Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:31
Reklama

Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

Powszechność wad wzroku powoduje fakt, że większość z nas powinna korzystać z jakiegoś sposobu korygowania go. Najbardziej popularne są dwie opcje – mianowicie klasyczne okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Ta druga możliwość z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i przekonuje się do niej coraz więcej osób. Czy też do nich dołączycie? I co musicie wiedzieć, zanim kupicie pierwszą parę soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

Przygotowania do zakupu soczewek

Soczewki kontaktowe zwane są także „szkłami kontaktowymi”. Powodów tej nazwy szukać należy w początkach prac nad soczewkami – około 200 lat temu powstały pierwsze ich prototypy, wykonane właśnie ze szkła. Ten materiał na szczęście dawno odszedł w zapomnienie i obecnie soczewki kontaktowe wykonuje się z silikonu hydrożelowego albo hydrożelu. Oba te materiały są bezpieczne dla oka, przyjazne i sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Który z nich wybrać? Po części będzie to decyzja, jaką należy pozostawić specjaliście – lekarzowi okuliście albo optometryście. Zdarzają się bowiem przypadki uczulenia na silikon, co wyklucza udział tego materiału w soczewkach. Bywa także, że z uwagi na inne schorzenia albo wrażliwość oczu czy podatność na alergie wskazane są właśnie soczewki hydrożelowe. Takie możliwości przedstawi specjalista podczas wizyty. Ta bowiem jest niezbędna, by móc przepisać receptę na soczewki kontaktowe. To prawda, że nie jest ona wymagana, jednak warto przebadać wzrok by mieć jasną informację o wadzie, jej nasileniu, odpowiedniej mocy i polecanym typie soczewek. Dotyczy to również osób, które noszą okulary i chcą je zmienić na soczewki. Posiadana recepta na okulary nie zwalnia bynajmniej z konieczności badania wzroku pod kątem noszenia soczewek kontaktowych. Z receptą zaś najlepiej udać się do sklepu, który oferuje wybór sprawdzonych, markowych soczewek kontaktowych. Sklepy internetowe, jak BezOkularow.pl , są w tym względzie wyjątkowo atrakcyjne z uwagi na niskie ceny. Jeśli to pierwsze soczewki, to dobrym wyjściem będzie opcja zakupu soczewek testowych. To mniejsze opakowania, pozwalające przetestować dany model, bez nadmiernego obciążania budżetu. Brzmi rozsądnie, prawda?

Ale jakie soczewki wybrać?

Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka dobrych i uznanych marek soczewek kontaktowych. Na przykład EyeLove, Cooper Vision, Bausch&Lomb  - a każda z marek ma kilka lub więcej modeli soczewek. Które z nich będą dla nas odpowiednie?

Skupmy się na najbardziej klasycznym podziale soczewek kontaktowych pod względem czasu ich noszenia.

Najkrótszy mają soczewki jednodniowe. To modele, które zakłada się rano, a następnie, po noszeniu przez 12-15 godzin, zdejmuje i wyrzuca. Często wykonane są ze wspomnianego wcześniej hydrożelu, przyjazne dla oka, wygodne w noszeniu. Uważa się je także za najbardziej higieniczne i często wybierane są przez osoby, które mają skłonności do podrażnień oczu.

Drugi rodzaj to modele o dłuższym czasie noszenia. Soczewki miesięczne i dwutygodniowe można nosić według wskazań producenta odpowiednio 30 i 14 dni. Ma to tę zaletę, że kupujemy jedną parę, która może wystarczyć na cały miesiąc. Oznacza to wyraźnie niższy koszt w porównaniu do soczewek jednodniowych. Konieczne jednak są pewne czynności pielęgnacyjne. Soczewkę po zdjęciu należy oczyścić z osadów białkowych i zanieczyszczeń, a następnie umieścić w pojemniczku do przechowywania. Wśród soczewek miesięcznych można wyróżnić także takie, które przeznaczone są do noszenia przez kilka dni pod rząd (w zasadzie nawet 30, ale nie jest to wskazane), bez ich zdejmowania na noc. Są to soczewki miesięczne typu dzień i noc, wskazane dla osób muszących wstawać o różnych porach, pracujących w nocy, prowadzących nieuregularny tryb życia i o każdej porze potrzebujących perfekcyjnej jakości widzenia.

Które soczewki będą najlepsze w waszym przypadku? Wyboru trzeba dokonać na podstawie własnych preferencji, możliwości budżetowych, ale uwzględniając przekazane przez optometrystę uwagi, zalecenia i wskazania. Jednak dobra wiadomość jest taka, że przeważająca liczba osób z wadami wzroku może dobrać dla siebie odpowiednie soczewki i cieszyć się wygodą noszenia, połączoną z funkcjonalnością.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama