Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

  • 17.02.2022, 14:36 (aktualizacja 18.02.2022, 11:11)
  • Redakcja
Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?
Powszechność wad wzroku powoduje fakt, że większość z nas powinna korzystać z jakiegoś sposobu korygowania go. Najbardziej popularne są dwie opcje – mianowicie klasyczne okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Ta druga możliwość z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i przekonuje się do niej coraz więcej osób. Czy też do nich dołączycie? I co musicie wiedzieć, zanim kupicie pierwszą parę soczewek kontaktowych?

Przygotowania do zakupu soczewek

Soczewki kontaktowe zwane są także „szkłami kontaktowymi”. Powodów tej nazwy szukać należy w początkach prac nad soczewkami – około 200 lat temu powstały pierwsze ich prototypy, wykonane właśnie ze szkła. Ten materiał na szczęście dawno odszedł w zapomnienie i obecnie soczewki kontaktowe wykonuje się z silikonu hydrożelowego albo hydrożelu. Oba te materiały są bezpieczne dla oka, przyjazne i sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Który z nich wybrać? Po części będzie to decyzja, jaką należy pozostawić specjaliście – lekarzowi okuliście albo optometryście. Zdarzają się bowiem przypadki uczulenia na silikon, co wyklucza udział tego materiału w soczewkach. Bywa także, że z uwagi na inne schorzenia albo wrażliwość oczu czy podatność na alergie wskazane są właśnie soczewki hydrożelowe. Takie możliwości przedstawi specjalista podczas wizyty. Ta bowiem jest niezbędna, by móc przepisać receptę na soczewki kontaktowe. To prawda, że nie jest ona wymagana, jednak warto przebadać wzrok by mieć jasną informację o wadzie, jej nasileniu, odpowiedniej mocy i polecanym typie soczewek. Dotyczy to również osób, które noszą okulary i chcą je zmienić na soczewki. Posiadana recepta na okulary nie zwalnia bynajmniej z konieczności badania wzroku pod kątem noszenia soczewek kontaktowych. Z receptą zaś najlepiej udać się do sklepu, który oferuje wybór sprawdzonych, markowych soczewek kontaktowych. Sklepy internetowe, jak BezOkularow.pl , są w tym względzie wyjątkowo atrakcyjne z uwagi na niskie ceny. Jeśli to pierwsze soczewki, to dobrym wyjściem będzie opcja zakupu soczewek testowych. To mniejsze opakowania, pozwalające przetestować dany model, bez nadmiernego obciążania budżetu. Brzmi rozsądnie, prawda?

Ale jakie soczewki wybrać?

Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka dobrych i uznanych marek soczewek kontaktowych. Na przykład EyeLove, Cooper Vision, Bausch&Lomb  - a każda z marek ma kilka lub więcej modeli soczewek. Które z nich będą dla nas odpowiednie?

Skupmy się na najbardziej klasycznym podziale soczewek kontaktowych pod względem czasu ich noszenia.

Najkrótszy mają soczewki jednodniowe. To modele, które zakłada się rano, a następnie, po noszeniu przez 12-15 godzin, zdejmuje i wyrzuca. Często wykonane są ze wspomnianego wcześniej hydrożelu, przyjazne dla oka, wygodne w noszeniu. Uważa się je także za najbardziej higieniczne i często wybierane są przez osoby, które mają skłonności do podrażnień oczu.

Drugi rodzaj to modele o dłuższym czasie noszenia. Soczewki miesięczne i dwutygodniowe można nosić według wskazań producenta odpowiednio 30 i 14 dni. Ma to tę zaletę, że kupujemy jedną parę, która może wystarczyć na cały miesiąc. Oznacza to wyraźnie niższy koszt w porównaniu do soczewek jednodniowych. Konieczne jednak są pewne czynności pielęgnacyjne. Soczewkę po zdjęciu należy oczyścić z osadów białkowych i zanieczyszczeń, a następnie umieścić w pojemniczku do przechowywania. Wśród soczewek miesięcznych można wyróżnić także takie, które przeznaczone są do noszenia przez kilka dni pod rząd (w zasadzie nawet 30, ale nie jest to wskazane), bez ich zdejmowania na noc. Są to soczewki miesięczne typu dzień i noc, wskazane dla osób muszących wstawać o różnych porach, pracujących w nocy, prowadzących nieuregularny tryb życia i o każdej porze potrzebujących perfekcyjnej jakości widzenia.

Które soczewki będą najlepsze w waszym przypadku? Wyboru trzeba dokonać na podstawie własnych preferencji, możliwości budżetowych, ale uwzględniając przekazane przez optometrystę uwagi, zalecenia i wskazania. Jednak dobra wiadomość jest taka, że przeważająca liczba osób z wadami wzroku może dobrać dla siebie odpowiednie soczewki i cieszyć się wygodą noszenia, połączoną z funkcjonalnością.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe