Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 22:27
Reklama

Mazowieckie szpitale przygotowane na pacjentów z koronawirusem - 7 Dni na Mazowszu

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14, dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza. Dziś podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się dyskusja na temat stanu przygotowania mazowieckich placówek m.in. z udziałem konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana.
Mazowieckie szpitale przygotowane na pacjentów z koronawirusem - 7 Dni na Mazowszu

Autor: mazovia.pl

Kliknij aby odtworzyć

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania – ­ podkreśla marszałek Adam Struzik.

W dyskusji na temat bieżącej sytuacji w mazowieckich szpitalach brał udział również prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie

– Dzięki wsparciu marszałka województwa, który sam jest lekarzem, szpitale marszałkowskie są w bardzo dobrym stanie i są w pełni przygotowane na przyjęcie ew. chorych­ – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban.

MAZOWIECKIE SZPITALE W GOTOWOŚCI

2 marca Zarząd Województwa zapoznał się z informacją w sprawie przygotowania podmiotów leczniczych Województwa Mazowieckiego na możliwość wystąpienia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 28 lutego  odbyło się spotkanie Elżbiety Lanc, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego z kierownikami szpitali samorządu województwa, mających w swoich strukturach oddziały zakaźno- obserwacyjne lub SOR.

Z informacji uzyskanych od placówek wynika, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz na chwilę obecną posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego.

– Niestety, nasze zaniepokojenie budzą braki w hurtowniach, szczególnie pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem hepa. Oczekiwanie na dostawy innych materiałów ochronnych wydłuża się. W związku z tym nasze szpitale wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienie kombinezonów ochronnych oraz masek ochronnych z filtrem FFP-3 z rezerw strategicznych – zauważa członek zarządu Elżbieta Lanc.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie, zwróciła się natomiast do Wojewody Mazowieckiego o dodatkowy sprzęt w postaci: ambulansu sanitarnego do transportu pacjentów z podejrzeniem zakażenia, 8 zestawów do transportu pacjenta wysoce zakaźnego oraz 5 urządzeń do dezynfekcji.

SAMORZĄD MAZOWSZA INWESTUJE W DIAGNOSTYKĘ LABORATORYJNĄ

Ze środków Województwa Mazowieckiego został zakupiony termocykler do Pracowni Diagnostyki Molekularnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego (118 tys. zł), który będzie wykorzystywany do bieżącej diagnostyki. Aparat pozwoli na zwiększenie liczby badań związanych z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2.

– Większość sal w naszym szpitalu ma możliwość wprowadzenia izolacji oddechowej, czyli czegoś co nazywamy podciśnieniem. To system, w którym powietrze z pomieszczenia jest kilka razy w ciągu godziny usuwane, co zmniejsza liczbę wirusów. Poza tym każda separatka ma śluzę, a personel jest zabezpieczony oczywiście w środki ochrony osobistej. Wdrożony jest również system diagnostyczny – zauważa prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Do tej pory na inwestycje prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie ponad 33 mln zł.

Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie (NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie) oraz w jednym w Olsztynie. Z informacji uzyskanych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że od 2 marca 2020 r. badania wykonują laboratoria zlokalizowane w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

ODZDIAŁY ZAKAŹNE W SZPITALACH SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA

W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych samorządu województwa jest 278 łóżek:

  • Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Szpital jest w pełni przygotowany  na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV;
  • Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie – 19 łóżek.
  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce  29 łóżek.
  • Wojewódzkim Szpital Zespolony w Płocku – 26 łóżek.

Warto pamiętać, że na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Ponadto, Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego br. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia epidemiologicznego szpitale te będą musiały m.in. zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny oraz zwiększyć obsadę personelu.

Wśród wskazanych przez wojewodę placówek samorządu województwa znalazły się: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z o. o., Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Spółka z o. o., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji ”Stocer” Sp. z o. o., Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie oraz Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama