Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 02:22
Reklama
News will be here

Czy da się odzyskać prawa rodzicielskie?

Władza rodzicielska otrzymywana jest od razu z narodzinami dziecka i jest ściśle powiązana z prawem oraz obowiązkiem jego wychowania. Zdarzają się jednak sytuacje, podczas których władza rodzicielska podlega różnym perturbacjom, przez co może ona być ograniczona, zawieszona, a nawet odebrana w całości. Rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej z wielu powodów – sąd orzekający decyzję zawsze bierze pod uwagę to, co najważniejsze, czyli dobro dziecka. W sytuacjach spornych, jest to fundamentalne założenie, które ma bezpośredni wpływ na decyzję sądu. Odzyskanie władzy rodzicielskiej to złożony proces, który nierzadko wymaga czasu, cierpliwości oraz determinacji. Nie oznacza to jednak, że odzyskanie praw rodzicielskich jest niemożliwe; na pozytywny wynik sprawy jest w stanie wpłynąć szereg czynników, które warto przyswoić przed rozpoczęciem swoich starań.
Czy da się odzyskać prawa rodzicielskie?

Jakie okoliczności uzasadniają przywrócenie władzy rodzicielskiej?

Odzyskanie praw rodzicielskich, w przepisach prawnych określane przywróceniem władzy rodzicielskiej, powoduje, że rodzic ponownie dysonuje pełnią praw rodzicielskich względem swojego dziecka. Oznacza tom że wykonywanie władzy rodzicielskiej przestaje podlegać nadzorowi kuratora, zaś rodzic nie musi uzyskiwać już zgody sądu na dokonanie określonych czynności, na które wcześniej musiałby uzyskać tego typu zgodę. Każdą sytuację powinno się rozpatrywać indywidualnie, ponieważ przyczyny ograniczenia czy też pozbawienia władzy rodzicielskiej mogą być naprawdę różne. Ogólna zasada wydaje się jednak prosta: rodzic musi zmienić to, co wcześniej spowodowało ograniczenie lub odebranie praw. Oznacza to, że:

jeżeli przyczynę stanowiło uzależnienie od substancji psychoaktywnych, powinien natychmiast poddać się leczeniu odwykowemu oraz zachować trzeźwość;

w przypadku wyjazdu za granicę, wystarczyć będzie powrót na stałe do kraju oraz zainteresowanie się dzieckiem;

w momencie gdy władza rodzicielska została ograniczona bądź odebrana z powodu nadużywania czy zaniedbywania obowiązków, rodzic powinien podnieść swoje kompetencje wychowawcze przez kursy, a także terapię rodzinną lub rodzicielską;

gdy przyczyną było pozbawienie wolności, rodzic powinien odbyć karę (lub starać się doprowadzić do warunkowego, przedterminowego zwolnienia), zaś po wyjściu z więzienia rozpocząć prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, przestrzegając przy tym prawa.

Istnieją jednak sytuacje, w których przyczyna ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich jest trwała, a rodzic nie ma możliwości ich odzyskania. Najczęściej jest to choroba uniemożliwiająca zajmowanie się dzieckiem, która nie ustępuje. W takich momentach nie ma podstaw by starać się o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

W jaki sposób wnioskować o przywrócenie praw rodzicielskich?

By odzyskać ograniczone lub całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, konieczne jest wniesienie do sądu wniosku ku temu, by przywrócić władzę rodzicielską; wniosek wszczyna specjalne postępowanie, w toku którego to właśnie sąd podejmuje decyzję, czy zasadne jest odzyskanie władzy rodzicielskiej przez wnioskującego rodzica. Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej powinno się złożyć do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Na stronie www.rozwodznia.pl, zainteresowani mogą zaczerpnąć eksperckiej porady z zakresu prawa rodzinnego od specjalistów z tej dziedziny. Kancelaria Adwokacka Chojka niesie pomoc wszystkim, którzy chcą wnioskować o przywrócenie praw rodzicielskich. Warto powierzyć adwokatowi sporządzenie wniosku, gdyż to właśnie on sformułuje go w odpowiedni sposób, tym samym wskazując, jakie dowody należy zebrać. Pozwoli to na uniknięcie błędów formalnych, w efekcie czego mogąc nawet przyspieszyć całą procedurę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
Reklama