Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 04:11

Wypłata dywidendy – na czym polega?

Spółki kapitałowe dzielą się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Wypłata dywidendy to bardzo dobre źródło dodatkowego stałego dochodu. W jaki sposób możemy je uzyskać? O czym nie możemy zapomnieć?
  • 13.07.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wypłata dywidendy – na czym polega?

Dywidenda – na jakiej podstawie jest wypłacana?

Prawo do dywidendy określa Kodeks Spółek Handlowych. Zgodnie z jego treścią przysługuje ono każdemu wspólnikowi lub akcjonariuszowi spółki kapitałowej. Każdy z nich ma prawo do jednakowej wypłaty dywidendy na jedną akcję. Wiążą się z tym także dwa bardzo ważne określenia. Są to: dzień dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy. Pierwszego dnia ustala się prawo do otrzymania świadczenia. Odpowiada za to zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Podstawą do uchwalenia wysokości dywidendy jest roczny wynik finansowy spółki oraz plany inwestycyjne i horyzont spółki na kolejne miesiące. Dzień wypłaty dywidendy natomiast jest dniem, w którym spółka wypłaca środki akcjonariuszom. Dzieje się to najczęściej raz w roku. Dobrym terminem jest jego połowa. Udaje się bowiem wówczas zamknąć poprzedni rok obrotowy i zaplanować kolejne miesiące.

Wypłata dywidendy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Aby mieć prawo do wypłaty dywidendy, należy nabyć akcje danej spółki najpóźniej dwie sesje giełdowe wcześniej. Wypłata dywidendy jest możliwa nawet w przypadku, gdy spółka poniosła w danym roku obrotowym stratę. Jest to możliwe dzięki zyskom zgromadzonym w poprzednich latach. Wówczas wysokość takiej dywidendy musi zostać pomniejszona o akcje i udziały własne, niepokryte strat oraz środki przeznaczone na kapitał zapasowy. Spółki mogą także korzystać z alternatywnych rozwiązań. Do takich należy chociażby wypłata odwróconej dywidendy. Więcej o niej dowiesz się w tym miejscu https://mateusz-kluk.pl/dywidendy/. Jest to świadczenie, które dla spółki stanowi koszt, jednak dla akcjonariusza jest dochodem zwolnionym z podatku. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć podatek CIT oraz nie generuje ono podatku PIT. Świadczenie to jest więc bardzo ciekawym sposobem na ograniczenie wydatków w spółce.

Materiał zewnętrzny