Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 21:44
Reklama

Świat książkowego mola 30.12.2017

Witam wszystkich książkolubów po świątecznej przerwie i po raz ostatni w 2017 roku. Dziś mam dla Was jak zawsze wiele interesujących propozycji, w tym kilka ciekawych książek dla najmłodszych.
Świat książkowego mola 30.12.2017

Joanna Bator „Purezento”

Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko, nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem w kształcie oliwki na plecach, nie spodziewała się, jak silna będzie miłość, która ich połączy. Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota. Purezento (czyli „prezent”) to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko - słony smak umami.

Jeffrey Archer „Dzienniki więzienne”

W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie z gazetą „The Daily Star”, która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki.
Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne refleksje. Tak powstały Dzienniki więzienne – w trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.

Zagłębianie się w Dzienniki więzienne Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.

Elizabeth Winder „Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia”

Niezwykła biografia opisująca najlepszy rok w życiu boskiej MM. Fascynujące uzupełnienie obrazu inteligentnej, wrażliwej kobiety, który znamy z opublikowanych sześć lat temu sensacyjnych Fragmentów, zbierających intymne zapiski jednej z największych gwiazd Hollywood.
Autorka ukazuje Marilyn Monroe przez pryzmat roku spędzonego w Nowym Jorku, gdzie aktorka uciekła w listopadzie 1954 roku, zostawiając daleko za sobą szaleństwa Hollywood i małżeństwo, które okazało się katastrofą. Zapierający dech w piersiach Manhattan pozwala Marilyn na zachowanie anonimowości, za którą tak tęskniła. Może biegać po Central Parku, wychodzić do klubów, godzinami oglądać obrazy w Metropolitan Museum of Art, spotykać się ze znajomymi.
To tutaj głupiutka Sugar z Pół żartem, pół serio pokazuje swoje nowe ja – poznaje Trumana Capote, zaczyna romansować z przyszłym mężem, Arthurem Millerem, poszerza grono przyjaciół i postanawia zrobić porządek ze swoją karierą, zrywając kontrakt z Fox Studios i zakładając własną wytwórnię.
Dla Marilyn to rok wolności, inspiracji, nowych wrażeń, szczęścia. Dla czytelników – jedyna w swoim rodzaju okazja, by przemierzyć ulice Nowego Jorku w towarzystwie boskiej MM!

Elizabeth Chadwick „Serce królowej”

W 1154 roku Henryk II i jego żona Eleonora Akwitańska, jedna z najpotężniejszych kobiet w Europie, zostają królem i królową Anglii. Podczas gdy Henryk tłumi opór przeciwników i snuje coraz śmielsze plany, ona sprawnie rządzi państwem i opiekuje się coraz liczniejszą gromadką dzieci. Ale pragnie czegoś więcej… gdyby tylko mąż zechciał jej wysłuchać. Jednakże Henryk spycha ją na margines, znajduje młodą kochankę i odmawia żonie należnych praw. W końcu sprawy się komplikują i Eleonora zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa. Oskarżenie o zdradę nie ominie nawet królowej…

Elizabeth Chadwick snuje dalsze losy średniowiecznej królowej, która walczy o swoje miejsce w świecie sprzecznych interesów, gdzie zdrada goni zdradę.

Martyna Wojciechowska "Zwierzaki świata. Część 3"

Tym razem autorka zaprasza Was w podróż przez bezkresne stepy Mongolii, żebyście poznali mądrą orlicę Arslan, która jest prawdziwą królową nieba. Zanurkujemy w szmaragdowych wodach Belize, gdzie mieszka krokodyl George, który szuka przyjaciół.

W Peru weźmiemy udział w wyborach miss kawii i będziemy mogli podziwiać piękną Koko. A w delcie rzeki Okawango obejrzymy najpiękniejszy zachód słońca z pewną uroczą i... zakochaną żyrafą Melą. W tej chwili większość zwierząt, które żyją na ziemi, jest zagrożona wyginięciem i tylko od nas zależy, czy uda się je uratować.  Natura i jej nieprawdopodobna różnorodność to największy, najdroższy skarb, jaki mamy. Dzięki niej wypoczywamy, ona nas uczy i inspiruje, a co najważniejsze, jesteśmy jej częścią. Dbajmy o to, co ważne.Jeśli więc macie ochotę zobaczyć jak wygląda świat z lotu ptaka, poczuć wolność i miłość do niezwykłego świata zwierząt, który nas otacza - dołączcie do nas! Te opowieści bawią i uczą dbałości o naturę.

Astrid Lindgren "Jak Johan uratował cielaka"

„Jak Johan uratował cielaka” to prawdziwie zimowa opowieść, która mimo prószącego śniegu i skrzypiącego pod stopami mrozu rozgrzeje każde serce: i małe, i całkiem dorosłe – piszą autorzy bloga Dżin z tonikiem. Dwa dni przed feriami bożonarodzeniowymi, kiedy Johan powinien myśleć o samych czekających go przyjemnościach, umiera jedyna krowa rodziny. Przygnębiony chłopiec nie może sobie poradzić z bezsensowną stratą (połknąć gwóźdź – to doprawdy głupia śmierć), tym bardziej że smutek udziela się również dorosłym. Johan jest rozgoryczony i obwinia nawet Boga, że nie dość dobrze pilnował ukochanej Embli. Tymczasem świąteczny targ w mieście ściąga okolicznych mieszkańców, w tym bogatego gospodarza z Beckhult, który spędza (nazbyt) wesołe popołudnie w karczmie. W drodze powrotnej do domu czegoś się przestraszy, a komuś innemu spadnie manna z nieba. Wygląda na to, że święta wcale nie będą takie smutne. Ale więcej nie będę wam zdradzać, żeby nie odbierać przyjemności lektury. Ale nie tylko czytanie jest przyjemne – ilustracje Marit Tornqvist są po prostu cudowne, nie sposób od nich oderwać wzroku.

Agnieszka Mielech, Magdalena Babińska „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Psy czy koty?” 

To znani już bohaterowie, nowe przygody i świetne ilustracje. Tajny Klub Superdziewczyn wraca nad morze. Na ekipę w trakcie weekendowego wypadu czekają same atrakcje – plaża, woda i mnóstwo swobody. Gwoździem programu są jednak urodziny Emi i wielka niespodzianka, którą szykują jej najbliżsi – urodzinowa impreza na plaży. Ale Emi najbardziej marzy o własnym psie! Niestety, otrzymuje tylko wielką maskotkę, a do tego w Tajnym Klubie wybucha spór o to, jaki pupil jest lepszy – pies czy kot? Ale podczas wycieczki rowerowej Tajny Klub znajduje pieska rasy cavalier king charles spaniel – ulubionej rasy Emi. Dziewczynka uważa, że to znak od losu i zajmuje się zgubą najlepiej jak potrafi. Niestety, psiak jest smutny i osowiały, najwyraźniej za kimś bardzo tęskni. Jasne się staje, że piesek musi wrócić do swego właściciela. Dzieciaki muszą jak najszybciej go odnaleźć.

Do wygrania będą tym razem: Dzienniki więzienne, Emi i tajny klub i Serce królowej.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama