Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:44
Reklama

Krzyżówki - czy wyszły z mody

Krzyżówki, obok popularnych planszówek, były rozrywkowym hitem lat 90. - towarzyszyły nam w domu, w pracy, a nawet na wakacjach. Grube zeszyty z tradycyjnymi krzyżówkami lub tzw. jolkami, które stanowiły łamigłówki dla zaawansowanych, znajdowały się niemal w każdej kuchni. W dobie Internetu i komputerów można odnieść wrażenie, że krzyżówki poniekąd odeszły do lamusa. Czy aby na pewno?
Krzyżówki - czy wyszły z mody

Krzyżówka - więcej niż chwilowa moda

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, krzyżówkowa pasja nadal ma się świetnie, zwłaszcza w starszych pokoleniach, które doceniają jej zalety znacznie bardziej niż młodzież. Co ciekawe, ta popularna rozrywka świetnie przetrwała próbę czasu i zaadaptowała się do współczesnych realiów. Co to oznacza? Krzyżówki występują obecnie już nie tylko w formie papierowej - coraz częściej można korzystać z tej edukacyjnej zabawy również online.

Obecnie rozwiązywanie krzyżówek jest dużo mniej frustrujące niż w czasach przed spopularyzowaniem się internetu. Dzieje się tak głównie dzięki platformom z hasłami do krzyżówek, jak haslowo - ten popularny serwis tworzony jest w dużej mierze przez pasjonatów krzyżówek, który dodają własne definicje, tym samym wpływając na rozrastanie się jego szerokiej bazy haseł.

Jakie zalety ma rozwiązywanie krzyżówek?

Jeśli tę powszechną formę spędzania wolnego czasu traktujesz tylko w kategorii rozrywki, wiedz, że rozwiązywanie krzyżówek niesie za sobą wiele korzyści. Ten rodzaj intelektualnej aktywności wzmaga naszą kreatywność i pobudza mózg do pracy. Ale to nie wszystko. Krzyżówki wzbogacają nasze słownictwo, a ponadto mogą działać antystresowo - skoncentrowanie się na rozwiązywaniu haseł odwraca naszą uwagę od negatywnych myśli. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki wpływa też pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości - w ten z pozoru błahy sposób przekonujemy się o bystrości swojego umysłu.

Chociażby z tych powodów krzyżówka jest bardziej produktywnym spędzaniem wolnego czasu niż bierne siedzenie przed telewizorem lub komputerem. Ta niepozorna rozrywka dodatnio wpływa na rozwój intelektualny, dlatego warto zaszczepiać pasję do krzyżówek również w dzieciach, zwłaszcza tych, które mają problemy z koncentracją.

Kiedy warto rozwiązywać krzyżówki?

Nawet bardzo zajęte osoby znajdą chwilę czasu na rozwiązanie kilku haseł. Do najlepszych okazji na rozwiązywanie krzyżówki należą zwłaszcza podróż komunikacją miejską, przerwa w pracy, czy wolna chwila w kuchni, np. w oczekiwaniu na obiad. Papierową wersję krzyżówki warto mieć w domu na wszelki wypadek, np. gdy zabraknie Internetu lub prądu. Wiele osób uzależnionych od technologii zaczyna się w takiej sytuacji mocno irytować i najlepszym rozwiązaniem jest wtedy znalezienie sobie jakiegoś angażującego zajęcia.

Krzyżówka idealnie wpisuje się w te potrzeby - skutecznie zajmuje umysł i pozwala się odprężyć. Rozwiązywanie haseł jest doskonałą odskocznią od nowoczesnych technologii i pogoni za informacją, której ulega współcześnie tak wielu z nas. Warto od czasu do czasu sięgnąć po sprawdzone, tradycyjne rozwiązania i przekonać się, że nadal są aktualne - tak samo jak 30 lat temu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Daniel 07.03.2024 20:41
Polecam krzyżówki panoramiczne wydawnictwa motywacja.net składające się z synonimów, świetnie wzbogacają zasób słownictwa

PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama