Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 03:39
Reklama

 Dom pasywny - wady i zalety

Domy pasywne są odmianą budynków energooszczędnych, a różnią się od nich przede wszystkim tym, że są one samowystarczalne energetycznie. W ostatnich kilku latach stały się one niezwykle popularne. Wynika to nie tylko ze względu na troskę o środowisko naturalne, ale także na fakt, że pozwalają one w dłuższej perspektywie zaoszczędzić sporą kwotę ze względu na minimalne wydatki związane z kosztami eksploatacyjnymi. Zanim zdecydujemy się na budowę takiego właśnie domu, powinniśmy poznać wszystkie wady oraz zalety takiego rozwiązania.
 Dom pasywny - wady i zalety

Jak funkcjonują domy pasywne?

Domy pasywne nie zużywają w ciągu roku więcej niż 15 kWh/m2 energii służącej do ogrzania budynku oraz 120 kWh/m2 energii przeznaczonej do podgrzania wody oraz funkcjonowania różnego rodzaju urządzeń. Taki budynek korzysta bowiem z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, czyli słońca oraz wiatru. Najważniejszą kwestią, która wpływa na to, w jaki sposób funkcjonuje dom pasywny jest jakość oraz rodzaj zastosowanych materiałów izolacyjnych oraz szczelność drzwi i okien. Muszą one zapobiegać stratom ciepła. Strona południowa budynku, czyli ta, która przez większą część dni jest najlepiej nasłoneczniona powinna zawierać jak największą ilość przeszkleń. W ten sposób możliwe jest gromadzenie i kumulowanie ciepła wewnątrz budynku. Od strony północnej lokalizuje się garaż oraz pomieszczenia gospodarcze bez okien, co pomaga minimalizować ryzyko utraty ciepła. Nowe domy pasywne do prawidłowego funkcjonowania potrzebują przede wszystkim montażu systemów rekuperacji, specjalnych systemów umożliwiających pobieranie oraz gromadzenie energii z otoczenia oraz zainstalowania pomp ciepła.

Wady i zalety domów pasywnych

Główną zaletą, która ma ogromny wpływ na popularność takich budynków jest przede wszystkim fakt, że jest on niezwykle energooszczędny. Ogrzewanie jest możliwe dzięki skumulowanej energii, co z kolei sprawia, że nie trzeba ponosić wydatków związanych z zakupem opału, a także energią elektryczną. Są to także ekologiczne budynki, ponieważ podczas ich eksploatacji do atmosfery nie przedostają się szkodliwe substancje, jak ma to miejsce podczas palenia np. drewnem lub węglem w domach budowanych tradycyjną metodą. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w regionach, w których występuje problem uciążliwego smogu. Innym czynnikiem przemawiającym za domami pasywnymi jest także komfort ich użytkowania, który wpływa na jakość życia.

Niestety domy pasywne posiadają także wady. Najbardziej dotkliwą jest z pewnością koszt budowy takiego domu. Znacząco przewyższa on wydatki związane z budową tradycyjnego domu głównie ze względu na konieczność zastosowania najwyższej jakości izolacji oraz dużej liczby okien. Konieczne jest także posiadanie odpowiednio usytuowanej działki, na której będzie można odpowiednio ustawić budynek względem stron świata. W pobliżu nie może znajdować się zbyt wiele wysokich drzew, ponieważ może to spowodować, że do budynku będzie docierać zbyt mało promieni słonecznych. Trzeba także liczyć się z wyższymi kosztami samego projektu, ponieważ wykonywane są one na zamówienie przez architektów specjalizujących się w tego typu budynkach. Z kolei jego stawianiem musi zająć się firma budowlana złożona ze specjalistów, ponieważ odpowiedni montaż wszelkich instalacji oraz drzwi i okien ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała dalsza jego eksploatacja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
Reklama