retro. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swoich doświadczeniach reżyserskich, obsadzie aktorskiej swoich najsłynniejszych komedii - okazuje się, że Cezary Pazura wcale miał nie być słynnym Kilerem. Na szczęcie, jak mówi- scenariusza bez Pazury nie zrealizował. Jeremi Felicki właśnie zaczął pracę jako kierowca w II Departamencie MSW. W niedzielę 13 sierpnia 1961 roku zawozi ministerialną delegację do siedliska Gadastruga na Kaszubach. Tam pułkownik Henke i major Poletyło mają wręczyć Order Budowniczych PRL towarzyszowi Karolowi Podkalickiemu, który właśnie kończy 50 lat. Gospodarza nie można jednak nigdzie znaleźć. Wkrótce obsługa siedliska odkrywa jego zwłoki w schronie przeciwatomowym, a obok... powieszoną małpę. Zagadkę morderstwa mogą wyjaśnić taśmy z podsłuchu...

09.07.2023 12:58    2
Lilie królowej, czyli kobiety mądre i odważne
Lilie królowej, czyli kobiety mądre i odważne

"Siostry", "Wiedźmy", "Matki" - saga średniowieczna, której bohaterkami są dwie kobiety i ich burzliwe losy. "Lilie królowej" najnowsza powieść Lucyny Olejniczak to swoisty hołd złożony ukochanemu miastu autorki - a jest nim Kraków -, w którym zdarzają się rzeczy niezwykłe. "Siostry", "Wiedźmy", "Matki" - na razie trzy tomy, a w przygotowaniu już czwarty - jak zapewnia autorka. Wspaniałe, mądre kobiety, ich niezwykłe losy i dramatyczne wydarzenia, wokół których rozgrywa się akcja powieści. - Lekarstwo ma być drogie, tylko wtedy ludzie mu ufają - mówi stary doświadczony aptekarz do Mildy, bohaterki powieści Lucyny Olejniczak, która z racji wykształcenia lubi czasem zapuszczać się w tajemnicze rewiry medycyny. A dlaczego, o tym już w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą w audycji "Kultura w niedzielę".

09.07.2023 10:37
Ewa Pawlak z zespołu IINÁ!
Ewa Pawlak z zespołu IINÁ!

Nazwa zespołu w języku Nawaho oznacza życie i nadaje kierunek muzyczny ku różnorodności ujętej w proste środki. Osią utworów są teksty, które stanowią punkt wyjścia dla ekspresji muzycznej. Muzyka IINY często budzi skojarzenia z nurtem cold wave, ale również posiada znamiona synth popu, popu lirycznego, można ją określić mianem „dream zone”. Debiut IINY jest z pewnością warty odnotowania na polskiej scenie muzycznej, a pierwsza płyta jest zapowiedzią rozwijającej się i obiecującej muzycznej działalności zespołu. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o artystycznych fluidach Olsztyna i przenikaniu się natury i muzyki. IINÁ to olsztyńskie trio stworzone przez liderkę zespołu, autorkę piosenek oraz wokalistkę i instrumentalistkę Ewę Pawlak, skrzypaczkę Dominikę Cieślak i perkusistę Jacka Ruczko. Wspólnie aranżują utwory, a na scenie tworzą energiczne i magiczne brzmienie zbliżone do skandynawskiego minimalizmu. Połączenie instrumentów akustycznych i elektronicznych pozwala na ujęcie przekazu lirycznego w prostej, ale nieprzypadkowej formie. Debiutancka płyta „Młoda” tworzy liryczną opowieść o tęsknocie, osobistych dążeniach ku spełnieniu, miłości, o rozpadzie i pożegnaniach. W drodze poszukiwania różnorodności ekspresji i eksperymentowania z fakturą oraz z brzmieniem samego języka utwory zostały napisane zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. Płyta ta została wyprodukowana i zaaranżowana we współpracy z producentem, multiinstrumentalistą oraz kompozytorem Marcinem Rumińskim, a nad finalnym brzmieniem czuwał Michał Kupicz, realizator miksu i masteringu. Całość dopełnia adekwatnie minimalistyczna oprawa graficzna autorstwa Marty Dunder. 📸Foto: Lidia Dzwolak

02.07.2023 12:48
Marcin-Hugo Bader i jego Okno Sztuki w każdą niedzielę lipca i sierpnia
Marcin-Hugo Bader i jego Okno Sztuki w każdą niedzielę lipca i sierpnia

Dwie inicjatywy artystyczne firmowane przez Marcina Hugo Badera pierwsza to Okno Sztuki, a druga to zbiorowa wystawa malarstwa sochaczewskich twórców zatytułowana Iskra. O malowaniu pejzaży i współpracy z sochaczewskimi artystami w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Marcin Hugo Bader Urodził się w 1976 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie w 1996r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 2002 r. w pracowni malarstwa prof. W. Szamborskiego, aneks z grafiki u prof. W. Winieckiego, aneks z rzeźby u prof. G. Zemły. Laureat Konkursu Grafika Warszawska - Nagroda Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najlepszą grafikę miesiąca - październik 2002. Maluje pejzaże, portrety, kobiety, martwe natury.

02.07.2023 11:09    2
W "Bez przebaczenia"  Grzegorz Kapla zagląda do teczek bezpieki
W "Bez przebaczenia" Grzegorz Kapla zagląda do teczek bezpieki

Grzegorz Kapla zanim zajął się pisaniem powieści, pracował dla kilku redakcji, zjeździł ponad sto krajów, trochę się wspinał, pływał w oceanie, zarabiał, robiąc wywiady ze słynnymi ludźmi, i bezskutecznie szukał domu. "Bez przebaczenia" to jego piąta powieść, jak sam wierzy – najlepsza. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o emocjach, jakie towarzyszą autorowi podczas pisania, wyzwaniach, które na niego czekają, ale także o tym, dlaczego bohaterka jego książki jest kobietą policjantką. Inaczej być nie mogło-to pewnik. Czy trenowanie boksu to dobre zajęcie dla pisarza?

18.06.2023 13:24
Jadźka - śpiewa, gra na pianinie i na saksofonach, pisze teksty i komponuje
Jadźka - śpiewa, gra na pianinie i na saksofonach, pisze teksty i komponuje

Jadwiga Kłapa-Zarecka, zwana Jadźką z zawodu jest lekarzem, ale na razie na pierwszym planie postawiła muzykę. „Punkt Styku” to jej najnowszy album (a zarazem debiutancki od momentu rozpoczęcia solowej kariery). Góralka urodzona w Ustroniu, która przeprowadziła się i zamieszkała na mazowieckiej wsi. Wraz z mężem producentem muzycznym Pawłem Zareckim zamieniła dom w studio nagraniowe, z którego może transmitować swoje koncerty online. Grażynie Bolimowskiej-Gajdzie opowiada o swoich muzycznych korzeniach i tworzeniu, które jest dla niej najważniejsze. Jej debiutancki album składa się z trzech warstw jej autorstwa: muzycznej, literackiej i graficznej. Wyścielone ręcznie malowaną, kwiecistą wyklejką czarne pudełko zawiera 15 kompozycji określonych przez 15 symboli na kartach, które z kolei wplecione są w wiersze i opowiadania z ukrytej w podwójnym dnie książki. Wszystkie elementy stanowią całość. Źródła inspiracji to osobiste przeżycia Jadźki, jej wspomnienia, historie jej pacjentów (autorka jest lekarzem), wyznania miłości, a także hołd oddany przodkom i utraconym dzieciom. Paradoksalnie to właśnie czas żałoby stał się bezpośrednim impulsem do stworzenia tego dzieła. Jadźka ma dziwną umiejętność przedstawiania tematów bolesnych i trudnych w sposób lekki. Muzyka jest dla niej drogą do ponownego przejścia przez ciemną dolinę, w poszukiwaniu wyjścia, powrotu do światła, wolności, zachwytu nad ulotnym pięknem. I tym dzieli się ze swoimi słuchaczami. Warstwa graficzna to jej rysunki, szkice, ozdoby na zdjęciach Bartka Zaranka, to także ilustracje w książce. Opowiadania to absolutny debiut literacki, podróż po miejscach, których dawno już nie ma, opowieść inspirowana pracą lekarską, to szeroki wachlarz emocji, od tęsknoty, przez obrzydzenie, nienawiść, smutek, bezsilność do radości, euforii, to także obserwacja problemów współczesnego świata. W twórczości Jadźki wszystko dzieje się na punktach styku: muzyki, literatury, sztuk wizualnych; na pograniczu różnorodnych gatunków muzycznych, od jazzu, przez poezję śpiewaną, klasykę, folk, aż po rock; na pograniczu świata muzyki i świata medycyny. Album powstał dzięki współpracy z wieloma cenionymi i znanymi artystami: m.in. Pawlem Bzimem Zareckim, Maćkiem Szczycińskim, Pawłem Dobrowolskim, Krzysztofem Lenczowskim, Mateuszem Smoczyńskim, fotografem Bartkiem Zarankiem.

18.06.2023 12:09    1
Kobiety z odzysku - pożegnanie z sagą
Kobiety z odzysku - pożegnanie z sagą

Izabella Frączyk mówi, że żegna się ze swoimi bohaterkami. Przez 11 lat nie rozstawała się z nimi., pora podjąc kolejne wyzwan ia m ówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Co tym razem przytrafia się głównym bohaterkom? Agata spełnia się zawodowo jako wedding planner i układa sobie życie bez oczekiwań na fajerwerki. Zuzka natomiast niezmiennie uczestniczy w rehabilitacji Ahmeda, niestety stopniowo traci motywację. Jego zdrowotna przypadłość mocno komplikuje wspólne życie. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Przemek. Zuzka nie kryje zainteresowania atrakcyjnym znajomym. Czy wyjazd do Egiptu pomoże wyjaśnić nękające ją kwestie? Czy Agata wreszcie da szansę miłości? Czy knute przez wrogów podłe intrygi finalnie doczekają się wyjaśnienia? Po raz kolejny zapraszamy do świata Zuzki, Gośki, Felicji i Agaty. To frapująca i pełna przygód opowieść o przyjaźni, zaufaniu i o tym, co w trudnych chwilach bywa naprawdę ważne.

11.06.2023 12:23
Wielka Gala Cameraty Mazovii
Wielka Gala Cameraty Mazovii

Artur Komorowski - dyrygent Cameraty Mazovii. Do współpracy przy koncercie „Akcenty i nie tylko” zaproszeni zostali wokaliści: Daria Kobierecka, Albert Szułczyński, Wiktor Szczepanik oraz podopieczni grupy wokalnej z Klubu Piosenki prowadzonej przez Jolantę Kawczyńską. W koncercie wystąpią również soliści instrumentaliści, którzy wraz z orkiestrą zaprezentują m.in. takie przeboje jak: „Sweet Home Alabama”, „Amazing Grace”, „Ai no Corrida”, „Birdlan”, czy „Fields of Gold” z repertuaru Stinga i wiele innych przebojów.

11.06.2023 10:47    1
Kradzieże, porwania, podpalenia, czyli najgłośniejsze sprawy
Kradzieże, porwania, podpalenia, czyli najgłośniejsze sprawy

Krzysztof Rutkowski – detektyw, przedsiębiorca i polityk, w latach 2001–2005 poseł na Sejm IV kadencji, w 2004 deputowany Parlamentu Europejskiego do V kadencji, od czasu do czasu aktor i piosenkarz, kocha social media i generalnie docenia media. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o kradzieżach, podpaleniach, porwaniach.

04.06.2023 11:46    1
Daliśmy się zmanipulować - mówi Tanya Valko
Daliśmy się zmanipulować - mówi Tanya Valko

Nim powstała ta książka "Arabska ofiara" Tanya Valko pojechała do Kataru, by sprawdzić, ile prawdy jest w tym, o czym można było usłyszeć w mediach., że oto Katarczycy wykorzystują wynajętych robotników, którzy umierają przy budowie stadionów. A jak jest naprawdę? Przeciętny Katarczyk i tak jest zamożniejszy od Polaka Greka czy Portugalczyka mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Tanya Valko - arabistka, pisarka i podróżniczka. Mieszkała w krajach muzułmańskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji, przez ponad 25 lat. Kiedy żyła na Bliskim Wschodzie, odwiedziła prawie wszystkie kraje Półwyspu Arabskiego, w Bahrajnie bywała nawet co miesiąc. Wielokrotnie podróżowała do Kataru. "Arabska ofiara" to 16 tom orientalnej sagi.

28.05.2023 11:57
Witamina M
Witamina M

Na początku czerwca ukaże się nowa płyta Kabaretu OT.TO niosąca wakacyjny, słoneczno-plażowy repertuar. Zapowiada ją piosenka „Witamina M” z zaskakującym tekstem, który powinien przykuć uwagę słuchaczy. Zachęceni sukcesem swego ostatniego, bożonarodzeniowego wydawnictwa Ryszard Makowski, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek, czyli członkowie Kabaretu OT.TO, ochoczo przystąpili do pracy z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Powstało kilkanaście piosenek, a trzynaście (dziesięć to nowe utwory) wybranych spośród nich trafiło na płytę „To już lato”, której premierę zaplanowano na początek czerwca tego roku. Jak łatwo przewidzieć tym razem repertuar krążka ma charakter słoneczno-plażowy.

21.05.2023 12:17
Za zamkniętymi drzwiami
Za zamkniętymi drzwiami

Ewelina Ślotała jest autorką dwóch książek: "Żony Konstancina" i "Kochanki Konstancina". Absolwentka prawa, pewnego dnia postanowiła się przebranżowić i została projektantką wnętrz, a teraz pisarką. Ewelina Ślotała zaistniała w mediach poniekąd dzięki partnerowi, a była partnerką piłkarza Jakuba Rzeźniczaka. W swoich książkach odsłania ciemną stronę życia ludzi z pierwszych stron gazet, bogatych biznesmenów i ich żon oraz kochanek. Przez lata była ofiarą przemocy domowej w "Żonach Konstancina" pisze o doświadczeniach własnych i innych kobiet Konstancina, chociaż jak zapewnia nie jest to literatura faktu, ale opowieść fabularyzowana. Wyobraź sobie, że jesteś mną. Właśnie szofer odwiózł cię do domu, a konkretnie do 800-metrowej willi wartej 20 milionów złotych. Z bagażnika wyjmuje torby z zakupami. W godzinę wydałaś 100 tysięcy na rzeczy, których nie potrzebujesz i w których przez najbliższe dni będzie cię widywała tylko służba. Twoja czarna karta nie ma limitu, a prezenty od męża nigdy się nie kończą. Jesteś kimś, należysz do najbardziej elitarnej i hermetycznej grupy ludzi, wzbudzasz zachwyt i podziw. Masz wszystko do momentu, aż lukier z tortu spłynie na marmurową posadzkę. Tę samą, na której od wielu godzin leżysz - samotna, nieszczęśliwa, poniżona. Twoje usta zamiast słodką polewą umazane są krwią. A ty wierzysz, że na to zasłużyłaś, wierzysz, że jesteś nic nie warta. I że jutro będzie lepiej. Bo jesteś mną, żoną Konstancina. Ewelina Ślotała odczarowuje mit życia ludzi z pierwszych stron gazet i list najbogatszych Polaków. Szczerze i bezlitośnie obnaża mechanizmy członków tej hermetycznej grupy, w której blichtr, gigantyczne pieniądze i pozycja kamuflują codzienność pełną uzależnień, przemocy, zdrad i ludzkich tragedii. I co? Nadal chcesz być mną? Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Foto. facebook autorki książki

14.05.2023 12:47
Słodko-gorzka muzyka
Słodko-gorzka muzyka

Rafał Spreng i Marta Murowaniecka tworzą zespół Poisonsweet. Jak mówią w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą to Rafał, który od lat 90. zajmował się muzyką elektroniczną szukał wokalistki. trochę to trwało, ale po pięciu latach ją znalazł. Marta okazała się spełnieniem muzycznych marzeń. Ich debiutancki album „Gate 61” zawiera 11 piosenek zróżnicowanych brzmieniowo i nastrojowo, a mimo wszystko stylistycznie spójnych. "Gate 61" to nowoczesne, elektronicznie brzmienia analogowe i cyfrowe. Uważny słuchacz odnajdzie też echa inspiracji latami 80. i 90. Jednakże to, co słychać na płycie od razu, to całkowity brak kompromisów w kwestii elektronicznego dźwięku. W warstwie muzycznej utwory składają się z wielu warstw brzmieniowych, a ilość syntezatorów i efektów jest na tyle znaczna, że nawet po kilkukrotnym wysłuchaniu wciąż da się wychwycić coś nowego. Gęstość brzmieniową równoważy wysoki, ciepły wokal, który w tym gatunku wcale nie jest oczywisty. Tematyka piosenek dotyczy w dużej mierze szeroko pojętych relacji międzyludzkich, często o poważnym zabarwieniu (samotność, nienawiść, odrzucenie). Słodko-trujący duet unika jednak tekstowych schematów i dróg na skróty. Dzięki wpadającym w ucho melodiom oraz oryginalnemu głosowi, udaje im się zachować balans między powagą a rozrywką, między mrokiem a nadzieją.

14.05.2023 11:58
Farben Lehre - Razem możemy więcej...
Farben Lehre - Razem możemy więcej...

Manifest - jak podkreśla Wojciech Wojda to bardzo ważny moment w ich życiu i karierze muzycznej. Zamykamy pewien etap - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą, jesteśmy pokoleniem XX wieku i chcemy, żeby po nasze wartości sięgnęli ci, którzy są już z XXI wieku. Jesteśmy różni, ale nie popełniajcie naszych błędów, raczej uczcie się na nich. Polecamy Waszej uwadze pokoleniowy song „Manifest”, czyli kolejny singiel z najnowszej płyty doświadczonego płockiego kwartetu FARBEN LEHRE, zatytułowanej „NA ZDROWIE”. Można zaryzykować tezę, że pod względem przekazu jest to najważniejsza kompozycja, która powstała w ostatnich latach działalności zespołu. „Manifest” jawi się jako swoiste credo artystyczne niepokornych „chłopaków z Mazowsza”, a jednocześnie odważne, osobiste podsumowanie minionych 37 lat niezwykle aktywnego funkcjonowania na krajowym rynku. Muzycznie utwór dość mocno odbiega od klimatów i aranżacji, do których Farbeni zdążyli nas przez te ponad trzy dekady przyzwyczaić. Stosunkowo wolne tempo, osadzony rytm, oszczędne gitary i szybko wpadający w ucho refren stanowią o jego sile i potęgują wyjątkowe znaczenie zawartych w nim słów. Gościnnie, w samej końcówce pojawia się dziecięcy chór Płockiej Szkoły Muzycznej, który na przekór kalendarzowi, razem z Wojtkiem Wojdą wyśpiewuje wersy refrenu o generacji XX wieku. „Manifest” zamyka album „NA ZDROWIE”, podobnie na koncertach również nieprzypadkowo jest grany na sam koniec… muz. Wojciech & Konrad Wojda / tekst: Wojciech Wojda czas: 03:30 / produkcja: Lou & Rocked Boys 2023FARBEN LEHRE: Wojciech Wojda – śpiew Konrad Wojda – gitara Filip Grodzicki – bas Gerard Klawe – perkusja gościnnie: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku im Karola Szymanowskiego w Płocku (chórek); Piotr Gutkowski (chórek) www.youtube.com/watch?v=yVTOkBuxDg4 (Manifest audio) farben lehre „Na zdrowie” W 2021 roku płocka formacja FARBEN LEHRE obchodziła jubileusz 35-lecia istnienia, który promowała kilkoma okazjonalnymi wydawnictwami, a teraz przyszedł czas na kolejny (piętnasty) studyjny album, zatytułowany „Na zdrowie”. Współczesna rzeczywistość stała się dalece nieprzewidywalna, trudna i coraz bardziej skomplikowana. Dzisiaj potrzeba dużo zimnej krwi, cierpliwości, spokoju ducha, odwagi, a przede wszystkim zdrowia, aby ogarnąć to co się dzieje i zaskakuje nas na każdym kroku. Najnowsza płyta chłopaków z Mazowsza z założenia ma spełniać rolę swoistego antidotum i być narzędziem pozytywnego odreagowania złych emocji, nagromadzonych wokół. Jednocześnie staje się dobrą okazją na prosty, szczery i racjonalny komentarz w kontekście czasu bieżącego, który znajduje odzwierciedlenie w większości tekstów. Muzycznie, tradycyjnie – jest żywiołowo, energetycznie, melodyjnie, szybko i do przodu („Kasyno”, „Na zdrowie” lub „Straszny film”), choć momentami pojawiają się również spokojniejsze fragmenty („Skrzydła”, „Samo życie”), czyli praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy dotychczasowej, dynamicznej twórczości FARBEN LEHRE nie powinni czuć zawiedzeni, natomiast kilka nowych kompozycji, rozwiązań aranżacyjnych czy pomysłów może być miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Na szczególną uwagę w powyższym kontekście zasługują takie kawałki jak: „Szeregowiec”, „Manifest” czy akustyczna odsłona starej, włoskiej pieśni „Bella Ciao”. Najważniejsze, aby muzyka oraz przekaz poszczególnych utworów wyszły nam wszystkim „na zdrowie” i tego się trzymajmy… „Na zdrowie” to 13 utworów, stanowiących przemyślaną całość, z których niektóre pojawiły się już tu i ówdzie w obiegu koncertowo-internetowym, m.in. „Deja Vu” czy „Nie zamykaj oczu”, inne doczekały się nowej odsłony („Choroba polska”, „Samo życie”), a reszta jest całkowicie premierowa. Oprócz autorskich kompozycji, na płycie pojawiają się również dwa kowery – wspomniana „Bella Ciao” oraz „Dalej”, song z repertuaru zaprzyjaźnionej, niemieckiej formacji DRITTE WAHL, jednak z tekstem Wojciecha Wojdy. Nowy album FARBEN LEHRE został nagrany w styczniu-lutym 2023 roku, w zaprzyjaźnionym studio Serakos, pod czujnym okiem, tudzież uchem pary realizatorów: Roberta oraz Magdy Srzednickich. Do przedsięwzięcia zespół zaprosił zacnych, „sprawdzonych w boju” gości, m.in. Roberta Gawlińskiego, Piotrka „Gutka” Gutkowskiego czy szalonego skrzypka nie na dachu, Michała Jelonka. Trzeba otwarcie przyznać, że każdy z nich spełnił oczekiwania… Płytę „Na zdrowie” stworzyła grupa w pełni świadomych i doświadczonych muzyków, co słychać praktycznie w każdym jej fragmencie. To niewątpliwie tego typu pozycja muzyczna, obok której nie da się przejść obojętnie… „Razem możemy więcej, unieśmy w górę ręce Panie i Panowie – wypijmy za zdrowie!” Premiera: 03.03.2023 / Wydawca: Lou & Rocked Boys FARBEN LEHRE: Wojciech Wojda – śpiew, teksty Konrad Wojda – gitara, śpiew Filip Grodzicki – gitara basowa Gerard Klawe – perkusja gościnnie: Agata Wojda – chórki Robert Gawliński – wokal Piotr Gutkowski – wokal, chórki Michał Jelonek – skrzypce, etc., wokal Marek Makles – instrumenty klawiszowe, akordeon NA ZDROWIE – tracklista: 01 / Na zdrowie 02 / Kasyno 03 / Samo życie 04 / Szeregowiec 05 / Ku radości 06 / Deja Vu 07 / Bella Ciao (akustycznie) 08 / Dalej 09 / Straszny film 10 / Skrzydła 11 / Choroba polska 12 / Nie zamykaj oczu 13 / Manifest

07.05.2023 13:01
W objęciach nazisty
W objęciach nazisty

Aneta Krasińska o swojej najnowszej powieści "W objęciach nazisty", a jest to pierwsza część trylogii. Skąd pomysł na powieść, której akcja rozgrywa się w Wolnym Mieście Gdańsk, bohaterka jest Niemką, a jej rodzina nie żywi przyjaznych uczuć do Polaków. Pisarka o tym, co ją inspirowało mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą. autorka 16 powieści obyczajowych, w których często porusza tematy tabu. Debiutowała w 2015 r. Z wykształcenia humanistka, z zamiłowania pisarka, ogrodniczka, podróżniczka i miłośniczka sztuk wszelakich. Cykle powieściowe Nauczycielka z getta, cykl Smak marzeń, Słodki smak marzeń, a teraz „W objęciach nazisty”. Poruszająca opowieść o odwadze i determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Maj 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka i naciski, by utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i Kaszubom. Codzienne prześladowania, kolejne pobicia czy napaści nie dają szans Polakom na spokojne życie w mieście. Młoda Niemka - Nela Witt, zakochana jest w niemieckim adwokacie – gorącym zwolenniku idei nazistowskich, angażującym się w sprawy polityczne. Dzieciństwo i młodość Nela spędziła w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską, nie zwracając na nią uwagi. Dziewczyna kocha i chce być kochana, dlatego też marzy o ślubie. Jednak każdy kolejny dzień pokazuje narzeczonego w zupełnie nowym świetle. Nela staje na rozdrożu. Paradoksalnie w wybuchu wojny dziewczyna dopatruje się szansy na odmianę swojego losu… Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

07.05.2023 12:47
Nowe klasy w sochaczewskiej Szkole Muzycznej
Nowe klasy w sochaczewskiej Szkole Muzycznej

Ludwik Skrzypek - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie i uczennice tejże szkoły - Alicja Krasucka - uczennica klasy wokalnej i Monika Chyłek z klasy organowej. Klasa organowa i klasa wokalna - ta pierwsza istnieje od dwóch lat natomiast ta druga od roku. Uczniowie mają coraz większy wybór - zapewnia Ludwik Skrzypek w rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą - staramy się spełniać ich oczekiwania, teraz dołączyliśmy organy i naukę śpiewu klasycznego. Łatwiej wymienić kierunki czy instrumenty, których u nas nie ma - żartuje.

30.04.2023 13:27
Na co można mieć patent?
Na co można mieć patent?

Gucio kontra Gucci, Izba Violetty V. nie Villas, Kombi czy Kombii - jedno "i" a tak wiele znaczy, czyli spory o nazwy firm, zespołów muzycznych, zastrzeżone wizerunki artystów. Urząd Patentowy niejednokrotnie takie spory rozstrzyga. Katarzyna Kowalewska Naczelnik Wydziału Komunikacji z Mediami w Departamencie Innowacyjności i Komunikacji z Mediami Urzędu Patentowego RP. Jedynego takiego w Polsce. W Urzędzie Patentowym można zastrzec dany wynalazek, znak słowny, graficzny lub słowno-graficzny, np. logo firmy czy wzór przemysłowy. jak to zrobić? W naszym Urzędzie zainteresowani otrzymają pełną informację, warto a nawet trzeba, próbować zapewnia Katarzyna Kowalewska w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

30.04.2023 11:41
Katarzyna Szymala na motocyklu
Katarzyna Szymala na motocyklu

Jakie są jej ulubione motocykle, gdzie lubi jeździć, jakie ma cele oraz skąd wzięła się ta pasja? Katarzyna Szymala - prezes Stowarzyszenia Cross Country Motocykli Zabytkowych i Klasycznych, ponadto prowadzi stronę internetową "Klasyk w Kobiecych Dłoniach" a poza tym pisze o motocyklach do pism motoryzacyjnych. Kocha motocykle i jazda motocyklem sprawia jej największą frajdę, w ten sposób wypoczywa - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

16.04.2023 13:31
Katarzyna Kowalewska - Zawód. Pisarka
Katarzyna Kowalewska - Zawód. Pisarka

Wyobraźni, poczucia humoru, dystansu do świata na pewno Katarzynie Kowalewskiej nie brakuje, by się o tym przekonać trzeba sięgnąć po jej książki: „Ratunku! Wymyśliłam męża”, „Podmiejski na koniec świata”, albo „Pudełko z pamiątkami”, czy „Pijany skryba”. Katarzyna Kowalewska to wielbicielka lata, badmintona i punk rocka. Realna optymistka. Zaczynała jako felietonistka dla portalu sportowego. Zadebiutowała powieścią łotrzykowską "Pijany skryba". Jej opowiadania ukazały się w antologiach: Autostop(y). Pisze humorystyczne felietony dla grodziskiego pisma społeczno-kulturalnego „Bogoria” -mieszka w Grodzisku Mazowieckim z mężem, córeczką i dwoma psami w wymarzonym domu na przedmieściach. Pisze powieści obyczajowe z zadziorem i humorem. Skupia się na kobietach, bo wierzy w ich siłę. Akcję trzech ostatnich powieści "Pudełko z pamiątkami", "Podmiejski na koniec świata" i "Ratunku! Wymyśliłam męża" umieściła w Grodzisku, żeby podziękować miastu za serdeczne przyjęcie. Teraz powróciła do pierwszej powieści, której nadała tytuł" „Zawód. Spadkobierca”, a jakie tajemnice skrywa właśnie ta powieść o tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską Gajdą w audycji „Kultura w niedzielę”.

16.04.2023 12:24
Jak folklor wygrywa z hip hopem!
Jak folklor wygrywa z hip hopem!

Folklorek - Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca działa w Sochaczewskim Centrum Kultury. Katarzyna Proch założycielka zespołu, który powstał w 2014 roku i Kinga Przybylska, która do grupy dołączyła w 2017. Wsparła Kingę, która, jak mówi, sama nie dałaby rady, ponieważ w zespole przybywało młodych artystów pełnych zapału, otwartych na nowe wyzwania. Folklorek skupia trzy grupy wiekowe, które rozwijają swoje talenty pod okiem instruktorek, odpowiedzialnych za wszystko: muzykę, taniec, choreografię, stroje. Nikola Giersz, Amelia Makowska, Ola Wilczek i Ala Miedzińska w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiadają m.in. o tym, jak trafiły do zespołu i co jest w nim takiego wyjątkowego, że nawet niektóre porzuciły hip hop dla Folklorka.

02.04.2023 13:29    1
Chorzy ze stresu
Chorzy ze stresu

Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach jest lekarzem medycyny męskiej (z międzynarodowym certyfikatem Lekarza od Zdrowia Mężczyzn (Männerärztin CMI) i zwolenniczką holistycznego podejścia do zdrowia. Ukończyła wrocławską Akademię Medyczną, przez 32 lata prowadziła we Frankfurcie nad Menem własną, prywatną Klinikę Medycyny Męskiej. Autorka książek: „Książka tylko dla mężczyzn”, „Testosteron. Klucz do męskości" i "Chorzy ze stresu", a teraz "Chorzy ze stresu" część 2. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą wyjaśnia, co skłoniło ją do napisania części II książki "Chorzy ze stresu", dlaczego polska medycyna unika holistycznego podejścia do pacjenta. A także dlaczego najlepszym antydepresantem są hormony, i dlaczego nie badamy ich poziomu. Jak walczyć ze stresem? Trzeba stosować się do zasady 5"s" - mówi Ewa Kempisty-Jeznach.

02.04.2023 12:12
KOMENTARZE
Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Cieszę się Olek, że byłem tym kolegą, który namówił twojego tatę;) Wielkie gratulacje, już od pierwszego dnia kiedy Cię zobaczyłem wiedziałem że osiągniesz najwyższe szczyty🙂Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:33Źródło komentarza: Srebrny medal dla sochaczewskiego pięściarzaAutor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024
Reklama
Reklama