Webinarium na 100-lecie Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

  • 14.08.2020, 10:44
  • Urząd Marszałkowski
Webinarium na 100-lecie Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu
Pod hasłem „100-lecie Rządu Obrony Narodowej” – rola i znaczenie Wincentego Witosa w obronie i utrwaleniu niepodległości państwa polskiego” zapoczątkowany został cykl spotkań edukacyjnych upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Projekt – ze względu na trwającą wciąż epidemię covid-19 – przybrał formułę seminariów prowadzonych online, tzw. webinariów. To okazja do dyskusji nad znaczeniem i rolą ruchu ludowego i Wincentego Witosa w budowaniu nowej rzeczywistości niepodległej Polski. Gośćmi pierwszego webinarium byli – marszałek Adam Struzik, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Adam Nowak oraz historycy – prof. Marian Drozdowski z Towarzystwa Miłośników Historii, Ryszard Miazek z Muzeum Historii Ruchu Ludowego, Ryszard Ochwat z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Ponad podziałami

Lato 1920 r. to wyjątkowy okres w dziejach Polski. Polska w tamtym okresie przeżywała wielką radość z odzyskania nieodległości po ponad stuletniej niewoli. Jednocześnie znalazła się w trudnej sytuacji – była zlepkiem ziem, które były pozostałościami po trzech zaborach. Zjednoczony naród, kierowany przez Rząd Obrony Narodowej  na czele z Wincentym Witosem wykazał się odwagą i poświęceniem dla sprawy. Wincenty Witos, w swoim expose wygłoszonym na posiedzeniu sejmu w dniu zaprzysiężenia Rządu Obrony Narodowej 24 lipca 1920 r. mówił m.in.: „Odrzucając hasła partyjne, rząd nie zapomni, że masa ludu pracującego wsi i miast i osad fabrycznych dać musi dzisiaj Polsce krew i trud, aby w niej znaleźć ukochaną ojczyznę matkę, wdzięczną dla wielkiej rzeszy swoich obrońców. Naród nasz stać na to, ażeby się skutecznie obronić i oprzeć wrogom, skoro istnieje wola i zjednoczenie sil wszystkich”.[1] Już 15 sierpnia 1920 r. została stoczona bitwa, która ocaliła Europę przed komunizmem.

– Rok 1920 był niezwykle ważny dla historii Polski i samego polskiego ruchu ludowego. Jeden z niewielu momentów polskiej historii ostatnich kilkuset lat, w którym możemy z dumą wskazywać nasze zwycięstwo i wielką rolę, jaką wniósł ruch ludowy i sam Wincenty Witos. Jesteśmy winni naszym przodkom, naszym przywódcom, w tym Wincentemu Witosowi, by w 100-lecie Bitwy Warszawskiej przypomnieć wielka rolę jego – jako osoby stojącej na czele Rządu Obrony Narodowej, ale też wielkiej armii ludowców i wszystkich obywateli II RP  – zaznaczył marszałek Adam Struzik. – Uznając szczególną rolę samorządu Mazowsza w upowszechnianiu wiedzy o tym ważnym okresie w historii Polski, wspólnie z kilkoma instytucjami zainicjowaliśmy roczny projekt edukacyjny „100-lecie Rządu Obrony Narodowej – rola i znaczenie Wincentego Witosa w obronie i ugruntowaniu niepodległości Polski” – dodał.

 

Całe spotkanie można jeszcze obejrzeć online na kanale YouTube .

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe