Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:52
Reklama

Kryptowaluty, czyli czym jest bitcoin i jak dokładnie działa?

Bitociny zostały wytworzone przez zespół ludzi lub człowieka o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Technologię zaprezentowano w dokumencie z roku 2008. Koncepcja jest banalnie prosta. Bitcoiny są cyfrowymi pieniędzmi pozwalającymi wykonywać bezpieczne transakcje peer-to-peer w Internecie. Na początku roku 2021 kurs Bitcoina przekroczył 50 tysięcy dolarów i nieustannie rośnie. Ludzie na całym świecie zastanawiają się zatem - czy jest to odpowiedni moment, aby swoje oszczędności ulokować w tej właśnie walucie?
Kryptowaluty, czyli czym jest bitcoin i jak dokładnie działa?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty są walutą kryptograficzna, czyli inaczej mówiąc walutą wirtualną. Co się z tym wiąże - posiadacz ma ją jedynie w telefonie lub na komputerze, nie może ich posiadać fizycznie w ręce. Wszystkie transakcje za pomocą kryptowalut odbywają się drogą elektroniczną. Wszystkie kryptowaluty posiadają swój niepowtarzalny kod. Jego celem jest zabezpieczenie jednostek przed wykorzystaniem ich więcej niż raz, a także skopiowaniem ich. Są one zatem jedynie zapisem informatycznym oraz nie posiadają żadnej formy fizycznej.

Bitcoin - czy warto?

Na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Opinie na temat bitocinów są bowiem bardzo różne, wręcz skrajne. Wśród zalet, jakie wynikają z kupowania waluty internetowej znajdziemy:

  • rosnąc popularność,
  • niesamowicie duży potencjał w rozwinięciu tej technologii,
  • wzrost udziału kryptowaluty w transakcjach oraz płatnościach,
  • duże zaufanie do kryptowalut,
  • potencjalne duże szanse na wysoki zwrot z inwestycji.

Inwestycje w bitcoina budzą jednak wiele wątpliwości. Wśród najczęściej wymienianych wad znajdziemy:

  • spore wahania cen,
  • duże ryzyko utraty środków,
  • niestabilność rynku
  • podatność na spekulacje.

Skąd wziąć bitcoin?

Najłatwiejszym sposobem, aby stać się posiadaczem bitcoin jest ich zakup za pośrednictwem giełdy internetowej takiej jak Coinbase. Ułatwia ona sprzedawanie, kupowanie, przechowywanie, odbieranie oraz wysyłanie bitcinów oraz nie wymaga samodzielnego przechowywania ich za pomocą rozwiązania, jakie nazywane jest kluczem prywatnym oraz publicznym. Poniżej wyjaśniamy jak kupić bitcoin.

Jak to dokładnie działa?

  • Każdy, kto dołącza do sieci bitcoin otrzymuje swój klucz publiczny. Składa się on z wielu cyfr oraz liter, które traktowane są jak adres e-mail. Otrzymujemy również klucz prywatny odpowiadający hasłu.
  • Odbierając, wysyłając oraz kupując bitcoiny otrzymujemy także klucz publiczny, który odblokowuje nam nasz wirtualny sejf, a także umożliwia dostęp do pieniędzy.
  • Każdy może wysyłać nam bitcoiny za pomocą naszego klucza prywatnego, jednak my będziemy mogli mieć dostęp do bitocinów znajdujących się w wirtualnym sejfie.
  • Obecnie istnieje wiele sposobów, aby przechowywać bitcoiny. Najprostszym z nich jest jednak skorzystanie z wirtualnego portfela.
  • Aplikacja Coinbase umożliwia nam przelewanie środków z jednego banku do drugiego. Dzieje się to na takiej samej zasadzie jak tradycyjne przelewy bankowe.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama