Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 15:38
Reklama
News will be here

Sochaczew z nagrodą „Lider Zmian” za pozyskiwanie środków unijnych!

Marszałek województwa mazowieckiego, który odpowiada za dzielenie pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2014-2020, postanowił pokazać i nagrodzić najbardziej aktywne miasta i gminy starające się wspólnotowe dotacje. Sochaczew znalazł się wśród mazowieckich liderów obok takich miast jak Mszczonów i Grodzisk Mazowiecki.
Sochaczew z nagrodą „Lider Zmian” za pozyskiwanie środków unijnych!

W ramach plebiscytu „Lider Zmian, Samorząd 2017″, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podsumowała aktywność wszystkich miast i gmin w województwie. Jak mówił podczas zorganizowanej w Warszawie gali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, do ułożenia rankingów użyto danych finansowych od początku aktualnej perspektywy unijnej, czyli od 2014 roku, a za datę graniczną podsumowania uznano 15 listopada 2017r.

Nagradzano w dwóch kategoriach: najaktywniejszych (liczba złożonych wniosków) i najskuteczniejszych (środki pozyskane w przeliczeniu na liczbę mieszkańców). Samorządy rywalizowały w tzw. subregionach: ciechanowskim, ostrołęckim, płockim, radomskim, siedleckim, warszawskim wschodnim i warszawskim zachodnim. W każdym z nich wyłoniono po trzech zwycięzców. Nasze miasto, obok 28 innych gmin, znalazło się w subregionie warszawskim zachodnim. Tu tytuł „Lidera Zmian” otrzymał Mszczonów (12 złożonych wniosków), na drugiej pozycji uplasował się Grodzisk Mazowiecki (11 wniosków), a na trzeciej ex aequo gmina Brwinów i miasto Sochaczew (po 10 wniosków). W imieniu Piotra Osieckiego nagrodę dla miasta odebrał wiceburmistrz Marek Fergiński.

W drugim rankingu, czyli w kwocie unijnego dofinansowania przypadającej na mieszkańca, Sochaczew znalazł się w połowie stawki, a to dlatego, że pod uwagę wzięto umowy zawarte do 15 listopada, a np. umowa na budowę amfiteatru i widowni na podzamczu podpisana została 20 listopada. Trzeba też dodać, że w 2017 rok Sochaczew był bardzo skuteczny, jeśli chodzi o rządowe dofinansowania – przypomnijmy to m.in. niemal 11 mln na odwiert geotermalny, 2,9 mln na stadion i boisko przy SP 3, czy blisko siedem milionów na rewitalizację parków.

Przypomnijmy, że z obecnego RPO Sochaczew pozyskał dotacje na ogromne projekty infrastrukturalne, których budżet miasta sam by nie udźwignął. Jesienią ub. roku zapadły decyzje o przyznaniu nam aż 14 mln zł wsparcia.

- Zdecydowana większość naszych wniosków uzyskała dofinansowanie. Regionalny Program Operacyjny dofinansował m.in. termomodernizację budynków kultury w Chodakowie i Boryszewie oraz remont hali sportowej przy ul. Chopina. Z tego samego źródła zdobyliśmy pieniądze na budowę bulwarów nad Bzurą, kawiarni przy przystani kajakowej, budowę amfiteatru u podnóża zamku i widowni na niemal tysiąc osób. Ponadto za unijne pieniądze prowadzimy pięć projektów edukacyjnych w szkołach podstawowych nr 1, 2 ,4, 6 i 7 – wylicza wiceburmistrz Marek Fergiński, który w ratuszu odpowiada m.in. za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Kolejne wnioski są gotowe lub już złożone w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych i czekają tylko na ogłoszenie wyników konkursów.

- Na rozpatrzenie czeka m.in. wniosek o dofinansowanie projektu „Sochaczewski Eko-bus”. Jeśli trafi na listę rankingową, w dwa lata w komunikację miejską zainwestujemy około 10 mln zł, z ulic zniknął dymiące Jelcze, a ich miejsce zajmą ekologiczne autobusy spełniające najwyższe normy środowiskowe. Zabiegamy o 7,4 mln, które pokryje 80 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Poza tym jeszcze w styczniu złożymy wniosek o 733 tys. na realizację projektu edukacyjnego przez szóstą z naszych szkół podstawowych, czyli „trójkę” – dodaje Piotr Osiecki.

 

UM Sochaczew


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama