Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 03:03
Reklama

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp do muzeów będzie bezpłatny

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja różnorodności dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie zaznaczenie wspólnoty podstaw kultury europejskiej.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp do muzeów będzie bezpłatny

Wrzesień jest już tradycyjnie miesiącem, kiedy to kraje, w których odbywają się EDD, szeroko otwierają podwoje zabytków i miejsc kultury. 17 września można będzie wejść bezpłatnie do setek muzeów, wybrać się na spacer z przewodnikiem, wysłuchać koncertów, zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Już po raz 25 w Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, a w akcji wezmą udział także dwa miejscowe muzea.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą do programu Europejskich Dni Dziedzictwa zgłosiło tegoroczne obchody września 1939 roku organizowane na cmentarzu wojennym w Trojanowie, przy kwaterze żołnierzy wojska polskiego poległych w czasie Bitwy nad Bzurą. Odbędą się one jak zawsze 17 września. Uświetni je udział rekonstruktorów biorących udział w dwudniowym Zlocie Historycznym "Traktem Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą". Jego uczestnicy przyjadą w sobotę do Witkowic, gdzie po południu będą statystować w filmie dokumentalnym "Bzura 1939". Noc spędzą w szkole podstawowej w Iłowie, a tam wieczorem odbędzie się apel, trening musztry przed niedzielnymi uroczystościami i pokaz filmów z rekonstrukcji historycznych bitew 1939 r. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę 17 września, w godzinach 10.00-16.00, muzeum przy placu Kościuszki 12 będzie można zwiedzać za darmo.

Z kolei Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli zaprasza w niedzielę na projekt pt. „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”. W jego ramach o 11.00 zaplanowano zwiedzanie wystawy czasowej (z przewodnikiem) zatytułowanej „Nowoczesność i tradycja. Park-pomnik w Żelazowej Woli” poświęconej unikatowemu założeniu jakim jest park otaczający Dom Urodzenia Chopina, dziełu architekta Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. O 12.30 rozpocznie się spacer przyrodniczy, w czasie którego goście poszukają odpowiedzi na pytanie, jak postrzegano przyrodę i co o niej wiedziano w czasach Chopin, a warto pamiętać, że dzieło Karola Darwina o powstawaniu gatunków ukazało się dopiero 10 lat po śmierci kompozytora. O 14.00 goście zwiedzą ekspozycję stałą Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i historyczny park.

Bez biletów do sannickiego pałacu

W najbliższy weekend, 16 i 17 września 2017 roku zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania XVIII-wiecznego pałacu. Od 8 do 21 otwieramy szeroko wejście do historycznie autentycznego obiektu, w którym mieszkał i komponował Fryderyk Chopin. Dodatkowo w niedzielę, o godzinie 17 w sali koncertowej pałacu wystąpi duet fortepianowy Justyna Jarząb i Ineke Hellingman. Wstęp na koncert również wolny. O godzinie 13 i 16 zapraszamy dzieci, którym opowiemy ciekawostki o Chopinie i regionie sannickim.

To tylko kilka wybranych zaproszeń z naszego regionu, a pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: www.edd.nid.pl. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama