Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 19:59

Bourbon a whisky – czym się od siebie różnią oba trunki?

Wydawać by się mogło, że nie ma większych różnic między bourbonem a whisky, że są to dwa takie same alkohole. Jednak rzeczywistość jest zgoła inna i pokazuje nam, że bourbon i whisky wyraźnie się od siebie różnią.
  • 03.09.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Bourbon a whisky – czym się od siebie różnią oba trunki?

Jaki alkohol?

W Polsce królem jest jeden wysokoprocentowy alkohol – wódka. A wódka, jak powszechnie wiadomo, wiele się od siebie nie różni. Czysta, biała, pali w gardło – ten opis pasuje do wódki każdej marki. Inaczej jest jednak w przypadku piw. Od paru lat w naszym kraju trwa piwna rewolucja, która sprawiła, że Polacy porzucili zwykłe lagery na rzecz o wiele bardziej różnorodnych piw. Możemy wybierać czy chcemy spróbować Indian Pale Ale, Americam Pale Ale, Russian Imperial Stout, czy jakiegokolwiek innego stylu. Podobnie wygląda sprawa z whisky. Nie ma jednego rodzaju whisky, ale wyróżnić możemy między innymi: corn whiskey, single malt whisky, single pot still whiskey, grain whisky czy rye malt whiskey. Sprawdźmy więc, jakie są różnice, które sprawiają, że bourbon i whisky to nie to samo.

Bourbon a whisky – opis szkockiej

Nasz tekst „bourbon a whisky” zacznijmy od opisu tej drugiej. Na tapet bierzemy szkocką whisky z uwagi na fakt, że jest to najbardziej znana whisky na świecie. Szkocka whisky destylowana jest od setek lat, jednak dopiero w 2009 roku opisano ją w szkockim prawie. Zgodnie ze Scotch Whisky Regulations o szkockiej whisky możemy mówić w przypadku gdy: whisky jest produkowana z wody oraz słodowanego jęczmienia, jest destylowana w destylarni na terenie Szkocji, leżakuje przez minimum 3 lata w Szkocji w dębowych beczkach o objętości nieprzekraczającej 700 litrów, nie ma dodatków (oprócz wody i karmelu) oraz zawiera co najmniej 40% alkoholu.

Bourbon a whisky – amerykańska odmiana

Bourbon określany jest jako amerykańska whisky, jednak od tej szkockiej wyraźnie się różni. O tym, co można nazwać bourbonem określa standard ustalony przez władze federalne USA w 1964 roku. Zgodnie z nim bourbon musi być wyprodukowany z mieszkanki zboża, w skład której wchodzi minimum 51% kukurydzy, zaś po destylacji nie może zawierać więcej niż 80% czystego alkoholu. Oprócz tego bourbon musi być wykonany z użyciem wyłącznie w pełni naturalnych składników i leżakować przez co najmniej 4 lata w nowych, opalonych dębowych beczkach.

Bourbon a whisky – jak odróżnić?

Jednak, jak odróżnić od siebie oba te trunki? - Najłatwiej sprawdzić etykietę – mówi specjalista z SwiatWhiskySklep. - Powinna być umieszczona informacja, że dany trunek to bourbon lub whisky – dodaje. Jeżeli zaś wolicie upewnić się,co kupujecie, wpiszcie w wyszukiwarkę hasło „bourbon a whisky” i poczytajcie nieco o rodzajach whisky. W ten sposób żadna etykieta was nie zaskoczy.

--- Materiał partnera ---