Krzyżówki - czy wyszły z mody

  • 10.03.2022, 08:20
Krzyżówki - czy wyszły z mody
Krzyżówki, obok popularnych planszówek, były rozrywkowym hitem lat 90. - towarzyszyły nam w domu, w pracy, a nawet na wakacjach. Grube zeszyty z tradycyjnymi krzyżówkami lub tzw. jolkami, które stanowiły łamigłówki dla zaawansowanych, znajdowały się niemal w każdej kuchni. W dobie Internetu i komputerów można odnieść wrażenie, że krzyżówki poniekąd odeszły do lamusa. Czy aby na pewno?

Krzyżówka - więcej niż chwilowa moda

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, krzyżówkowa pasja nadal ma się świetnie, zwłaszcza w starszych pokoleniach, które doceniają jej zalety znacznie bardziej niż młodzież. Co ciekawe, ta popularna rozrywka świetnie przetrwała próbę czasu i zaadaptowała się do współczesnych realiów. Co to oznacza? Krzyżówki występują obecnie już nie tylko w formie papierowej - coraz częściej można korzystać z tej edukacyjnej zabawy również online.

Obecnie rozwiązywanie krzyżówek jest dużo mniej frustrujące niż w czasach przed spopularyzowaniem się internetu. Dzieje się tak głównie dzięki platformom z hasłami do krzyżówek, jak haslowo - ten popularny serwis tworzony jest w dużej mierze przez pasjonatów krzyżówek, który dodają własne definicje, tym samym wpływając na rozrastanie się jego szerokiej bazy haseł.

Jakie zalety ma rozwiązywanie krzyżówek?

Jeśli tę powszechną formę spędzania wolnego czasu traktujesz tylko w kategorii rozrywki, wiedz, że rozwiązywanie krzyżówek niesie za sobą wiele korzyści. Ten rodzaj intelektualnej aktywności wzmaga naszą kreatywność i pobudza mózg do pracy. Ale to nie wszystko. Krzyżówki wzbogacają nasze słownictwo, a ponadto mogą działać antystresowo - skoncentrowanie się na rozwiązywaniu haseł odwraca naszą uwagę od negatywnych myśli. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki wpływa też pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości - w ten z pozoru błahy sposób przekonujemy się o bystrości swojego umysłu.

Chociażby z tych powodów krzyżówka jest bardziej produktywnym spędzaniem wolnego czasu niż bierne siedzenie przed telewizorem lub komputerem. Ta niepozorna rozrywka dodatnio wpływa na rozwój intelektualny, dlatego warto zaszczepiać pasję do krzyżówek również w dzieciach, zwłaszcza tych, które mają problemy z koncentracją.

Kiedy warto rozwiązywać krzyżówki?

Nawet bardzo zajęte osoby znajdą chwilę czasu na rozwiązanie kilku haseł. Do najlepszych okazji na rozwiązywanie krzyżówki należą zwłaszcza podróż komunikacją miejską, przerwa w pracy, czy wolna chwila w kuchni, np. w oczekiwaniu na obiad. Papierową wersję krzyżówki warto mieć w domu na wszelki wypadek, np. gdy zabraknie Internetu lub prądu. Wiele osób uzależnionych od technologii zaczyna się w takiej sytuacji mocno irytować i najlepszym rozwiązaniem jest wtedy znalezienie sobie jakiegoś angażującego zajęcia.

Krzyżówka idealnie wpisuje się w te potrzeby - skutecznie zajmuje umysł i pozwala się odprężyć. Rozwiązywanie haseł jest doskonałą odskocznią od nowoczesnych technologii i pogoni za informacją, której ulega współcześnie tak wielu z nas. Warto od czasu do czasu sięgnąć po sprawdzone, tradycyjne rozwiązania i przekonać się, że nadal są aktualne - tak samo jak 30 lat temu.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe