Dni Sochaczewa 2018 program szczegółowy PIĄTEK: hejnał i Festiwal Teatrów Ulicznych

  • 17.05.2018, 10:50 (aktualizacja 17.05.2018, 10:57)
  • Redakcja
Dni Sochaczewa 2018 program szczegółowy PIĄTEK: hejnał i Festiwal Teatrów Ulicznych Radio Sochaczew
Piątek zakończy się na placu Kościuszki widowiskiem, którego głównym bohaterem będzie ogień.

Pierwszym akcentem Dni Sochaczewa 2018 będzie otwarcie w urzędzie miasta galerii Honorowych Obywateli Miasta. Ich portrety odsłonięte zostaną o 15.00 w sekretariacie UM, na I piętrze ratusza.

Święto miasta oficjalnie otworzy uroczysta sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się 8 czerwca o 16.00, ale tym razem nie na wzgórzu zamkowym lecz na placu Kościuszki. Ponieważ obchodzimy stulecie niepodległości na sesji nie może zabraknąć akcentów związanych z tym wielkim wydarzeniem, stąd na początku krótki wykład pt. „Wpływ wielkiej wojny na losy Sochaczewa” wygłosi dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński.

W jej trakcie odbędzie się pierwsze wykonanie hejnału Sochaczewa. Kompozycję autorstwa Piotra Flisa na cztery strony świata zagra trębacz, a potem kwintet instrumentów dętych blaszanych. W tym czasie podniesiona zostanie flaga na maszt.O tej sprawie więcej piszemy TUTAJ. 

Spotkanie radnych, gości z kraju i zagranicy (zaproszenia wystosowano do miast partnerskich i samorządu z litewskich Troków) uświetni koncert polskich hymnów „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Po raz pierwszy razem wystąpią wszystkie sochaczewskie chóry – Państwowej Szkoły Muzycznej, Vivace, Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Patria. Na scenie stanie łącznie 250 śpiewających osób, które wykonają „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Warszawiankę”, „Boże coś Polskę”, „Rotę”, „Hymn Legionów”, a na koniec „Mazurka Dąbrowskiego”.

- To wyjątkowe w historii miasta wydarzenie artystyczne. Wszystkie sochaczewskie chóry razem śpiewem uczczą stulecie niepodległości. Ich koncert zostanie jeszcze powtórzony na listopadowych obchodach święta niepodległości – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Świętować będą mieszkańcy Boryszewa. W piątek, po sesji, w SCK przy 15 Sierpnia odbędzie się koncert pt. Sochaczewskie impresje muzyczno–literackie na który złoży się występ orkiestry kameralnej Camerata Mazovia (Anna Spychalska – mezzosopran, Romuald Spychalski – tenor, Artur Komorowski – dyrygent) oraz prezentacja dorobku sochaczewskich literatów. Znany aktor Tadeusz Chudecki, w dwóch odsłonach stanowiących ukłon w kierunku lokalnych twórców, zaprezentuje siedemnaście wybranych wierszy.

- Chcemy pokazać, jak bogata jest twórczość naszych poetów i zaprezentować ich twórczość szerszej publiczności, w pięknej interpretacji aktora znanego z takich kinowych przebojów jak C.K. Dezerterzy, Czas honoru czy Miasto 44 – podkreśla mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

Piątek zakończy się na placu Kościuszki widowiskiem, którego głównym bohaterem będzie ogień. O 22.00 wystąpi Teatr Ognia Avatar z Legnicy. Zaprezentuje od spektakl teatralno-taneczny z elementami fire show, efektami pirotechnicznymi i energetyczną muzyką. Każdy ich występ to dynamiczny pokaz ruchu i piorunujących efektów wizualnych. Teatr Ognia Avatar występował na festiwalach w Dubaju, na Litwie, na wszystkich stadionach w Polsce podczas EURO 2012 oraz podczas Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Artyści brali udział w kulturalnych projektach międzynarodowych w Rumunii, Niemczech, we Włoszech, a 8 czerwca swoją sztuką podzielą się z nami.

 

Program Dni Sochaczewa 2018

Piątek 8 czerwca

 

15.00 Otwarcie galerii Honorowych Obywateli Sochaczewa - Urząd Miejski w Sochaczewie, ul. 1 Maja 16

16.00 Uroczysta sesja Rady Miejskiej Sochaczewa - plac Tadeusza Kościuszki

Prezentacja hejnału Sochaczewa, podniesienie flagi miasta na maszt, koncert 250-osobowego Chóru Niepodległa „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”

Świętowanie w Boryszewie - Sochaczewskie Centrum Kultury, ul. 15 Sierpnia 83

20.00 Sochaczewskie impresje muzyczno–literackie

- Uroczysty koncert orkiestry kameralnej Camerata Mazovia (Anna Spychalska – mezzosopran, Romuald Spychalski – tenor, Artur Komorowski – dyrygent)

- Prezentacja dorobku sochaczewskich literatów (prowadzenie aktor Tadeusz Chudecki)

Plac Tadeusza Kościuszki

22.00 Festiwal Teatrów Ulicznych - Teatr Ognia Avatar z Legnicy (prowadzenie – Iza Goryniak)

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe