Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 10:37
Reklama

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Każda ze szczoteczek z wbudowanym w rękojeść silnikiem oferuje użytkownikowi znacznie skuteczniejsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze czyszczenie niż szczoteczka manualna. Badania dowodzą, że umycie zębów szczoteczką elektryczną pozwala ściągnąć z jamy ustnej nawet sześciokrotnie więcej bakterii niż wykonanie tej czynności szczotką manualną! No dobrze, ale jeśli już zdecydujemy się na zamianę szczoteczki tradycyjnej na bardziej zaawansowaną, to którą wybrać? Czy szczoteczki soniczne rzeczywiście są lepsze od elektrycznych?
Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Szczoteczki elektryczne to te, które zasilane są akumulatorowo bądź bateryjnie. Do ich rodziny możemy zatem zaliczyć zarówno szczoteczki soniczne, jak i obrotowe. Przyjęło się jednak, że szczoteczkami elektrycznymi nazywamy szczotki elektryczne w klasycznej wersji, a więc z okrągłą głowicą czyszczącą, natomiast urządzenia innowacyjne, z końcówką podłużną, to szczoteczki soniczne.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Różnic pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną (obrotową) jest zresztą znacznie więcej. Nie sprowadzają się one jedynie do rodzaju zastosowanej głowicy czyszczącej. Można wśród nich wymienić:

  • Rodzaj wykonywanych ruchów – podstawowe wersje szczoteczek obrotowych wykonują ruchy rotacyjne (z boku na bok), natomiast bardziej zaawansowane urządzenia do ruchów rotacyjnych dokładają także ruchy pulsacyjne (w przód i w tył). Szczoteczki soniczne pracują z kolei z wykorzystaniem ruchów wibracyjnych, które są tożsame z rekomendowanymi przez stomatologów ruchami wymiatającymi.
     
  • Częstotliwość czyszczenia – szczoteczki elektryczne pracują w zakresie 5600-10 500 ruchów oscylacyjnych oraz 36 000-48 000 ruchów pulsacyjnych. Szczoteczki soniczne działają z prędkością 31 000-48 000 drgań na minutę, która jest równa od 62 000 do aż 96 000 ruchów na minutę.
     
  • Sposób zbierania bakterii – urządzenia rotacyjne usuwają z powierzchni szkliwa zabrudzenia za sprawą mechanicznego ścierania. Szczoteczki soniczne wykorzystują do tego zaawansowaną technologię fal dźwiękowych.

W jaki sposób czyszczą zęby szczoteczki soniczne?

Technologia fal dźwiękowych, z jaką działają szczoteczki soniczne gwarantuje skuteczne eliminowanie bakterii nie tylko z powierzchni zębów, ale również przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, czy okolic aparatów ortodontycznych. Ten sposób czyszczenia świetnie sprawdzi się zatem nie tylko u użytkowników ze zdrowymi zębami i dziąsłami, ale także u osób borykających się z rozmaitymi kłopotami jamy ustnej czy też noszących wypełnienia.

Gdy włączamy szczoteczkę soniczną, jej włosie zaczyna intensywnie drgać w sposób wymiatający. Powoduje to, że zgromadzone w jamie ustnej płyny – ślina, woda i pasta do zębów – zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc chmurę czyszczących mikrobąbelków. Te w trakcie mycia penetrują wszystkie newralgiczne miejsca w naszej buzi, oczyszczając je z bakterii.

Dlaczego warto postawić na szczoteczkę soniczną?

Rodzaj wykonywanych ruchów, częstotliwość czyszczenia i technologia pracy – wszystkie te elementy przemawiają na korzyść szczoteczek sonicznych względem elektrycznych. Zestawienie popularnych i sprawdzonych modeli znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Główne zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej to:

  • bardzo skuteczna ochrona zębów przed próchnicą – szczoteczki usuwają z jamy ustnej sześciokrotnie więcej płytki nazębnej,
     
  • efektywne rozjaśnianie szkliwa – urządzenia są w stanie eliminować z zębów barwiące osady, powstałe na skutek picia kawy, herbaty czy czerwonego wina,
     
  • poprawa kondycji dziąseł – włosie szczoteczek sonicznych nie tylko radzi sobie z osiadającymi na zębach szkodliwymi bakteriami, ale także za sprawą subtelnych drgań zapewnia dziąsłom zdrowotny masaż, który poprawia ich ukrwienie;
     
  • docieranie do miejsc trudno dostępnych – technologia fal dźwiękowych gwarantuje efektywne obmywanie drobnoustrojów także z obszarów, do których inne typy szczoteczek nie są w stanie dotrzeć, w tym miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów czy implantów,
     
  • intuicyjna obsługa – szczoteczki soniczne obsługuje się przy pomocy jednego, maksymalnie dwóch przycisków. Korzystając z nich, nie trzeba dbać o właściwą technikę mycia, ponieważ całą pracę urządzenia wykonują za użytkownika.

Czy szczoteczki soniczne mają jakieś wady?

Mogłoby się wydawać, że szczoteczki soniczne nie tylko zdecydowanie górują nad szczoteczkami elektrycznymi, ale wręcz nie mają słabszych stron. To jednak nie do końca prawda. Za pewien mankament tych urządzeń uważa się dość wysoką cenę. Przeciętnej jakości szczoteczka soniczna jest bowiem około 20-30% droższa niż szczoteczka elektryczna. Wynika to z wysokich kosztów produkcji urządzeń sonicznych. Poza tym niektórzy narzekają na fakt, że do szczoteczek sonicznych trzeba co jakiś czas dokupować końcówki czyszczące, które także nie należą do tanich. Ten problem dotyczy jednak wszystkich szczoteczek elektrycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024Autor komentarza: DanielTreść komentarza: Polecam krzyżówki panoramiczne wydawnictwa motywacja.net składające się z synonimów, świetnie wzbogacają zasób słownictwaData dodania komentarza: 07.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Krzyżówki - czy wyszły z modyAutor komentarza: Barbara LeszczTreść komentarza: Wszystkiego najlepszego dla mlodej wokalistki i dla p. redaktor!Data dodania komentarza: 04.03.2024, 17:24Źródło komentarza: Ma 15 lat i pierwsze sukcesy wokalne na swoim koncie
Reklama
Reklama