Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:08
Reklama

Energooszczędne domowe systemy grzewcze - co warto o nich wiedzieć?

Według większości ekspertów największą część pieniędzy za media przeznaczamy na ogrzewanie domu. Ogrzewanie zużywa zdecydowanie najwięcej energii, zwłaszcza w czasie surowej i mroźnej zimy. Według obliczeń jest to około 30 procent całego budżetu, jaki wydajemy na media w ciągu całego roku. Sporo. Dobra wiadomość jest jednak taka, że bez względu na to, jaki system grzewczy posiadasz w domu, to przy minimalnej konserwacji i jego modernizacji, będziesz mógł oszczędzać całkiem dobre pieniądze, zwiększając tym samym komfort w mroźne zimowe dni. Co więc należy zrobić? Zadbać o odpowiednią izolację, uszczelnienie i ustawienia termostatu. W ten sposób będziesz mógł zaoszczędzić nawet 30 % na rachunkach z energię, jednocześnie przyczyniając się do poprawy środowiska na świecie (zmniejszona emisja CO2).
Energooszczędne domowe systemy grzewcze - co warto o nich wiedzieć?

Wskazówki dotyczące ogrzewania

Poniżej zaprezentujemy wskazówki, które pozwolą Ci oszczędzić na ogrzewaniu. Co należy zrobić, aby płacić mniej? O tym poniżej:

  • Programator termostatu musi być ustawiony tak nisko, jak to tylko możliwe, zachowując przy tym komfort i wygodę w czasie chłodnych dni - przecież nie zależy nam na tym, abyś marznął. Pamiętaj jednak, aby obniżyć nastawę, gdy śpisz lub jesteś poza domem.
  • Filtry w piecach powinno się czyścić lub wymieniać raz w miesiącu, zgodnie z zaleceniami producenta.
  • W razie potrzeby można wyczyścić wloty i wyloty powietrza i grzejniki przypodłogowe. Poza tym, upewnij się, że rurki, tudzież grzejnik, nie są przysłonięte / zablokowane przez meble, wykładzinę lub zasłony.
  • Odpowietrzaj grzejniki! Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zawsze odpowietrzaj grzejniki. Polega to na usuwaniu powietrza z grzejników wodnych poprzez odkręcenie zaślepki w górnej bocznej części grzejnika. Należy to robić przynajmniej raz lub dwa razy w sezonie, a jeśli nie masz pewności, jak się do tego zabrać, skontaktuj się ze specjalistą lub administracją budynku.
  • Umieść żaroodporne reflektory grzejników między ścianami zewnętrznymi a grzejnikami.
  • Wyłącz wentylatory kuchenne, łazienkowe i inne w ciągu 20 minut po zakończeniu gotowania lub kąpieli. Przy wymianie wentylatorów wyciągowych rozważ zainstalowanie modeli o wysokiej wydajności i niskim poziomie hałasu.
  • W trakcie zimy dbaj oto, aby zarówno zasłony, jak i rolety w oknach wychodzących na południe, były zawsze odsłonięte w ciągu dnia, aby światło słoneczne wpadało do domu. Należy je jednak zasłaniać na noc, aby zmniejszyć chłód, który możesz odczuwać od zimnych okien.

 

Kupując nowe urządzenia grzewcze, zawsze wybieraj produkty energooszczędne. Zapłacisz niewiele więcej, a koszty eksploatacji będą znacznie mniejsze, dzięki czemu różnica wydatków zwróci się w ciągu jednej mroźnej zimy. Poza tym, Twój wykonawca powinien być w stanie dostarczyć Ci arkusze informacyjne dotyczące energii dla różnych typów, modeli i projektów (gotowe systemy grzewcze znajdziesz na stronie https://hydrotermo.pl/), które pomogą Ci porównać zużycie energii. Zapoznaj się ze standardami wydajności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama