Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 stycznia 2026 10:44
Reklama

"MALUCH - wielka podróż małego fiata z ziemi włoskiej do Polski" - Przemysław Semczuk

Przemysław Semczuk opowiada nieznaną historię złotego dziecka polskiej motoryzacji.
"MALUCH - wielka podróż małego fiata z ziemi włoskiej do Polski" - Przemysław Semczuk
Kliknij aby odtworzyć

To ja. Fiat 126p. Mówicie na mnie "maluch" lub "mały fiat" , bo jestem młodszym bratem dużego. Ale to ja zmotoryzowałem Polskę i byłem pierwszym samochodem Kowalskiego.

Urodziłem się we wrześniu 1972 roku we Włoszech. W listopadzie przyjechałem do Polski jeszcze jako fiat 126, by 6 czerwca 1973 roku zostałem "polskim fiatem". Przez 27 lat fabryki w Bielsku-Białej i Tychach opuściło ponad 3 miliony moich małych braci.

Dla pokoleń pamiętających PRL jestem symbolem epoki. Dla młodych autem hipsterskim - ikoną popkultury. Dla wszystkich Polaków - skarbem narodowym. Takim symbolem jak ford T dla Amerykanów czy garbus dla Niemców.

Teraz przezywam druga młodość. Przyciągam spojrzenia i wywołuję uśmiech, tak samo jak w latach 70. Mam fanpage'e w Polsce, na Kubie, w Czechach i w Niemczech. Nawet Tom Hanks zwrócił na mnie uwagę.

Mało kto zna moją prawdziwą historię. Na szczęście Przemek wszystko spisał. Razem zabieramy Was w barwną i bogato ilustrowaną podróż. Zapnijcie pasy, to będzie naprawdę emocjonująca przygoda.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Fantastyczna inicjatywa oraz wspaniały Gość. Nie tracę wiary w ludzi ;)Data dodania komentarza: 16.01.2026, 17:35Źródło komentarza: Ola Kapocsi 16.01.2025Autor komentarza: Ciekawski 12Treść komentarza: Może czas na wywiad z Prezesem? W klubie dzieje się dużo, ale medialnie panuje cisza. Kibice chcą wiedzieć: Co ze Stenkampem czy Piter wraca, dlaczego tak wielu młodych zawodników w tym sezonie nie grało. Dobijański, Mechecki i wielu innych .... gdzie leży przyczyna tej sytuacji? To są uczciwe pytania. Odpowiedzi są potrzebne.Data dodania komentarza: 8.01.2026, 19:40Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 7.01.2026Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Dziękuję za artykuł o Mice. Tak bardzo niedoceniany jest on w Polsce. Płyta francuska jest przepiękna. A teraz czekamy na anglojęzyczny krążek zupełnie " z innej bajki". Zapraszam na moją stronę internetową Mikapopolsku.com - jedyną polską stronę o Mice.Data dodania komentarza: 12.11.2025, 22:01Źródło komentarza: MIKA wraca z singlem „Modern Times”Autor komentarza: Sarniak1975Treść komentarza: Niesamowite odkrycie. Pozdrowienia dla chłopakówData dodania komentarza: 7.11.2025, 23:26Źródło komentarza: Damian Budzyński i Piotr Soból 15.10.2025Autor komentarza: Henryk_64Treść komentarza: Brawo grupa. Fajnie chłopaki opowiadają. Dawajcie ich częściej.Data dodania komentarza: 18.10.2025, 00:34Źródło komentarza: Damian Budzyński i Piotr Soból 15.10.2025Autor komentarza: Ave_TeresińczykTreść komentarza: to super co robicie dla Małgorzaty Borkowskiej! Mam nadzieję, że uda się uzbierać wymaganą kwotęData dodania komentarza: 29.09.2025, 23:59Źródło komentarza: Beata Krukowska i Rafał Gołębiowski 25.09.2025
Reklama
Reklama
Reklama