Jesteś młodym kierowcą - nie przepłacaj za OC!

  • 10.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jesteś młodym kierowcą - nie przepłacaj za OC!
Młodzi kierowcy są szczególnie narażeni na wysokie składki ubezpieczeniowe, wyłącznie ze względu na swój wiek. Fakt, że są młodzi, automatycznie powoduje, że cena OC dla nich idzie w górę. Czy można z tym jakoś walczyć, skutecznie obniżając składkę? Okazuje się, że tak, o czym przeczytasz w artykule.

Dodaj drugiego właściciela w dowodzie

Jeśli jesteś młodym kierowcą, prawdopodobnie nie masz jeszcze dużych zniżek ubezpieczeniowych, a do tego przydzielono Ci zwyżki ze względu na wiek. Brak zniżek wynika z faktu, że dysponujesz prawem jazdy od krótkiego czasu i do tego być może nie posiadasz samochodu, a wtedy nie są one Ci w ogóle naliczane. W rezultacie Twoja składka jest bardzo wysoka – nie zdziw się więc, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci OC w cenie np. 2000 zł na rok. Aby tyle nie płacić, dodaj do dowodu rejestracyjnego drugiego kierowcę, który posiada duże zniżki ubezpieczeniowe.

Dodając drugiego kierowcę do dowodu rejestracyjnego, młoda osoba może liczyć na OC tańsze nawet o połowę w porównaniu ze składką wyliczoną tylko dla niej. Nic więc dziwnego, że młodzi kierowcy bardzo często korzystają z tego rozwiązania, z reguły czyniąc drugim właścicielem kogoś bliskiego, np. rodziców. W przypadku współwłasności zaufanie jest kluczowe, ponieważ jeśli któryś z właścicieli auta spowoduje wypadek, kolizję czy stłuczkę, zniżki ubezpieczeniowe zostaną odebrane również drugiemu właścicielowi.

Znajdź najtańszą ofertę

Bez względu na to, ile masz lat, przepłacisz za OC, jeśli nie rozeznasz się w rynku i nie zorientujesz, jaką składkę proponują poszczególne towarzystwa. Znalezienie najtańszej oferty to absolutna podstawa do tego, żeby zapłacić jak najmniej za obowiązkową polisę. Cel ten można osiągnąć na dwa sposoby: samemu przez Internet bądź z pomocą agenta ubezpieczeniowego. Takie narzędzia jak porównywarka OC kalkulator-oc-ac.auto.pl znacząco ułatwiają poszukiwania i po podaniu informacji na temat samochodu oraz jego właściciela pozwalają na sprawdzenie ceny polisy w wielu firmach. Jeśli jednak nie umiesz lub nie chcesz porównywać cen samemu przez Internet, udaj się do agenta ubezpieczeniowego, który zrobi to za Ciebie.

Nie rozkładaj składki na raty

Raty to niezbyt dobry pomysł, jeśli zależy Ci na oszczędności na OC. Oczywiście, na początku zapłacisz mniej, a wydatek – nawet podwójny – nie będzie tak bolesny dla portfela jak jednorazowa opłata. To jest jednak złudne, ponieważ sumarycznie zapłacisz więcej za dwie raty niż za jednorazową opłatę. Różnice są dość wyraźne i przeważnie wynoszą 20-30% więcej za OC rozłożone na raty niż bez nich.

Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę

Największe problemy młodych kierowców to wiek i brak zniżek za bezszkodową jazdę. O ile daty urodzenia nie da się zmienić, o tyle zniżki można i zdecydowanie warto zbierać. W tym celu należy być właścicielem lub jednym z właścicieli auta i opłacać jego OC. Kontynuując polisę co najmniej przez kilka lat, można uzbierać zniżki ubezpieczeniowe w maksymalnej wysokości 60%. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że towarzystwa odbierają część zniżek za zgłoszone do nich szkody, nawet te najmniejsze, jak zarysowanie czyjegoś auta na parkingu. Im więcej szkód na Twoim koncie, tym większych podwyżek OC możesz się spodziewać.

Zniżki traci się także za przerwy w ubezpieczeniu – im dłużej nie opłacasz żadnego OC, tym więcej ich stracisz. Dlatego warto dbać o ciągłość ubezpieczenia, a po sprzedaży auta nie zwlekać zbyt długo z kupnem nowego. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz zmienić auto, dowiedz się więcej o OC po sprzedaży samochodu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: