Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

 • 02.11.2021, 09:27
 • Redakcja
Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?
Każda ze szczoteczek z wbudowanym w rękojeść silnikiem oferuje użytkownikowi znacznie skuteczniejsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze czyszczenie niż szczoteczka manualna. Badania dowodzą, że umycie zębów szczoteczką elektryczną pozwala ściągnąć z jamy ustnej nawet sześciokrotnie więcej bakterii niż wykonanie tej czynności szczotką manualną! No dobrze, ale jeśli już zdecydujemy się na zamianę szczoteczki tradycyjnej na bardziej zaawansowaną, to którą wybrać? Czy szczoteczki soniczne rzeczywiście są lepsze od elektrycznych?

Szczoteczki elektryczne to te, które zasilane są akumulatorowo bądź bateryjnie. Do ich rodziny możemy zatem zaliczyć zarówno szczoteczki soniczne, jak i obrotowe. Przyjęło się jednak, że szczoteczkami elektrycznymi nazywamy szczotki elektryczne w klasycznej wersji, a więc z okrągłą głowicą czyszczącą, natomiast urządzenia innowacyjne, z końcówką podłużną, to szczoteczki soniczne.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Różnic pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną (obrotową) jest zresztą znacznie więcej. Nie sprowadzają się one jedynie do rodzaju zastosowanej głowicy czyszczącej. Można wśród nich wymienić:

 • Rodzaj wykonywanych ruchów – podstawowe wersje szczoteczek obrotowych wykonują ruchy rotacyjne (z boku na bok), natomiast bardziej zaawansowane urządzenia do ruchów rotacyjnych dokładają także ruchy pulsacyjne (w przód i w tył). Szczoteczki soniczne pracują z kolei z wykorzystaniem ruchów wibracyjnych, które są tożsame z rekomendowanymi przez stomatologów ruchami wymiatającymi.
   
 • Częstotliwość czyszczenia – szczoteczki elektryczne pracują w zakresie 5600-10 500 ruchów oscylacyjnych oraz 36 000-48 000 ruchów pulsacyjnych. Szczoteczki soniczne działają z prędkością 31 000-48 000 drgań na minutę, która jest równa od 62 000 do aż 96 000 ruchów na minutę.
   
 • Sposób zbierania bakterii – urządzenia rotacyjne usuwają z powierzchni szkliwa zabrudzenia za sprawą mechanicznego ścierania. Szczoteczki soniczne wykorzystują do tego zaawansowaną technologię fal dźwiękowych.

W jaki sposób czyszczą zęby szczoteczki soniczne?

Technologia fal dźwiękowych, z jaką działają szczoteczki soniczne gwarantuje skuteczne eliminowanie bakterii nie tylko z powierzchni zębów, ale również przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, czy okolic aparatów ortodontycznych. Ten sposób czyszczenia świetnie sprawdzi się zatem nie tylko u użytkowników ze zdrowymi zębami i dziąsłami, ale także u osób borykających się z rozmaitymi kłopotami jamy ustnej czy też noszących wypełnienia.

Gdy włączamy szczoteczkę soniczną, jej włosie zaczyna intensywnie drgać w sposób wymiatający. Powoduje to, że zgromadzone w jamie ustnej płyny – ślina, woda i pasta do zębów – zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc chmurę czyszczących mikrobąbelków. Te w trakcie mycia penetrują wszystkie newralgiczne miejsca w naszej buzi, oczyszczając je z bakterii.

Dlaczego warto postawić na szczoteczkę soniczną?

Rodzaj wykonywanych ruchów, częstotliwość czyszczenia i technologia pracy – wszystkie te elementy przemawiają na korzyść szczoteczek sonicznych względem elektrycznych. Zestawienie popularnych i sprawdzonych modeli znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Główne zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej to:

 • bardzo skuteczna ochrona zębów przed próchnicą – szczoteczki usuwają z jamy ustnej sześciokrotnie więcej płytki nazębnej,
   
 • efektywne rozjaśnianie szkliwa – urządzenia są w stanie eliminować z zębów barwiące osady, powstałe na skutek picia kawy, herbaty czy czerwonego wina,
   
 • poprawa kondycji dziąseł – włosie szczoteczek sonicznych nie tylko radzi sobie z osiadającymi na zębach szkodliwymi bakteriami, ale także za sprawą subtelnych drgań zapewnia dziąsłom zdrowotny masaż, który poprawia ich ukrwienie;
   
 • docieranie do miejsc trudno dostępnych – technologia fal dźwiękowych gwarantuje efektywne obmywanie drobnoustrojów także z obszarów, do których inne typy szczoteczek nie są w stanie dotrzeć, w tym miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów czy implantów,
   
 • intuicyjna obsługa – szczoteczki soniczne obsługuje się przy pomocy jednego, maksymalnie dwóch przycisków. Korzystając z nich, nie trzeba dbać o właściwą technikę mycia, ponieważ całą pracę urządzenia wykonują za użytkownika.

Czy szczoteczki soniczne mają jakieś wady?

Mogłoby się wydawać, że szczoteczki soniczne nie tylko zdecydowanie górują nad szczoteczkami elektrycznymi, ale wręcz nie mają słabszych stron. To jednak nie do końca prawda. Za pewien mankament tych urządzeń uważa się dość wysoką cenę. Przeciętnej jakości szczoteczka soniczna jest bowiem około 20-30% droższa niż szczoteczka elektryczna. Wynika to z wysokich kosztów produkcji urządzeń sonicznych. Poza tym niektórzy narzekają na fakt, że do szczoteczek sonicznych trzeba co jakiś czas dokupować końcówki czyszczące, które także nie należą do tanich. Ten problem dotyczy jednak wszystkich szczoteczek elektrycznych.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe