Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 02:41
Reklama
News will be here

Co warto wiedzieć o roli witaminy D w organizmie człowieka?

Nazywamy ją „witaminą słońca” i często słyszymy o niej zwłaszcza zimą. Witamina D odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Ten wyjątkowy składnik odżywczy powstaje w skórze pod wpływem słońca, odpowiadając między innymi za odpowiednią regulację wapnia i fosforu, a także zapewniając pełne wsparcie układu odpornościowego. Według wielu, witamina D wpływa również na samopoczucie. Niestety, niedobór witaminy D w dzisiejszych czasach jest naprawdę powszechny. Szacuje się, że nawet 90% populacji polskiej może cierpieć na niedobór witaminy D, spożywając ją w niedostatecznej ilości. Dlaczego niedobór jest tak powszechny? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej!
Co warto wiedzieć o roli witaminy D w organizmie człowieka?

Przyczyny i konsekwencje niedoboru witaminy D u człowieka

Naturalne źródło witaminy D stanowi jej synteza w skórze, która następuje pod wpływem promieniowania UVB. Nie zawsze jednak jest to możliwe – zwłaszcza, gdy na co dzień unikamy słońca lub stosujemy kosmetyki do opalania i kremy na dzień z filtrem UVB. Wiele osób świadomie ogranicza ekspozycję swojej skóry na promieniowanie, głównie przez potwierdzone działanie zwiększające ryzyko nowotworu oraz przyspieszające starzenie się skóry. Ponadto, szerokość geograficzna kraju również nie sprzyja naturalnej suplementacji; przyjmuje się, że w okresie od października do marca, nasłonecznienie w Polsce jest zbyt małe, by możliwe było wytworzenie potrzebnej ilości witaminy D. Okresem wystarczającej syntezy jest czas od maja do września, jednak aby rzeczywiście była ona możliwa, powinno się wystawić około 20% skóry na bezpośredni wpływ słońca, w godzinach największego promieniowania. Ekspozycja nie powinna jednak trwać krócej niż 15 minut.

Najnowsze badania w zakresie przyjmowania witaminy D jasno potwierdzają, że nie da się przedawkować naturalnie wytworzonej witaminy. Ponadto, witaminę D można dostarczać do swojego organizmu poprzez przyjmowanie posiłków zawierających w sobie tłuste ryby, grzyby, sery, mleko i jajka. Niestety, naprawdę trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D wyłącznie poprzez dietę. Tymczasem konsekwencji niedoboru witaminy D może być naprawdę sporo.

Wśród najczęstszych dolegliwości powiązanych z brakiem wystarczającej ilości witaminy D wymienia się kolejno:

  • ból mięśni → witamina D wpływa na rozwój mięśni i kości, dlatego też jej niedobór może powodować bóle mięśni, zmniejszenie masy, a także problemy z szybką regeneracją po intensywnym wysiłku;
  • uczucie zmęczenia i rozbicia → badania przeprowadzone przez ekspertów wykazały, że niedobór witaminy D występował częściej u osób, które zgłaszały się do lekarza z chronicznym zmęczeniem, a suplementacja witaminy D pomogła uporać się im z tą dolegliwością;
  • skłonność do infekcji → brak odpowiedniej ilości witaminy D naraża nas na częstsze występowanie infekcji górnych dróg oddechowych, a także wydłuża okres rekonwalescencji po chorobie;
  • wyższe ciśnienie krwi → jednym z objawów niedoboru witaminy D mogą być skoki ciśnienia, a co za tym idzie również spadek kondycji serca.

Ciężki niedobór witaminy D jest w stanie doprowadzić do zaburzeń wiążących się z mineralizacją kości, ostatecznie doprowadzając do osteomalacji – choroby, której przyczyn należy doszukiwać się w zbyt małej ilości wapnia w kościach. Przez to kości stają się mniej wytrzymałe, rozmiękczają się, finalnie doprowadzając do ich wyginania się pod wpływem nadmiernego obciążenia. Zignorowanie objawów pogarsza sytuację, doprowadzając do zniekształcania się kości i trudności w poruszaniu się.

Jak zbadać niedobór witaminy D?

Zapotrzebowanie na witaminę D jest wysoce uzależnione od wieku, masy ciała, stanu zdrowia, a także ekspozycji na słońce. Badanie zaleca się wykonać w momencie zauważenia u siebie objawów, które mogą wskazywać na zbyt małą ilość witaminy D w organizmie. Szczególnie zaleca się ich wykonanie osobom starszym, a także stosującym suplementację (w celu niedopuszczenia do przedawkowania). Tego typu usługę oferuje gabinet HERBASOL, w którym specjaliści dodatkowo przygotowują odpowiedni plan suplementacji witaminy na podstawie uzyskanych wyników. Warto wsłuchiwać się w swoje ciało oraz nie ignorować sygnałów, jakie daje organizm. Witamina D jest naprawdę ważna – bez niej nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zapobiegać jej niedoborom, zamiast zmagać się z późniejszymi konsekwencjami.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"
Reklama
News will be here
Reklama