Mazowsze po raz drugi składa wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 7 Dni na Mazowszu

  • 31.12.2020, 14:00 (aktualizacja 18.01.2021, 14:07)
  • Urząd Marszałkowski
Mazowsze po raz drugi składa wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji…
Samorząd Mazowsza po raz drugi wystąpił o środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do trzeciego naboru zgłosił trzy projekty: budowę SOR-u w Radomiu, budowę ośrodka radioterapii w Płocku i modernizację budynku głównego szpitala w Rudce. Wartość inwestycji to 230 mln zł. Marszałek zaapelował także do parlamentarzystów z Mazowsza o zaangażowanie i wsparcie, tak aby tym razem procedura oceny wniosków przebiegała w sposób rzetelny i transparenty.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podział środków w ramach poprzedniej – drugiej tury Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wzbudził szereg emocji wśród polskich samorządów. Samorządowcy zarzucali stronie rządowej upolitycznienie wyboru i brak przejrzystych zasad przyznawania wsparcia. Jako dowód przytaczali statystyki, z których wynikało, że większość środków trafiło do samorządów sympatyzujących z PiS.

Niestety, również Mazowsze zostało pominięte przy podziale wsparcia. Żaden z pięciu projektów o łącznej wartości 371 mln zł zgłoszonych przez samorząd województwa nie otrzymał wsparcia. Marszałek Adam Struzik skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mazowsze wystąpiło też do NIK o kontrolę podziału środków.

Teraz ruszył kolejny nabór na pozostałą pulę środków – 1,6 mld zł. Mazowsze i tym razem spróbuje pozyskać dofinansowanie. 

– Mamy do tego prawo, a wręcz obowiązek. Inwestycje zdrowotne, które chcemy zrealizować  są niezwykle ważne i potrzebne mieszkańcom. Nie wyobrażam sobie, aby strona rządowa po raz kolejny zignorowała potrzeby naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Wybraliśmy trzy projekty, które z naszego punktu widzenia są kluczowe w rozwoju ochrony zdrowia na Mazowszu, a związane są z walką z COVID-19 i nowotworami. Każdy z nich zasługuje na wsparcie – zauważa marszałek i dodaje – Będziemy oczekiwali zaangażowania i wsparcia ze strony parlamentarzystów z Mazowsza. Te słowa kieruję oczywiście głównie do posłów i senatorów PiS, których rolą powinna być troska o swój region i mieszkańców, których reprezentują. To byłby skandal, gdyby Mazowsze po raz kolejny nie uzyskało żadnego wsparcia rządowego.

Wnioski do trzeciego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych władze Mazowsza złożyły 28 grudnia br. Dotyczą one inwestycji zdrowotnych:

  • budowa nowego pawilonu SOR w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Wartość inwestycji oszacowana została na 72 mln zł. Projekt zakłada budowę nowego dwukondygnacyjnego pawilonu z podziemnym parkingiem przeznaczonego na szpitalny oddział ratunkowy. Obiekt połączony będzie z budynkiem głównym naziemnym łącznikiem. Utworzone w nim zostaną pracownie TK, USG i RTG. Zastosowane rozwiązania komunikacyjne pozwolą na oddzielenie ruchu pacjentów i personelu. Wydzielone zostaną strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia. Korytarze i wejścia zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji poprawi dostępność do świadczeń w zakresie opieki nad pacjentami zgłaszającymi się do SOR. Zapewni społeczeństwu szybszą, sprawniejszą, całodobową dostępność do najwyższej jakości świadczeń specjalistycznej opieki medycznej.
  • budowa nowoczesnego ośrodka radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Wartość inwestycji oszacowana została na 90 mln zł. Projekt zakłada budowę nowoczesnego ośrodka, w którym utworzona zostanie pracownia brachyterapii, radioterapii wyposażona w 3 akceleratory liniowe oraz medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT. Mieścić się tu będzie Oddział Onkologii, Ośrodek Chemioterapii Dziennej, Pracownia Leków Cytostatycznych, Przychodnia Onkologiczna z Poradniami, Zakład Medycyny Nuklearnej. Budowa Ośrodka wpłynie na efektywność usług medycznych w lecznictwie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Pacjentom chorym onkologicznie zapewniona zostanie kompleksowa oferta świadczeń opieki zdrowotnej w dziedzinie onkologii. Realizacja inwestycji zwiększy stopień wykrywalności schorzeń na wczesnym etapie rozwoju choroby, co przyczyni się do zmniejszenia umieralności. Ośrodek zagwarantuje również pacjentom możliwość kompleksowej opieki ambulatoryjnej, hospitalizację, leczenie w trybie jednego dnia, rehabilitację oraz pełną diagnostykę onkologiczną.
  • modernizacja budynku głównego Szpitala w Rudce. Wartość projektu oszacowana została na 77,3 mln zł. Projekt obejmuje modernizację budynku głównego działającego w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach – szpitala w Rudce, który specjalizuje się m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego. W celu dostosowania obiektu do wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa zmieniony zostanie układ funkcjonalny pomieszczeń. Budynek zostanie rozbudowany o zadaszony podjazd dla karetek oraz windę zewnętrzną, wykonane zostaną również nowe instalacje wewnętrzne, w tym tlenowa. Realizacja projektu przyczyni się do uzupełnienia zakresu świadczeń w ramach kompleksowej opieki nad pacjentami poprzez możliwość rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19, ukierunkowanej na jej remisję, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Zwiększy się także możliwość kontynuowania procesu terapeutycznego u pacjentów z oddziałów: pulmonologicznego, neurologicznego z pododdziałem udarowym i ortopedyczno-urazowego z pododdziałem neuroortopedycznym w rehabilitacji medycznej.

Przypomnijmy, że podział środków w ramach poprzedniego – drugiego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wzbudził sprzeciw samorządów w całym kraju. Z analizy przyznanych dotacji wynika, że wsparcie trafiło do miejscowości, których wójtowie lub burmistrzowie sympatyzują ze stroną rządzącą. Szczególnie widoczne jest to w przypadku starostw powiatowych, gdzie ponad 90 proc. przyznanych dotacji trafiło do samorządowców związanych z PiS. W sumie z całej puli przyznanych środków w wysokości 493,3 mln zł, ok. 70 proc. zostało przekazane samorządom związanym z partią rządzącą. Jak informowała 16 grudnia br. „Rzeczpospolita” podział środków uwidacznia ogromne różnice pomiędzy poszczególnymi regionami sięgające nawet 280 proc. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsze znalazło się na jednym z ostatnich miejsc wśród województw.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe