Dzieci Internetu. Jak postęp niszczy młode umysły pragnące akceptacji

  • 12.09.2022, 14:59 (aktualizacja 12.09.2022, 15:03)
  • materiał promocyjny
Dzieci Internetu. Jak postęp niszczy młode umysły pragnące akceptacji
Wbrew wszystkim nowinkom technologicznym, psychologowie i pedagodzy biją na alarm, aby nie dać dzieciom wpaść w internetową sieć. Przeprowadzane badania dowodzą, że Internet działa niczym popularne używki – stanowi dla dzieci i nastolatków sposób na ucieczkę od problemów czy rozładowanie ciążących na nich emocji. W końcu w Internecie każdy może być kim tylko chce oraz komunikować się z ludźmi z całego świata. Wszystkie zalety sieci mogą okazać się dla młodych użytkowników zgubne – szczególnie narażone są dzieci z rodzin, w których nie ma satysfakcjonujących relacji lub te, które cierpią z powodu braku umiejętności radzenia sobie ze stresem czy relacjami z drugim człowiekiem. Coraz więcej rodziców zdaje sobie z tego sprawę, powracając do nawyku kupowania dzieciom encyklopedii.

Negatywne skutki spędzania czasu w sieci. Wpływ Internetu na dziecko

Już w 2010 roku naukowcy udowodnili, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym spędzają około 7,5 godziny z technologią; 75% posiada swój własny telewizor w pokoju, zaś 56% dzieci w wieku od 10 do 13 lat jest już dumnym posiadaczem swojego smartfona. W ciągu kilku lat sytuacja nabrała tempa – dziś na całym świecie z Internetu korzysta ponad 90% dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 15 lat; służą im do tego telefony, laptopy czy tablety. Chociaż technologia znacząco ułatwia ludziom życie, w kwestii dzieci i młodzieży jej dłuższe użytkowanie nie przynosi żadnych korzyści – wręcz przeciwnie. Dobrodziejstwa technologiczne uczą błyskawicznego i pobieżnego skanowania informacji, które często okazują się zbędne dla dzieci. Mózgi młodych osób stale się rozwijają; są o wiele bardziej plastyczne. Natomiast częsta ekspozycja na urządzenia oparte na działaniach nowej technologii wyznaczają kierunek tego rozwoju. W czasach czytelnictwa, mózgi „uczyły się” pomysłowości, skupienia i sprawnego rozwiązywania problemów. Dziś zaś, gdy tylko ma się jakieś pytanie, nie zagląda się do książek – od razu wpisuje się je w wyszukiwarkę, nie licząc się z tym, że odpowiedzi mogły zostać stworzone przez zupełnie niezaznajomione z tematem osoby. Dodatkowo zdobyte informacje w ten sposób nie pozostają w pamięci na dłużej; nie pokazuje to dzieciom że nauka to proces. Pozostają one w przekonaniu, że mają wszystko na jedne kliknięcie

 

Brak kreatywności, ciekawości i pasji, cierpliwości. Remedium na wszystkie objawy

Istnieją na świecie ludzie, którzy doskonale pamiętają jak kiedyś radzono sobie z przyswajaniem wiedzy. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie należało sięgnąć kilku książek, zaś finalna odpowiedź na długo (a nawet na zawsze) zapisywała się w głowie. Tak rosła bowiem prawdziwa miłość do nauki i radość z powodu odkrywania świata. Dziś technologia zabija kreatywność, bowiem w sieci wszystko jest robione za nas – na zasadzie „klikasz i masz”. Dlatego dzisiejsze dzieci nie mają w sobie cierpliwości – wszystko ma być na już, tu i teraz. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Jednak po dziś dzień istnieje remedium, które może to zwalczyć – jest nim encyklopedia dla dzieci. Książka zawiera w sobie wszystkie odpowiedzi na nurtujące dzieci i młodzież pytania, zachęca do zagłębiania się w treść i odkrywania krok po kroku jak działa otaczający nas świat. Sklep Murrano w swojej ofercie zawarł personalizację okładki produktu, dlatego encyklopedia może stać się znakomitym prezentem dla kogoś bliskiego. Nigdy nie powinno się rezygnować z czytania książek, gdyż to właśnie dzięki nim trenujemy pamięć i kreatywność, chłonąc nowinki opracowane przez ekspertów.

 

 

materiał promocyjny

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe