Kotły na paliwo stałe - przegląd

  • 11.03.2022, 15:15 (aktualizacja 11.03.2022, 15:18)
  • Redakcja
Kotły na paliwo stałe - przegląd
W wypadku, kiedy podejmiemy decyzję odnośnie ogrzewania domu przy pomocy kotła na stałe paliwo, takiego jak te dostępne  na stronie:

Euroterm24 w Mielcu, uprzednio należy dokonać wyboru typu paliwa. Podjęcie tej decyzji jest istotne, gdyż firmy zajmujące się produkowaniem kotłów starają się dostosować do jednego, konkretnego typu paliwa. W chwili zastępowania go innym może pojawiać się obniżanie sprawności kotła, a nierzadko nawet o kilkanaście procent. Poza tym, przyczynia się to także do wzrostu ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Kolejna ważna kwestia to dobranie kotła. Nie jest to jakby się mogło wydawać prosta decyzja, ponieważ na rynku mamy do czynienia z szeroką gamą kotłów na stałe paliwo. Jeśli brać pod rozwagę kryterium budowy, wyróżnić można kotły ze spalaniem górnym oraz dolnym.

Kotły na stałe paliwo z górnym spalaniem

Są najłatwiejszą i najprostszą odmianą tychże kotłów. Nazywa się je komorowymi kotłami. Są one niezbyt drogie. Ich komora spalania została połączona z zasypową komorą, co przyczynia się do tego, iż w dosyć krótkim czasie mogą one uzyskać moc maksymalną. Całość paliwa, które znajdzie się w komorze spalania przechodzi do żaru, zaś spalanie odbywa się naprawdę w szybkim tempie. Kotły z górnym spalaniem mogą pracować na pojedynczym załadunku nawet do 10 godzin. Ich sprawność dochodzi do 75 procent. Kotły z górnym spalaniem posiadają jeden albo dwa ciągi spalania, jak i stały ruszt dla paleniska. Można w nich palić każdym typem paliwa, niemniej jednak największą wydajność osiągną podczas spalania węgla albo koksu. Ich minusem będzie zdecydowanie dosyć trudna obsługa, ponieważ konieczne jest codzienne ich rozpalanie. Poza tym co kilka dni należy usuwać popiół, jak i przynajmniej raz w tygodniu wyczyścić wymiennik oraz spalinowe kanały ze złogów smoły i z sadzy.

Kotły na stałe paliwo dostępne w sprzedaży na stronie https://euroterm24.pl/ostrowiec_swietokrzyski, można opalać paliwami, takimi jak: brykiet, drewno, węgiel kamienny oraz wierzbą energetyczną i zbożami energetycznymi.

Kotły na stałe paliwo z dolnym spalaniem

Nazywane inaczej zasypowymi kotłami, są znacznie bardziej nowoczesne, aniżeli kotły uwzględniające górne spalanie, ale też są droższe. Niemniej jednak różnice w cenach zwracają się po jednorazowym grzewczym sezonie, gdyż zużywają one o wiele mniejsze ilości paliwa. Kotły z dolnym spalaniem posiadają 2 albo 3 ciągi spalania, dzięki czemu cechują się doskonałą sprawnością. Komory spalania oraz zasypowa w tychże kotłach są rozdzielone, dzięki czemu możliwe jest stopniowe spalenie paliwa. Kiedy paliwo się wypala na ruszcie, to zasypywane jest ono z zasobnika. Kotły z dolnym spalaniem emitują mniejsze ilości zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Spalać można w nich węgiel, wióry, zrębki i różnego typu organiczne odpady. Największą sprawność mogą, jednakże osiągnąć na skutek spalania węgla oraz drewna, dzięki temu także zużywają kilkanaście procent mniej paliwa.

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe