Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 01:07

Strażacka misja ratunkowa

Syrena informuje o zdarzeniu i mobilizuje brygadę. W kilka chwil strażacy są gotowi i opuszczają remizę, jadąc na misję. Co przyda się w jej wypełnieniu? Praca strażaka to niebezpieczne zajęcie, pełne wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tylko wiedza, doświadczenie, treningi i odpowiedni ekwipunek mogą pomóc w walce z przeciwnościami losu. Dzięki dobremu przygotowaniu, zespoły ratowników są w stanie poradzić sobie z różnymi sytuacjami, które w trakcie trwania mogą się dynamicznie zmieniać. Jak przygotować się na takie sytuacje?
  • 30.12.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Strażacka misja ratunkowa

Ekwipunek strażaka

 

Sprzęt pożarniczy jest bardzo rozbudowany. Większość osób może kojarzyć hełmy, specjalną odzież i obuwie. Jednak wyposażenie jest dużo bardziej bogate i obejmuje przedmioty oraz urządzenia znane z innych zawodów. Strażak potrafi posługiwać się piłą motorową, nożycami pneumatycznymi czy zaawansowaną elektroniką, jak np. kamerą termowizyjną czy dronem.

 

Drony pomagają w oszacowaniu skali zdarzenia i w identyfikacji źródła ognia. Stanowią dobre źródło informacji, które na bieżąco dostarcza dane, na podstawie których można podejmować decyzje. Kamera termowizyjna wspiera strażaków bezpośrednio w akcji. Wskazuje miejsca bardzo gorące, a jednocześnie pomaga w odnalezieniu poszkodowanych przy ograniczonej widoczności. Jednak ekwipunek strażacki jest dużo wszechstronniejszy.

 

Wyciek substancji ropopochodnych

 

Wezwanie na akcję wiąże się z podaniem lokalizacji, a także opisem sytuacji. Nieco inaczej podchodzi się do pożaru, akcji ratunkowej na wodzie czy wycieku oleju napędowego na autostradzie. W tym ostatnim przypadku przydaje się sorbent. Jest to płyn, który pomaga usunąć rozlane substancje ropopochodne. Pełni funkcję odtłuszczacza, zmywając np. olej napędowy z powierzchni asfaltu. Po zakończeniu akcji pędzący po drodze pojazd bezpiecznie pokona newralgiczny odcinek.

 

Sorbent dostępny jest w formie płynu, który można rozprowadzać za pomocą prostego urządzenia do rozpylania. Podobne stosuje się w ogrodnictwie do oprysków przeciwko robactwu. Dostępna jest także wersja w postaci granulek. Nie emituje pyłów i ma bardzo dobrą wchłanialność. Dzięki temu poradzi sobie z różnymi rodzajami substancji. 

 

Sorbent w postaci granulek nie rozkłada się po wchłonięciu substancji ropopochodnych. Można je wykorzystać wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz. Sprawdzą się w pobliżu maszyn czy na placach manewrowych, a także wszędzie tam, gdzie pojawiają się nieszczelne pojemniki np. na magazynach czy przestrzeniach, gdzie przechowuje się beczki lub kontenery. Strażacy mają sorbent zwykle na wyposażeniu, który przydaje się w wielu sytuacjach.

 

Czas na misję

 

Sprzęt pożarniczy to specjalnie przygotowane wyposażenie dla straży. Przedmioty są zwykle wzmocnione, a wszystko po to, by nigdy nie zawiodły podczas akcji. Od szybkości i skuteczności pracy strażaków często zależy ludzkie życie. Warto więc zadbać, aby Twoja jednostka była gotowa na różne okoliczności i miała do dyspozycji wysokiej jakości sprzęt. Dzięki temu można realnie nieść pomoc, a jednocześnie chronić strażaków przed zagrożeniami.

--- Artykuł sponsorowany ---