Wszystko o hakach holowniczych

  • 04.04.2022, 10:48 (aktualizacja 04.04.2022, 13:16)
  • materiał promocyjny
Wszystko o hakach holowniczych
Zacznijmy może od coraz bardziej popularnych haków elektryków. Elektryczny hak holowniczy to forma chowanego haka holowniczego, który można rozłożyć za naciśnięciem przycisku. Wiele z nich można aktywować za pomocą przycisku w bagażniku auta, a niektóre nawet zdalnie. Niektóre elektryczne haki holownicze można odwrócić do ukrytej pozycji za pomocą tego samego przełącznika.

Rodzaje haków holowniczych

  • Wypinany hak holowniczy

Wypinany hak holowniczy rozwiązuje, a przynajmniej próbuje złagodzić, jedną z typowych skarg, z jakimi spotykają się czasami właściciele zestawów holowniczych – wiązanie, które często występuje między sprzęgiem przyczepy a hakiem holowniczym. Ustawiony drążek holowniczy często zacina się, jeśli cięgło jest nadal napięte, i często będzie wymagać kilku drobnych regulacji przez kierowcę (ruchy do przodu i do tyłu), aby wyrównać cięgło w taki sposób, by powstał wystarczający luz, dzięki czemu będziesz mógł go z łatwością odpiąć.

Z drugiej strony wypinany hak holowniczy jest wyposażony w funkcje, które umożliwiają łatwe zwolnienie drążka holowniczego, nawet jeśli drążek jest nadal napięty. Cechy te mogą obejmować wyspecjalizowane kształty zapewniające płynniejszy ruch, smarowanie kołków blokujących lub mechanizmów zwalniających, albo kombinację obu.

  • Hak holowniczy w kształcie łabędzia

Hak holowniczy typu „łabędzia szyja” to zdecydowanie mniejsza konfiguracja od innych, w której drążek i kula holownicza to jeden element, łączący się z zaczepem. Jest to popularna konstrukcja haka holowniczego w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Jest kompaktową, ekonomiczną konstrukcją, która wygląda dużo bardziej estetycznie, zwłaszcza w mniejszych samochodach. Hak holowniczy typu „łabędzia szyja” jest dostępny jako typ stały lub zdejmowany.

  • Zdejmowany hak holowniczy

Zdejmowany hak holowniczy to dowolna konfiguracja haka holowniczego, którą można wyjąć i przechowywać, gdy nie jest używana. Chociaż istnieją konfiguracje zaczepów do przyczep, które można zdjąć przy odrobinie wysiłku, to jednak większość zdejmowanych haków holowniczych jest przeznaczona do użytku z hakami holowniczymi na rurze odbiorczej. W przeciwieństwie do stałych zaczepów dyszla, które zwykle są przykręcane na miejscu, zaczepy rury spustowej umożliwiają odczepienie haka holowniczego przez proste usunięcie kołka blokującego lub nakrętki i wyciągnięcie elementu z rury zaczepowej.

  • Chowany hak holowniczy

Chowany hak holowniczy to konfiguracja haka holowniczego, którą można złożyć, obrócić lub schować, gdy nie jest używana. Jedną z powszechnych form chowanego haka holowniczego jest ten, który chowa się pod zderzakiem. Chowane haki holownicze można ręcznie składać lub rozkładać, a niektóre chowane haki holownicze można również aktywować za pomocą przełącznika elektrycznego.

  • Stabilizator haka holowniczego

Stabilizator haka holowniczego to urządzenie, które pomaga ustabilizować konfigurację holowania – to znaczy pomaga ograniczyć chybotanie, kołysanie się lub przechylanie, gdy pojazd i ładunek holowniczy są w ruchu. Większość stabilizatorów haka holowniczego jest zaprojektowana tak, aby tłumić ruchy boczne lub pionowe wokół osi cięgna holowniczego. Stabilizatory haka holowniczego same w sobie mają na celu zwiększenie komfortu jazdy – nadal musisz jednak upewnić się, że całe ustawienie holowania jest z natury stabilne.

 

materiał promocyjny

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe