Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 02:47

Leczenie zaburzeń osobowości – co warto wiedzieć na ten temat?

Zmaganie się z zaburzeniami osobowości to niełatwe zadanie. Na szczęście możemy liczyć na pomoc specjalistów w tej temacie. W jaki sposób przebiega leczenie tego rodzaju zaburzeń?
  • 10.07.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Leczenie zaburzeń osobowości – co warto wiedzieć na ten temat?

Zaburzenia osobowości – co to takiego?

Termin ten kryje grupę zaburzeń psychicznych, które skutkują wykształceniem się nieprawidłowych cech osobowości. W efekcie tych zmian dochodzi do różnego rodzaju konfliktów między osobą chorą a resztą społeczeństwa. W ich wyniku mamy do czynienia z trudnościami w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym, zawodowym i rodzinnym jednostki. Wpływa to także negatywnie na jej otoczenie. Osoby z zaburzeniami osobowości mogą odnosić się do innych w sposób skrajny lub na tyle odmienny, by nie był on społecznie akceptowalny. Współczesna medycyna wyróżnia osiem odmian tej choroby. Na szczęście zaburzenia te można skutecznie leczyć. Pomoc w tym zakresie oferują chociażby poradnie psychiatryczne. Długotrwała terapia jest w stanie zmienić nawyki i polepszyć życie osoby chorej.

Leczenie zaburzeń osobowości – jak zrobić pierwszy krok?

Kluczowe dla leczenie tego rodzaju choroby jest oczywiście udanie się do lekarza specjalisty. Decyzja ta nigdy nie przychodzi łatwo, jednak tylko w ten sposób osoba chora jest w stanie wrócić na właściwe tory. W takich sytuacjach warto słuchać opinii najbliższych. Rozmowa z psychiatrą jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia. To właśnie podczas wywiadu lekarz może poznać wszelkie przyczyny aktualnego stanu psychicznego pacjenta. Istotna w tym wypadku jest także rozmowa z bliskimi czy skierowanie pacjenta na dodatkowe badania psychologiczne. Na tej stronie przeczytasz więcej na ten temat https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Leczenie zaburzeń osobowości jest ustalane indywidualnie. Ma ono na celu dążenie do zmiany w sposobie działania, myślenia oraz postrzegania świata. Psychoterapia może być także wspomagana farmakoterapią. Rozwiązanie to pomaga zmniejszyć nasilenie objawów, ale nie leczy przyczyn zaburzeń. Psychoterapia w takich przypadkach jest długoterminowa. Dokonanie zmian w strukturze osobowości pacjenta jest bowiem żmudnym procesem, ale realnym do wykonania. Dzięki temu osoba chora ma szansę na lepsze życie.

Materiał zewnętrzny