Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:31
Reklama

Samorząd Mazowsza doposaży 130 szkół. Wyróżniona została placówka z Rybna - 7 dni na Mazowszu

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne, drukarki laserowe czy oprogramowanie umożliwiające naukę zdalną – w 130 szkołach na Mazowszu pojawi się niebawem nowy sprzęt. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł. Wśród beneficjentów jako jedyna z powiatu sochaczewskiego znalazła się gmina Rybno, która pozyskała dofinansowanie dla Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Zygmunta Pruskiego.
Samorząd Mazowsza doposaży 130 szkół. Wyróżniona została placówka z Rybna - 7 dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, to już druga edycja mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego.

– Niestety trwający od ponad roku czas pandemii, obił się bardzo mocno na tradycyjnym systemie nauczania. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej zdalnej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku. W poprzednim otrzymało go 236 mazowieckich szkół, a w tym roku kolejnych 130 – dodaje.

W ramach tegorocznego wsparcia sprzęt otrzyma 130 mazowieckich szkół. Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania, dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej oraz zdalne instruktaże.

– Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał kolejny rok szkolny – czy dzieci wrócą do tradycyjnej nauki stacjonarnej czy będzie to system hybrydowy. Dlatego chcemy, aby szkoły na Mazowszu były przygotowane na każdą sytuację. Jest to możliwe dzięki środkom unijnym w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego. W tym roku na zakup sprzętu komputerowego dla 130 szkół przeznaczymy blisko 22 mln zł – podsumowuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

O wsparcie w ramach projektu mogły ubiegać się samorządy lokalne, wnioskując o pomoc dla szkoły prowadzącej kształcenie ogólne. Co ważne dofinansowanie otrzymały szkoły, które do tej pory nie skorzystały z pomocy w ramach projektu.

 

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama