Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 10:18
Reklama

Czym jest dezynfekcja i dlaczego jest tak ważna?

Dezynfekcja (dosłownie po polsku odkażanie) jest to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów. Dezynfekcja dotyczy powierzchni i przedmiotów użytkowych. Prawdopodobnie spotkałeś się również z określeniem antyseptyka, które oznacza nic innego jak dezynfekcję skóry, błon śluzowych oraz uszkodzonych tkanek.
Czym jest dezynfekcja i dlaczego jest tak ważna?

Dezynfekcję możemy podzielić na trzy rodzaje: dezynfekcję termiczną (oddziaływanie wysokim promieniowaniem), dezynfekcję chemiczną (z wykorzystaniem alkoholi, niektórych aldehydów lub soli amonowych), a także dezynfekcję termiczno-chemiczną (połączenie działania środkami chemicznymi i wysokimi temperaturami). W mediach najczęściej słyszymy o dezynfekcji chemicznej, czyli takiej, w której wykorzystujemy różne związki chemiczne zazwyczaj w postaci roztworów takich jak na przykład mydło, woda utleniona albo alkohol.

Od czego zależy skuteczność dezynfekcji

Skuteczność dezynfekcji jest zależna w dużej mierze od trzech czynników. Po pierwsze od rodzaju drobnoustroju, który osiedlił się na danej powierzchni. Musimy pamiętać, że każdy gatunek cechuje się inną aktywnością fizjologiczną, różna może też być ilość osobników znajdujących się w przestrzeni przeznaczonej do dezynfekcji.

Drugim czynnikiem jest metoda, jaką zastosujemy do dezynfekcji — koniecznie musi być ona dopasowana do rodzaju drobnoustrojów, z którymi się mierzymy. Każda metoda zadziała również tylko wtedy kiedy zapewnimy jej odpowiedni czas działanie, a także właściwe stężenie używanych środków. Im wyższe stężenie i im dłużej potrwa proces, tym w teorii więcej zarazków uda nam się zabić. Trzeci czynnik to warunki środowiskowe, na które zazwyczaj mamy tylko pośredni wpływ. Odpowiednia wilgotność, temperatura oraz odczyn pH to czynniki, które również wpływają na skuteczność, natomiast ciężko jest je stuprocentowo kontrolować.

Czym dezynfekować swoje ciało

Ludzkie ciało najlepiej reaguje na dezynfekcję mydłem — zazwyczaj jest ono też najbezpieczniejszym środkiem, jakiego możemy użyć do dezynfekcji. Mydło to związek powierzchniowo czynny, niszczący błonę lipidową bakterii i wirusów.

Niektóre wirusy (w tym na przykład nowy koronawirus) mają osłonki lipidowe, na których znajdują się ważne dla nich białka. Nie zagłębiając się w szczegóły chemiczne, umycie rąk wodą z mydłem skutkuje rozerwaniem cząsteczek wirusa. Mydło działa również w ten sposób, że oprócz chemicznego rozrywania cząsteczek w sposób fizyczny odkleja od powierzchni naszej skóry drobnoustroje, które następnie razem z wodą lądują w ściekach. Do dezynfekcji ran powstałych na powierzchni naszej skóry (zwłaszcza tych zabrudzonych), najlepiej wykorzystać wodę utlenioną — będzie to skuteczniejsze niż sama woda z mydłem.

Dlaczego dezynfekcja jest ważna?

Dezynfekcja jest kluczowa, jeśli chodzi o profilaktykę zakażeń. Każdy z materiałów biologicznych jest traktowany jako potencjalne źródło mnóstwa chorobotwórczych czynników. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób wszelkie przedmioty i powierzchnie, które miały kontakt z osobą zainfekowaną daną chorobą, lub jej wydzielinami powinny zostać odkażone. W końcu nie bez powodu zabieg ten bezwzględnie wykonuje się w placówkach zdrowotnych, ale też w studiach tatuażu czy salonach kosmetycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024Autor komentarza: DanielTreść komentarza: Polecam krzyżówki panoramiczne wydawnictwa motywacja.net składające się z synonimów, świetnie wzbogacają zasób słownictwaData dodania komentarza: 07.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Krzyżówki - czy wyszły z modyAutor komentarza: Barbara LeszczTreść komentarza: Wszystkiego najlepszego dla mlodej wokalistki i dla p. redaktor!Data dodania komentarza: 04.03.2024, 17:24Źródło komentarza: Ma 15 lat i pierwsze sukcesy wokalne na swoim koncie
Reklama
Reklama