Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:19
Reklama

KUKULSKA MTV Unplugged - Posłuchaj Natalii Kukulskiej w kultowym formacie koncertowym!

Po blisko pięciu miesiącach od koncertu Natalia Kukulska MTV Unplugged, który 21 grudnia 2021 r. odbył się w warszawskiej Scenie Relax, swoją premierę ma pierwszy w dorobku wokalistki album live.
KUKULSKA MTV Unplugged - Posłuchaj Natalii Kukulskiej w kultowym formacie koncertowym!

Koncerty MTV Unplugged to bez wątpienia znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80, przez dekady gromadził topowych artystów, którzy swoje utwory prezentowali "bez prądu". 

Do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton czy - z rodzimego rynku muzycznego - Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski dołączyła właśnie Natalia Kukulska. 

Swój rok jubileuszowy - 25 lat od premiery "dorosłego" debiutu, którym był album „Światło" - wokalistka zakończyła na deskach Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na tę okoliczność skład zespołu został poszerzony (na scenie towarzyszyć Natalii będzie aż 11 muzyków) i urozmaicony o ciekawe instrumentarium. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat. Archie jest też autorem aranżacji oraz zagrał na pianinie i wurlitzerze. Na gitarze akustycznej usłyszymy Artura BooBoo Twarowskiego a na Moog'u Marcina Małego Górnego. W sekcji instrumentów perkusyjnych znajdują się: perkusja (Michał Dąbrówka), marimba (Jan Dąbrówka), i handpany (Michał Pękosz), w sekcji instrumentów dętych ciekawy zestaw stanowi: waltornia (Mikołaj Grott), klarnet basowy (Tomasz Żymła) i flet (Tomasz Duda). Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej znakomici - Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevski. 

Wisienką na torcie tego niezwykłego składu byli zaproszeni przez artystkę goście. Dzięki temu usłyszymy wyjątkowe duety z Natalią Szroeder i Igorem Herbutem.

Zasadą takich koncertów jest również wzięcie na warsztat coveru. Propozycja artystki wydaje się być zaskakująca - to utwór z repertuaru "wczesnego" Bajmu - "Nie ma wody na pustyni". Jego żywiołowe wykonanie urozmaica szeroką listę wybranych piosenek, na której usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i mniej znane, a nawet nowe utwory z wydanej w zeszłym roku EP-ki "Jednogłośna".

Pełna lista utworów wygląda następująco:

1. Bezdomni bez siebie

2. Halo tu Ziemia

3. Miau

4. To jest komiks

5. Decymy

6. Pióropusz

7. Kobieta | feat. Natalia Szroeder

8. Jednogłośna

9. W biegu

10. Pół na pół | feat. Archie Shevsky

11. Im więcej Ciebie tym mniej

12. Osobno czy razem | feat. Igor Herbut

13. Nie ma wody na pustyni

14. Ostatnia prosta

15. My

16. Piosenka światłoczuła

MTV Unplugged to - oprócz akustycznych brzmień i muzyki w roli głównej bez zbędnych zabiegów produkcyjnych - oprawa wizualna. Cały koncept na nią to zabawa geometrią i światłem, co stworzyło niepowtarzalny obraz każdego utworu i pewną intymność wspólnego świata. 

Kontynuacją tych działań jest niezwykłe wydanie albumu. Natalia przyzwyczaiła już swoich fanów do dbałości o każdy detal wydawanych przez nią płyt. Tak jest i tym razem - sięgając po krążek Kukulska MTV Unplugged, odbiorca będzie miał szansę zobaczyć obszerną fotorelację z koncertu autorstwa Marty Wojtal i Dominika Malika w dołączonej książeczce. Wszystko to w zaskakującej oprawie stworzonej przez grafika - Adama Żebrowskiego. 

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór "Decymy". Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. "Natalia Kukulska" wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. "To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień..." to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu.

Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań, które można znaleźć w Internecie.

Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był - szczególnie teraz - "piosenką pocieszycielką", jak nazywają go fani. 

Drugą odsłoną albumu jest dobrze znany wszystkim przebój z 1997 roku - "W biegu". Utwór skomponowany przez Wojciecha Olszaka z tekstem Ryszarda Kunce pochodzi z drugiego, multiplatynowego albumu Natalii - "Puls". 

Piosenka szybko wdarła się na szczyty list przebojów i zawładnęła niejednym parkietem stając się jednym z największych hitów końcówki lat 90-tych. Sentymentalna podróż w 25-lecie powstania płyty, odsłania nową aranżację utworu, niepozbawioną jednak energii znanej z oryginalnego wykonania.

Promocji płyty towarzyszy również seria koncertów, która zaplanowana jest już na jesień tego roku. 

Pierwszym z ogłoszonych wydarzeń jest Warszawa, gdzie ponownie na deskach Sceny Relax, wokalistka wykona utwory z ćwierćwiecza swojej działalności artystycznej, w wersji unplugged. Będzie to więc niespotykane połączenie kultowego formatu z jubileuszem artystki. Koncert 10.12.2022r


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama