Lulajże Jezuniu - najpopularniejsza polska kolęda

  • 22.10.2021, 10:36
Lulajże Jezuniu - najpopularniejsza polska kolęda
Kolędy w Polsce cieszą się jedną z najbogatszych tradycji. Śpiewane są one wspólnie z innymi wiernymi w okresie świątecznym w kościele, ale równie często śpiewają je całe rodziny, gromadzące się przy wigilijnym stole. Zgodnie ze starożytnymi wierzeniami, kolędy były jednymi z radośniejszych pieśni, które śpiewano w nowy rok. Niemniej jednak od tamtych czasów ich znaczenie uległo wielu zmianom. W momencie rozwoju i szerzenia się chrześcijaństwa stały się one religijnymi pieśniami bożonarodzeniowymi. Jedną z nich jest dobrze nam znana kolęda Lulajże Jezuniu. Co warto o niej, a także innych kolędach wiedzieć?

Czym są kolędy?

Tradycja kolęd, wywodzi się już ze starożytnego Rzymu. To właśnie tam mieszkańcy świętowali każdy pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego. Był to dla nich ogromny powód do radości, więc odwiedzali się wzajemnie, wręczali podarki i śpiewali radosne pieśni. Okazuje się, że ten wspaniały zwyczaj przejęli również chrześcijanie. W ten sposób zdecydowali się oni świętować przyjście na świat Jezusa Chrystusa, a ten dzień był również symbolicznym znakiem rozpoczęcia nowego życia. Pierwsi twórcy tego typu pieśni religijnych inspiracje czerpali głównie z Ewangelii świętego Mateusza, a także świętego Łukasza. Kolejno czerpali oni z różnego rodzaju biblijnych przypowieści i tekstów, a także literaturą okresu średniowiecza. Finalnie kolędy nawiązywały również do tematów, które odnosiły się do życia codziennego pobożnych mieszkańców.

Lulajże Jezuniu - kiedy powstała najpiękniejsza z polskich kolęd?

Lulajże Jezuniu niezmiennie uważana jest za jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najpopularniejszych polskich kolęd. Jej powstanie datuje się najprawdopodobniej na drugą połowę XVII wieku, jednak w dalszym ciągu ustalenie dokładnej daty jest niemożliwe. Okazuje się, że jedna z najstarszych wersji tekstowych, która zachowała się do czasów obecnych, pochodzi aż z 1705 roku. Co więcej, jest ona skrupulatnie przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Warto wspomnieć również, że kolędę Lulajże Jezuniu po raz pierwszy wydrukowano w lwowskiej oficynie. Jej pierwszy wydruk datuje się na rok 1767. Zapis nutowy tej pięknej kolędy ukazał się później, bo dopiero w 1843 roku w antologii wydanej przez księdza Michała Mioduszewskiego pod tytułem "Pastorałki i kolędy z melodyjami, czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia pod domach śpiewane przez X. M. M. M zebrane". Warto zaznaczyć, że obecna melodia, nieco różni się od tej pierwotnej. Okazuje się, że polska kolęda Lulajże Jezuniu zachwyciła wielu, znakomitych artystów. Sam Fryderyk Chopin wykorzystał ją we fragmencie swojego Scherzo h-moll op. 20. Nawet polski artysta- Jacek Kaczmarski, wykorzystał ją w swoim utworze pod tytułem "Wigilia na Syberii". Kolęda Lulajże Jezuniu jest swoistym wzorem polskości, za sprawą tego, że była ona ulubioną pieśnią działaczy niepodległościowych. Warto zaznaczyć, że do jej melodii powstawały również inne teksty, głównie patriotyczne, które miały związek z ówczesnymi wydarzeniami w naszym kraju.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe