Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:45

Innowacyjne zdalne nauczanie – czym są platformy internetowe?

W perspektywie przyszłych kilkunastu lat technologia informacyjna stanie się jeszcze bardziej nieodłącznym elementem życia zawodowego oraz prywatnego. Takie rozumowanie z całą pewnością można przyjąć. Oznacza to, że bez ogólnych, a w zasadzie podstawowych umiejętności pozwalających na obycie się z technologią nie będzie w ogóle możliwe wykonywanie wiele standardowych działań w życiu codziennym. Takie przewidywania dotyczą również bardzo dynamicznego rozwoju kształcenia za pomocą platform internetowych. Należy zaznaczyć, że bardzo dynamiczny rozwój techniki i jednoczesny spadek cen różnego rodzaju sprzętu i oprogramowania informatycznego doprowadzi do miejsca, gdzie każda placówka oświatowa oraz uczelnia będzie w coraz mocniejszym stopniu stawiała na rozwiązania edukacyjne w modelu e-learningowym. Na tej podstawie można stwierdzić, że narzędzia edukacyjne, jakie będą oferowane za pomocą innowacyjnych technologii, staną się typowymi środkami dydaktycznymi dla uczniów oraz studentów.
  • 07.10.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Innowacyjne zdalne nauczanie – czym są platformy internetowe?

 

 

Edukacja szkolna już w tym momencie może korzystać z możliwości, jakie daje jej nauczanie zdalne. Jednak obecnie e-learning jeszcze określany jest jako uzupełnienie tradycyjnego modelu kształcenia. Tutaj należy zwrócić uwagę, że od dwóch lat poprzez pandemię, zaczęło kształtować się nowe zagadnienie, jakim jest edukacja hybrydowa. Skupia ona zalety nauczania stacjonarnego i zdalnego. Jednak w okresie tych dwóch lat platformy edukacyjne niezwykle mocno poszły do przodu z własną ofertą w zakresie edukacji, oferując swoim użytkownikom nie tylko suchą możliwość zdalnego nauczania, lecz także wiele doskonałych funkcjonalności takich jak rozbudowane wyszukiwarki, korepetycje online oraz konkursy, które mają odgrywać rolę motywatorów do jeszcze większego wysiłku edukacyjnego. Dlatego już na dzień dzisiejszy platformy edukacyjne przestają stanowić wyłącznie uzupełnienie klasycznego nauczania.

 

Rodzaje platform edukacyjnych – konkretne przykłady

 

Na przestrzeni ostatnich lat, a w szczególności dwóch ostatnich platformy edukacyjne zaczęły pełnić pierwszorzędną rolę w edukacji szkolnej. Ich głównym założeniem było odgrywanie roli mediatora pomiędzy użytkownikami a zasobami wiedzy. Dzięki temu wszystkie osoby uczące się zdalnie miały pod ręką konkretne materiały, dzięki którym mogły skutecznie nabywać i systematyzować posiadaną wiedzę. Warto zaznaczyć, że platformy edukacyjne zlokalizowały wiele niedoskonałości w tradycyjnym modelu szkolnictwa. Między innymi brak indywidualnego podejścia do nauczania oraz problemy wynikające z powtarzania i utrwalania wiedzy. Tym samym e-learning kompletnie eliminuje takie problemy, ponieważ platformę edukacyjną można dostosować do indywidualnych możliwości oraz oczekiwań użytkowników. Efektywne kształcenie to zaleta, którą mają w sobie platformy edukacyjne, ponieważ dzięki możliwości zastosowania nowych technologii, użytkownik na bieżąco może nie tylko wracać do przerobionych materiałów, lecz także bardzo szybko wyszukiwać konkretne zbiory wiedzy. W ten sposób oszczędza czas na szukanie interesujących go informacji. Poniżej przedstawione zostały trzy doskonałe platformy edukacyjne, dzięki którym możliwe jest skuteczne kształcenie w różnych dziedzinach nauki.

 

 Dyktanda.pl

 

Powyższa platforma edukacyjna to serwis, który pozwala użytkownikom na zdobywanie oraz kształtowanie wiedzy z zakresu języka polskiego. Dzięki niemu każdy z uczniów może uczyć się zasad ortograficznych na różnych poziomach zaawansowania. Platforma dyktanda.pl posiada bardzo dużą bazę dostępnych dyktand. Jednak to nie wszystko, ponieważ również oferuje możliwość pisania wypracowań, co także przyczynia się do szlifowania umiejętności prawidłowego i ciekawego pisania. Serwis cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. Ponadto daje możliwość zdobywania i realizowania zakresu wiedzy, który obowiązuje w tradycyjnym modelu nauczania. Jest to zdecydowanie największa platforma edukacyjna w Polsce, która oferuje naukę języka polskiego.

 

Tutors.live

 

To kolejna platforma edukacyjna, która daje użytkownikom możliwość zdalnego korzystania z korepetycji. Jest to jedna z pierwszych platform edukacyjnych, która ma charakter międzynarodowy. Warto jednak zaznaczyć, że możliwość korzystania z korepetycji online z każdych przedmiotów stwarza nieograniczone możliwości w zakresie skutecznego przyswajania wiedzy. Ponadto uczniowie nie muszą marnować czasu na dojazdy, a ceny poszczególnych korepetytorów nie są wygórowane. Należy wspomnieć również, że dzięki systemowi ocen, które wystawiane są wszystkim korepetytorom, użytkownicy mają możliwość wyboru takiego z nich, który będzie spełniał ich oczekiwania. Z kolei dla samych korepetytorów również jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ nie muszą oni inwestować pieniędzy w rozbudowaną infrastrukturę IT, a wyłącznie mogą skupić się na udzielaniu cennych lekcji młodszym użytkownikom.

 

Mathematics.live

 

To ostatnia z przykładowych platform edukacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na kształcenie uczniów w zakresie przedmiotu ścisłego, jakim jest matematyka. Także jak tutors.live platforma ma charakter międzynarodowy i jest bardzo ceniona przed większość użytkowników. Mimo że jest to nowa platforma, od razu zdobyła bardzo dużą popularność. Wszystko za sprawą innowacyjnych metod nauczania, dostępu do bardzo dużych zasobów naukowych, a także możliwości wyszukiwania konkretnych materiałów. Serwis ten charakteryzuje się bardzo dużą funkcjonalność, przez co poruszanie się w nim nie jest skomplikowany, a przeciwnie jest bardzo intuicyjne. Nauczanie matematyki z www.mathematics.live nigdy nie było tak proste. Ponadto użytkownicy tej platformy edukacyjnej mogą także brać udział w różnego rodzaju konkursach, gdzie nagrodami są między innymi smartfony, konsole do gier czy komputery oraz materiały edukacyjne. Tym samym serwis spełnia również rolę doskonałego motywatora do nauki.

 

Prowadzenie kształcenia za pomocą platform edukacyjnych staje się powoli typowym działaniem. Z kolei wykorzystanie możliwości, jakie daje e-learning, dostrzegły już dawno uczelnie, które w coraz większym stopniu z tego korzystają. Zdalne nauczanie to nie tylko korzystanie z innowacyjnych technologii, lecz także dzięki wdrażaniu skutecznych metod nauczania, która są przystosowane do indywidualnych wymagań użytkowników, przyczyniają się do efektywniejszego nauczania. Stanowią one bardzo ważne ogniwo w powtarzaniu oraz systematyzowaniu zdobywanej wiedzy. Gotowe rozwiązania jakie oferują, dostosowane są także do potrzeb oraz kryteriów edukacyjnych, jakie ustalone są odgórnie w klasycznym modelu edukacji. Wszystkie z wymienionych oraz opisanych powyżej platform edukacyjnych należą do grupy EDU Games S.A. Tym samym można się spodziewać, iż dalszy ich dynamiczny rozwój jest wyłącznie kwestią czasu.

 

Zdalne nauczanie jako przyszłość edukacji

 

Upowszechnienie się internetu oraz bardzo dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynił się do wielu zmian w różnych dziedzinach życia ludzi. Odpowiednie zmiany musiały nadejść również w dziedzinie edukacji. Niemniej warto zaznaczyć, że szybkość obserwowanych zmian w zakresie zdalnego nauczania wymusiła niejako również pandemia. Jednak sama możliwość nauczania przez internet, głównie z perspektywy uczniów od dawna była bardzo kusząca. Obecnie platformy edukacyjne, poza wymienionymi, stanowią bogaty system, a także ogromne zasoby wiedzy, dzięki którym użytkownicy mogą realizować takie same podstawy edukacyjne jak w klasycznym modelu nauczania. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie nowoczesnych technologii, metod i narzędzi, a także możliwość powracania do przerobionych materiałów teoretycznie stawia edukację zdalną na pierwszym miejscu jako bardziej efektywną. Wszystko to za sprawą możliwości personalizowania zakresu nauki do własnych możliwości. Z kolei dzięki rozbudowanym wyszukiwarką w tego rodzaju serwisach uczniowie nie tracą czasu na szukanie interesujących ich materiałów. Ponadto w przypadku braku zrozumienia konkretnych zagadnień mogą oni skorzystać z korepetycji online, co również oszczędza ich czas, którego więcej mogą przeznaczyć na naukę.

 

Wszystko powyższe pokazuje, że kształcenie za pomocą platform edukacyjnych będzie nie tylko coraz częściej wykorzystywaną alternatywą, ale z czasem może zastąpić w ogóle klasyczny model nauczania. Możliwość podnoszenia zasobów wiedzy bez konieczności uczestniczenia, w coraz bardziej nieefektywnym systemie klasycznego szkolnictwa stanowi coraz bardziej kuszącą perspektywę dla użytkowników serwisów edukacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod edukowanie staje się coraz bardziej jakościowe. A nieustanny rozwój technologiczny i powstawanie nowych rozwiązań, technik i narzędzi, które wspomagają proces uczenia się, pozwoli na edukowanie wyłącznie za pośrednictwem internetu. Przecież już na ten moment platformy edukacyjne dzięki wdrożeniu jakościowych narzędzi kształcenia notują coraz większą rzeszę zwolenników. W ramach rozszerzania możliwości, jakie będą oferowały swoim użytkownikom, może się okazać, że klasyczny model nauczania zostanie porzucony znacznie, szybciej niż ktokolwiek się spodziewał.

Materiał zewnętrzny