Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:04

Prawa kobiet w ciąży w pracy

Okres ciąży dla wielu kobiet jest zazwyczaj pełen radości i oczekiwania na dziecko. Może powodować jednak czasem spore problemy zdrowotne, w związku z czym pracownice w ciąży znajdują się pod szczególną ochroną. Mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, jednak wiele kobiet czuje się na tyle dobrze, że nie chce spędzać tego czasu w domu. Jakie są prawa kobiet w ciąży, które chcą jednak do ostatnich dni przed porodem wykonywać swoje obowiązki?
  • 24.06.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prawa kobiet w ciąży w pracy

Jakie prawa ma kobieta w ciąży w pracy?

 

Zajście w ciążę nie oznacza automatycznego zwolnienia lekarskiego dla pracownicy. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, samopoczucia kobiety i przebiegu ciąży. Wiele pań czuje się w tym czasie tak dobrze, że chce pozostać w pracy niemal do ostatnich dni poprzedzających poród. Pracodawca, który wyraża na to zgodę, musi jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, kobieta ciężarna nie może wykonywać swoich obowiązków w godzinach nadliczbowych, w nocy czy w systemie przerywanego czasu pracy. Pracownica w ciąży nie może być także delegowana poza stałe miejsce pracy, a na stanowiskach odznaczających się szkodliwymi warunkami należy dostosować je lub wyeliminować tak, aby zmniejszyć zagrożenie dla jej zdrowia i bezpieczeństwa. Ciężarna może pracować przed monitorami ekranowymi, ale nie dłużej niż 4 godziny przypadające na dobę pracowniczą.

 

Ochrona stosunku pracy dla kobiet w ciąży

 

Kodeks pracy zapewnia również kobietom ciężarnym zatrudnionym na stałej umowie na czas nieokreślony szczególną ochronę przed jej rozwiązaniem z inicjatywy pracodawcy. Nie może on wiec wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę przez cały okres ciąży, poza przypadkami uzasadniającymi jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownicy, na co wyraziła zgodę zakładowa organizacja związkowa. Umowy o pracę na czas określony czy okres próbny przekraczające jeden miesiąc, ulegają z kolei przedłużenia do dnia porodu.

 

Sprawdź oferty pracy dla kobiet i dowiedz się więcej o tym, jakie masz prawa będąc w ciąży na portalu Pracuj.pl.

 

--- Artykuł sponsorowany ---