Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:30

Szafka przyłóżkowa z blatem - alternatywa dla małych pacjentów

Szafki/ stoliki przyłóżkowe, które należą do wyposażenia szpitalnego, najczęściej znajdują się w pokoju i salach pacjentów, którzy spędzają w szpitalu długie tygodnie lub miesiące. Wszelkiego rodzaju doposażenie szpitalne jest zakupywane w celu poprawienia komfortu pacjentów. Szczególną uwagę przykuwa się do najmłodszych pacjentów. Dzieci leżąc w szpitalu przez dłuższy czas, nie rozumieją dokładnie swojej sytuacji i często nie mają świadomości ciężkiej choroby lub powikłań na przykład po wypadku.
  • 23.06.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szafka przyłóżkowa z blatem - alternatywa dla małych pacjentów

Dlaczego najmłodsi pacjenci są tak ważni?

O ile dorosły pacjent ma pełną świadomość i rozmawia z lekarzem osobiście, o tyle małe dziecko czy nawet nastolatek najczęściej nie jest powiadamiany o złym stanie zdrowia. Wszelkie informacje na temat pogorszenia się stanu zdrowia, przerzutów, decyzji o amputacji lub o ryzykownej operacji, są przekazywane rodzicom. Dzieci nie są świadome zagrożeń i dlatego źle znoszą pobyt w szpitalu.

Mimo tego, że ich samopoczucie może się stale pogarszać, maluchy nie są w stanie zrozumieć całej sytuacji. Długi pobyt w szpitalu jest spowodowany ciężką chorobą, urazem, wypadkiem, rozwojem wady wrodzonej lub operacją.

Jaką pełni rolę szafka przyłóżkowa z wysuwanym blatem?

Główne założenia producentów mebli medycznych i wyposażenia placówek lekarskich, to przede wszystkim maksymalne ułatwienie życia w warunkach szpitalnych. Dzieci są pacjentami wymagającymi, dlatego dedykowane im meble muszą spełniać więcej funkcji. Podstawowa rola, jaką pełni szafka lub stolik z blatem, to ułatwienie wykonywania codziennych, podstawowych czynności takich jak jedzenie czy picie. Budowa stolika jest maksymalnie przystosowana do potrzeb najmłodszych pacjentów. Ułatwia im nawet odpoczynek - dzieci, spędzając większość dnia w łóżku szpitalnym, mogą rysować, czytać czy nawet grać i wykonywać szereg innych czynności, które pozwalają im na chwilę oderwać się od szpitalnej rutyny.

 

Stolik - w zależności od modelu - można przymocować do barierek łóżka, lub wysunąć blat nad poziom łóżka, by dziecko mogło oprzeć na nim ręce.

Warto zaznaczyć, że stolik z wysuwanym blatem jest przydatny podczas długiego pobytu w szpitalu, jak i w trakcie rekonwalescencji. Pacjent może korzystać z niego podczas rutynowych czynności, jednak jest on także przydatny do ćwiczenia sprawności motorycznej.

Gdzie kupić stolik szpitalny dla małego dziecka?

Wyposażenie szpitalne, sprzęt i meble medyczne, można obecnie zakupić bezpośrednio u producenta. Trzeba zaznaczyć, że niektóre elementy wyposażenia sal szpitalnych kupują opiekunowie lub rodzice dziecka na okres rekonwalescencji. Leczenie w warunkach domowych jest łatwiejsze dla dziecka, jednak w wielu przypadkach, by leczenie przebiegało prawidłowo, należy wyposażyć pokój w niektóre meble medyczne. Najczęściej jest to łóżko, stojak na kroplówki, fotel dla opiekuna oraz szafka przyłóżkowa lub stolik. Dzieci lepiej znoszą okres leczenia wśród bliskich osób i przedmiotów ale zły stan zdrowia wymaga od opiekunów, by zapewnili mu najwyższej jakości, certyfikowany szpitalny sprzęt.

Bezpieczne wyposażenie pokoju chorego dziecka

Aby zapewnić małemu pacjentowi komfort, wygodę i bezpieczeństwo, należy wybierać meble i doposażenie medyczne jedynie ze sprawdzonych źródeł. Stoliki, oprócz swoich podstawowych funkcji, muszą być bezpieczne dla chorego pacjenta. Oznacza to, że mebel znajdujący się w pokoju dziecka podczas jego choroby/ okresu rekonwalescencji, powinien być wykonany z bezpiecznych tworzyw dopuszczonych przez inspektorat sanitarny.

 

Tworzywa, jakie są obecnie często wykorzystywane w przemyśle medycznym, to metal oraz stal o lekkiej konstrukcji, tworzywo HPL i ABS. Dodatkowo, niektóre elementy szafek i innych mebli są pokrywane lakierem lub farbą metodą proszkową. To pozwala równomiernie pokryć wybrane elementy kolorem. Powyższe tworzywa są łatwozmywalne - w prosty sposób można je zdezynfekować. Meble są odporne na częstą dezynfekcję i kontakt ze środkami chemicznymi, na działanie promieni UV i szkodliwych warunków pogodowych.

Obecnie, wyposażenie pokoju chorego dziecka można dostać na stronie jednego z polskich producentów mebli medycznych - U.B.M. KOTASIŃSKA, gdzie wszystkie wyroby spełniają surowe wymogi sanitarne.

 

--- Artykuł sponsorowany ---