Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 11:26

Jakie warunki trzeba spełnic, żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to sposób na zamienienie kilku zobowiązań, zaciągniętych często u różnych podmiotów, w jedno. Zobowiązanie takie spłaca się w formie comiesięcznej raty, dzięki czemu jest bardzo praktycznym oraz wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym lepiej optymalizować budżet domowy. Konsolidacji podlega szereg różnych zobowiązań, jednak nie wszystkie. Nie każdy też może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby mieć szansę na konsolidację?
  • 27.03.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie warunki trzeba spełnic, żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który został stworzony dla osób mających już na koncie kilka kredytów, pożyczek czy innych obciążeń. Pozwala połączyć je w jedno duże zobowiązanie, które będzie znacznie prostsze do spłacenia. W ramach konsolidacji masz szansę złączyć w jedno:

 

Celem konsolidacji jest zmniejszenie bieżących obciążeń miesięcznego budżetu. Kredyt konsolidacyjny pozwala bowiem wydłużyć okres spłaty zobowiązania. Ostatecznie podnosi jednak koszty. Konsolidacja jest każdorazowo negocjowana przez bank oraz klienta.

 

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny udzielany jest osobom w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej. Nie mają więc na niego szansy osoby, które już spóźniły się ze spłatą swoich zobowiązań. Przeterminowane płatności nie są bowiem konsolidowane przez banki. Przed przyznaniem kredytu konsolidacyjnego bank bada od nowa zdolność kredytową klientów, uwzględniając oczywiście to, że mają już oni zaciągnięte kredyty. Zbyt niska zdolność kredytowa może jednak wpłynąć negatywnie na warunki udzielenia konsolidacji.

 

Środki z kredytu konsolidacyjnego rzadko trafiają na konto klientów banku. Zwykle bank przesyła je bezpośrednio do wierzycieli. Mogą więc trafić na konto innego banku lub firmy pożyczkowej. W ten sposób spłaca zaciągnięte zobowiązania klienta. Od momentu podpisania umowy o konsolidację nie musisz już robić kilku, a nawet kilkunastu przelewów miesięcznie do różnych instytucji. Zamiast tego płacisz stałą ratę kredytową na nowy numer konta.

 

Kredyt konsolidacyjny – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt konsolidacyjny to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy mają wciąż stabilną sytuację finansową. Najlepiej skorzystać z niego, jeśli chcesz świadomie zoptymalizować swoje wydatki. Nie jest to jednak propozycja dla tych, którzy już wpadli w długi. Dłużnicy nie mają wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej, żeby otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Co składa się na ocenę zdolności kredytowej? Czynników jest bardzo wiele, jednak w przypadku konsolidacji najważniejszymi są: wysokość stałego dochodu oraz pozytywna historia kredytowa.

 

Czy zdolność kredytowa wystarczy, żeby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Warunki mogą zostać dodatkowo zaostrzone przez banki, aby mógł on się skuteczniej zabezpieczyć przed ryzykiem, że klient nie spłaci swojego zobowiązania terminowo. Takim dodatkowym zabezpieczeniem może być wpis hipoteczny na nieruchomości. Jeśli posiadasz nieruchomość, bank może Ci udzielić kredytu konsolidacyjnego w wysokości około osiemdziesięciu procent wartości budynku.

 

Kredyt konsolidacyjny – jak znaleźć najlepszą propozycję?

Zanim zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, powinieneś dobrze przeanalizować propozycje dostępne na rynku, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Może Ci w tym pomóc ranking kredytu konsolidacyjnego. W rankingu takim najszybciej zorientujesz się, czym różnią się poszczególne propozycje banków. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • oprocentowanie,
  • prowizje,
  • opłaty dodatkowe,
  • łączne koszty zaciągnięcia zobowiązania,
  • zakres konsolidacji.

 

Pamiętaj, że każdy bank może mieć trochę inny zakres konsolidacji. Oznacza to, że w niektórych bankach możesz objąć kredytem konsolidacyjnym tylko produkty bankowe. Jeśli chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek (sprawdź najnowsze oferty), powinieneś upewnić się, że oferta obejmie pożyczki w parabankach.

--- Artykuł sponsorowany ---