Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 06:56
Reklama

Fundacja Nero w Sochaczewie: na pierwszym miejscu jest zwierzę

- Chętnych osób do wzięcia psa czy kota jest sporo, nie można powiedzieć, że ludzie nie chcą zwierząt. Ale podchodzimy do tego bardzo ostrożnie, dlatego, że chcemy, żeby te zwierzęta znajdowały domy do końca życia...
Fundacja Nero w Sochaczewie: na pierwszym miejscu jest zwierzę

Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Nero w Sochaczewie w tym roku będzie obchodzić 10 rocznicę swojego powstania. To najstarsza tego typu organizacja w naszym powiecie.

 

- Zginęła nam suczka. Szukając jej, trafiliśmy do schroniska Azorek – wspomina okoliczności powstania Fundacji jej założycielka i prowadząca do dziś Jadwiga Wiśniewska. - Od razu zaangażowaliśmy się z synem w wolontariat. Chcieliśmy pomóc w znalezieniu domów jak największej liczbie psów ze schroniska. Robiliśmy z synem zdjęcia, dawaliśmy ogłoszenia. Zaczęliśmy też już robić interwencje. I dla ułatwienia kontaktów z urzędami, z policją, po jakimś czasie zdecydowaliśmy się założyć fundację.

Rodzina pani Jadwigi posiadała wtedy trzy własne psy. Dwa mieszkały na działce: jeden z nich został znaleziony w polu z połamanymi łapami, drugiego wzięli ze schroniska. W domu natomiast mieszkała suczka, którą syn Jadwigi przyniósł spod śmietnika. Dziś czworonogów znajdujących się pod opieką Fundacji Nero jest znacznie więcej. Ale trudno je policzyć.

- Ta liczba jest ruchoma. Psy przychodzą i odchodzą. Czasami trafiają do nas zgubione zwierzęta, po które po jakimś czasie zgłaszają się właściciele. Na bieżąco prowadzimy też przecież adopcje. Generalnie jest to liczba, która oscyluje w granicach 60 – 70 psów – mówi Jadwiga.

Dodajmy, że oczywiście nie wszystkie mieszkają na terenie Fundacji – czyli posesji rodziny Wiśniewskich. Wiele z nich przebywa w domach tymczasowych.

Nero opiekuje się też kotami.

- U mnie w domu jest dwadzieścia kotów, ale też zajmujemy się kotami przebywającymi u tak zwanych opiekunek. W każdym z takich domów również przebywa po kilka, kilkadziesiąt kotów, a takich domów mamy w tej chwili pięć – wylicza Jadwiga. - Poza tym dokarmiamy koty miejskie, nasze sochaczewskie, fundacja przekazuje jedzenie paniom mieszkającym na osiedlach, które się tym zajmują. Poza dokarmianiem, zajmujemy się też leczeniem i sterylizacją tych kotków.

Poza czipowaniem, sterylizacją, kastracją, leczeniem, interwencjami i karmieniem, fundacja kładzie ogromny nacisk na adopcję. Ale podchodzi do tej tematyki wyjątkowo świadomie.

- Adopcje to bardzo trudny temat – tłumaczy Jadwiga. - Chętnych osób do wzięcia psa czy kota jest sporo, nie można powiedzieć, że ludzie nie chcą zwierząt. Ale podchodzimy do tego bardzo ostrożnie, dlatego, że chcemy, żeby te zwierzęta znajdowały domy do końca życia. Nie tak, że dzisiaj bierzemy szczeniaczka czy kotka, bo synek chce się pobawić, a gdy urośnie, odwozimy lub nie daj Boże porzucamy w lesie, na łące, przy drodze. Są osoby, które pomagają mi w tych adopcjach, robią bardzo skuteczne ogłoszenia. Gdy ktoś się zgłosi, przeprowadzamy dokładny wywiad i kontrolę domu, posesji. Rozmawiamy z tymi osobami, są to długie i dosyć ostre rozmowy. Sprawdzamy, czy ta osoba jest odpowiednia, czy dom jest odpowiedni, jak reaguje rodzina. Bo zdarza się, że żona chce psa, a mąż absolutnie nie i już wiemy, że jest konflikt, że może być problem. Takie domy wykluczamy. Sprawdzamy też warunki, w jakich będzie przebywał pies. Często zgłaszają się ludzie, którzy twierdzą, że mają dla psa boks. Jestem zdania, że oczywiście zwierzęta nie muszą spać z ludźmi w ich łóżkach. Jak najbardziej dopuszczalne jest podwórko, a nawet kojec, ale musimy mieć pewność, że ten pies nie spędzi w tym boksie w zamknięciu całego życia. Także przed oddaniem psa do adopcji wszystko musimy rozważyć, przemyśleć, musimy być pewni, że zwierzę idzie do dobrego domu i godnych warunków. To ono jest tutaj dla nas priorytetem.

Gdy pytamy Jadwigę, ile psów w ciągu tych dziesięciu lat udało się skutecznie oddać do dobrych domów, mówi, że pięć pełnych segregatorów. Dla przykładu w 2017 Fundacja „wydała” 37 psów i szczęśliwie żaden nie wrócił. Ich domy były kilkakrotnie sprawdzane już w trakcie trwania adopcji i wszystko wygląda bardzo dobrze.

Koszty codziennego utrzymania kilkudziesięciu psów i kotów są ogromne. Wiele z nich wymaga wyjątkowej pielęgnacji. W Fundacji Nero przebywa kilka psów po wypadkach i pobitych, których niepełnosprawność wymusza dodatkowe wydatki na pieluchy, leki, podkłady. Miesięczne wydatki organizacji na pomoc zwierzętom wynoszą od 4 do 8 tysięcy złotych. Dlatego warto jej pomagać, również ofiarowując 1 % naszego podatku przy rozliczeniu PIT. Jeśli ktoś nie rozliczył się jeszcze w Urzędzie Skarbowym, a chciałby wesprzeć fundację w ten sposób, podajemy nr KRS: KRS 0000 317840.

- Na pewno te pieniądze pójdą na konkretną pomoc zwierzętom – podkreśla Jadwiga Wiśniewska.

 

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Jadwigą Wiśniewską, prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Nero. 

Kliknij aby odtworzyć

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Iwona 20.04.2018 10:26
Wspaniała fundacja .Warto im pomagać

PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!
Reklama
Reklama