Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 20:49
Reklama

Czas Present Perfect – czy to trudne?

Present Perfect stanowi jeden z najważniejszych czasów w języku angielskim – niestety, jego zrozumienie może sprawić pewne trudności osobom uczącym się tego języka. Z racji tego, że w języku polskim odpowiednik tego czasu zwyczajnie nie występuje, warto zapoznać się z regułami dotyczącymi jego stosowania.
Czas Present Perfect – czy to trudne?

W jakich sytuacjach używa się czasu Present Perfect?

Czas Present Perfect nazywa się również czasem Present Perfect Simple. Jest to czas, którego używa się w odniesieniu do czynności, zdarzeń i stanów, które miały miejsce w przyszłości, jednak ich skutki mają znaczenie dla teraźniejszości. 

Present Perfect to czas, który może sprawić nieco trudności osobom dopiero rozpoczynającym naukę języka angielskiego, dlatego zazwyczaj wdraża się go dopiero na poziomie średniozaawansowanym. Zdarza się, że Present Perfect zastępuje się czasem Past Simple, jednak jest to postępowanie błędne. Warto znać zasady zastosowania Present Perfect, aby nie popełniać błędów. W tym mogą pomóc przykładowo lekcje na platformie YouTube: https://www.youtube.com/user/SzybkaNaukaPro.

Nie można jednoznacznie określić, czy czas Present Perfect odnosi się do przyszłości, czy też teraźniejszości. Śmiało można powiedzieć, że stanowi łącznik pomiędzy nimi. W dużym skrócie – Present Perfect używa się w sytuacji, kiedy mało istotny jest czas, w którym opisywana czynność bądź zdarzenia miały miejsce – liczą się natomiast ich skutki.

Budowa czasu Present Perfect – jak tworzyć zdania twierdzące? 

Budowa czasu Present Perfect może wydawać się skomplikowana. Osoby, które chcą stworzyć zdanie twierdzące w Present Perfect, powinny wykorzystać czasownik posiłkowy to have, odmieniając go w formę odpowiednią dla danej osoby. W zdaniach tego typu stosuje się również trzecią formę czasownika głównego – tak zwane past participle. Warto uczyć się jej, stosując fiszki, które pojawiają się m.in. w mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/szybkanaukapro/.

Aby stworzyć czas Present Perfect dla czasowników regularnych, dodaje się do nich końcówkę -ed. Sprawa komplikuje się w sytuacji czasowników nieregularnych, które zwyczajnie trzeba zapamiętać w formie imiesłowu czasu przeszłego. Tutaj również fiszki okazują się dobrym rozwiązaniem, można skorzystać z dedykowanych aplikacji, które pozwalają podzielić materiał na przystępne części, np.: https://play.google.com/store/apps/details?id=pro.szybkanauka.aktywnyangielski.

Budowa czasu Present Perfect rozpoczyna zdania od podmiotu, następnie dodaje się operator to have wraz z czasownikiem głównym past participle i resztę zdania.

Jak stosować czas Present Perfect w pytaniach?

Tak samo jak w przypadku większości angielskich czasów, tak i Present Perfect pytania tworzy się poprzez inwersję, zamieniając ze sobą kolejność podmiotu i czasownika. Zdanie pytające rozpoczyna się od operatora to have, następnie dodaje się podmiot, czasownik główny oraz pozostałe wyrazy. Czas Present Perfect stosować można również w pytaniach otwartych, dodając odpowiednie słowo pytające, takie jak między innymi:

  • who,
  • why, 
  • where, 
  • what, 
  • how.

Jeżeli potrzebujesz ciekawych przykładów, aby zrozumieć zastosowanie słów pytających, rozwiązaniem jest nauka poprzez grafiki, m.in. na stronie: https://pl.pinterest.com/szybkanaukapro/.

Czas Present Perfect – zdania przeczące

Aby stworzyć konstrukcję przeczącą w czasie Present Perfect, pomiędzy operatorem to have a czasownikiem głównym umieszcza się słowo not. W budowie zdań przeczących w Present Perfect używa się także skrótów haven't bądź też hasn'tbardzo ważne, aby unikać podwójnych przeczeń w języku angielskim. Oznacza to, że stosując słówko never, należy zrezygnować z dodawania słowa not.

Jak widać, czas Present Perfect można sprawdzić nieco trudności osobom dopiero rozpoczynającym naukę języka angielskiego. Niemniej jednak stanowi jeden z podstawowych czasów wykorzystywanych w języku angielskim, dlatego warto opanować jego zawiłości. A po więcej inspiracji do nauki języka angielskiego, można zajrzeć przykładowo na profil: https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Cieszę się Olek, że byłem tym kolegą, który namówił twojego tatę;) Wielkie gratulacje, już od pierwszego dnia kiedy Cię zobaczyłem wiedziałem że osiągniesz najwyższe szczyty🙂Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:33Źródło komentarza: Srebrny medal dla sochaczewskiego pięściarzaAutor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024
Reklama
Reklama