Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 20:57
Reklama

Zarząd Powiatu stawia na szkolnictwo zawodowe

Maszyny do szycia, maglownica, manekiny i mnóstwo przyrządów oraz materiałów krawieckich, o takie pomoce dydaktyczne wzbogacił się Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Pracownia przedmiotowa została odpowiednio wyposażona w sprzęt niezbędny do nauki projektowania i szycia odzieży, dzięki uprzejmości firmy Aljeka Group. I choć, w tym roku nie udało się otworzyć tu planowanego technikum odzieżowego, to jednak szkołę, firmę, jak i organ prowadzący łączy wspólna determinacja, by od września 2018 roku ruszyła tu pierwsza klasa w zawodzie technik przemysłu mody. Jak na razie w teresińskim Zespole Szkół odbywają się warsztaty fakultatywne, w których udział bierze grupa uczennic zainteresowanych kreowaniem i tworzeniem przemysłu modowego.
Zarząd Powiatu stawia na szkolnictwo zawodowe

Autor: Starostwo Powiatowe

W ubiegły czwartek, 12 października w siedzibie szkoły odbyło się oficjalne przekazanie wspomnianych urządzeń. Umowę na ich użyczenie podpisali Ewa Odolczyk, dyrektor Zespołu Szkół i Jerzy Kaczor, prezes Aljeka Group w obecności wicestarosty sochaczewskiego Tadeusza Głuchowskiego oraz Urszuli Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji. Wyposażenie pracowni zwiększa szanse uczniów na zdobycie praktycznych umiejętności, potrzebnych w przyszłej pracy.

- Pomysł utworzenia technikum odzieżowego bardzo nam się spodobał. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, jaka łączy szkołę z Grupą Aljeka. I choć nie udało się otworzyć klasy w bieżącym roku szkolnym, najcenniejsze jest to, że ani szkoła, ani firma Aljeka nie zrezygnowały z tego pomysłu. Dzięki pani dyrektor Odolczyk udało się mimo wszystko zorganizować zajęcia w formie fakultatywnej i to jest bardzo ważne w perspektywie rozwoju tego kierunku. Firma wsparła tę ideę poprzez wyposażenie techniczne i stałe dostarczanie materiału do praktycznej nauki zawodu i to jest budujące. Wierzę, że w przyszłym roku technikum rozpocznie swoją działalność. Władze powiatu są zadowolone z waszych działań i współpracy, których efektem jest profesjonalne zaplecze do nauki projektowania i szycia odzieży. Doceniamy upór pani dyrektor w tym zakresie – mówił wicestarosta Tadeusz Głuchowski, podkreślając również ogromną wagę szkolnictwa zawodowego w Polsce. Powiedział, że w Teresinie planowane jest również otwarcie szkoły branżowej I stopnia na kierunku kierowca-mechanik – Obecnie prowadzimy rozmowy z panem Janem Buczkiem, prezesem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych na temat współpracy – wyjaśnia wicestarosta.

Pełen optymizmu był też prezes Jerzy Kaczor - Kontynuując myśl wicestarosty, przyznam, że bardzo się cieszę ze współpracy ze szkołą w Teresinie. Liczymy, że właśnie w tym miejscu szkolić się będą przyszli fachowcy, którzy znajdą zatrudnienie w naszej firmie. Stale się rozwijamy i potrzebujemy wykwalifikowanej kadry – mówił obiecując, że to nie koniec doposażenia szkoły w tym zakresie. Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku Grupa Aljeka i Zespół Szkół w Teresinie nawiązały współpracę na rzecz tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z technologią odzieży. W tej sprawie podpisano oficjalne porozumienie. Po wakacjach 2018 roku w szkole ruszy kierunek edukacji – technikum przemysłu mody. Kształcenie odbywać się będzie w ramach dwóch kwalifikacji: projektowanie wyrobów odzieżowych, organizacja wytwarzania procesów odzieżowych.

Czwartkowe spotkanie w siedzibie szkoły było też świetną okazją do zaprezentowania działalności pracowni, a grupa dziewcząt, która w ramach zajęć pozalekcyjnych nabywa praktyczne umiejętności projektowania i szycia odzieży otrzymała upominki od prezesa Jerzego Kaczora. Warto też wspomnieć, że w wyposażonej w sprzęt dydaktyczny pracowni odbywają się także warsztaty organizowane przez teresiński Zespół Szkół, a dokładnie działającą tu Grupę Nieformalną „Szkolni Liderzy” dla dzieci i młodzieży z gminnych placówek oświatowych. Są to zajęcia profilowe z cyklu projektu „Zawodowcy na start”, które dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. Zaznaczmy, że osoby, które chciałyby podjąć naukę w planowanej od września klasie technikum odzieżowym mogą już teraz przyjść do siedziby Zespołu Szkół znajdującego się w Teresinie przy alei XX-lecia 12, by porozmawiać o ofercie kształcenia placówki, jak również naocznie przekonać się o tym, jak prezentuje się wyposażona przez Grupę Aljeka pracownia.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama