Rada Miasta przyjęła program przeciw przemocy

  • 03.01.2018, 14:00
  • Izabela Goryniak
Rada Miasta przyjęła program przeciw przemocy
W czasie ostatniej sesji rady miasta bez uwag przyjęto „Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla miasta Sochaczewa na lata 2018-2021”. Zawiera on opis tego zjawiska, jego formy oraz sposoby przeciwdziałania.

Program szczegółowo analizuje zjawisko przemocy domowej głównie w oparciu o dane z procedury Niebieska Karta. To ogólnopolski projekt polegający na monitorowaniu rodzin dotkniętych tego rodzaju problemami. Karty zakłada policja, gdy np. w czasie interwencji stwierdzi stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej.

Jak wynika z opracowania, dominującą formą przemocy jest znęcanie się psychiczne i fizyczne, a ofiarami najczęściej padają kobiety – żony i konkubiny. To aż 84 proc. ofiar. 10 procent ofiar stanowią mężczyźni, a 6 proc. dzieci, przy czym przemoc wobec najmłodszych częściej stosują kobiety. Naganne zachowania wobec seniorów i niepełnosprawnych to zjawisko marginalne, zaledwie kilka przypadków rocznie.

Typowy sprawca to mężczyzna (90 proc.) w wieku produkcyjnym mający problem z nadużywaniem alkoholu. Osoby nadużywające mocnych trunków stanowią 57 proc. osób stosujących przemoc, 17 proc. to osoby z zaburzeniami psychicznymi, 12 proc. sięga po środki psychoaktywne, 12 proc. to osoby karane.

W latach 2013-2017 zostało wszczętych 447 procedur Niebieska Karta – najczęściej przez policję (321), pracowników pomocy społecznej (112), placówki oświaty (9) i służbę zdrowia (5). Pocieszające jest to, że programy wsparcia dla ofiar, walki z tym zjawiskiem prowadzone przez samorządy i ich instytucje, policję, prokuraturę, pomoc społeczną i organizacje pozarządowe – przynosi efekty. W 2013 roku w Sochaczewie wszczęto 146 procedur Niebieskiej Karty, podczas gdy w 2016 tylko 70.

Urząd Miasta

Izabela Goryniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe