Czym jest dezynfekcja i dlaczego jest tak ważna?

  • 27.07.2021, 10:34
  • Redakcja
Czym jest dezynfekcja i dlaczego jest tak ważna?
Dezynfekcja (dosłownie po polsku odkażanie) jest to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów. Dezynfekcja dotyczy powierzchni i przedmiotów użytkowych. Prawdopodobnie spotkałeś się również z określeniem antyseptyka, które oznacza nic innego jak dezynfekcję skóry, błon śluzowych oraz uszkodzonych tkanek.

Dezynfekcję możemy podzielić na trzy rodzaje: dezynfekcję termiczną (oddziaływanie wysokim promieniowaniem), dezynfekcję chemiczną (z wykorzystaniem alkoholi, niektórych aldehydów lub soli amonowych), a także dezynfekcję termiczno-chemiczną (połączenie działania środkami chemicznymi i wysokimi temperaturami). W mediach najczęściej słyszymy o dezynfekcji chemicznej, czyli takiej, w której wykorzystujemy różne związki chemiczne zazwyczaj w postaci roztworów takich jak na przykład mydło, woda utleniona albo alkohol.

Od czego zależy skuteczność dezynfekcji

Skuteczność dezynfekcji jest zależna w dużej mierze od trzech czynników. Po pierwsze od rodzaju drobnoustroju, który osiedlił się na danej powierzchni. Musimy pamiętać, że każdy gatunek cechuje się inną aktywnością fizjologiczną, różna może też być ilość osobników znajdujących się w przestrzeni przeznaczonej do dezynfekcji.

Drugim czynnikiem jest metoda, jaką zastosujemy do dezynfekcji — koniecznie musi być ona dopasowana do rodzaju drobnoustrojów, z którymi się mierzymy. Każda metoda zadziała również tylko wtedy kiedy zapewnimy jej odpowiedni czas działanie, a także właściwe stężenie używanych środków. Im wyższe stężenie i im dłużej potrwa proces, tym w teorii więcej zarazków uda nam się zabić. Trzeci czynnik to warunki środowiskowe, na które zazwyczaj mamy tylko pośredni wpływ. Odpowiednia wilgotność, temperatura oraz odczyn pH to czynniki, które również wpływają na skuteczność, natomiast ciężko jest je stuprocentowo kontrolować.

Czym dezynfekować swoje ciało

Ludzkie ciało najlepiej reaguje na dezynfekcję mydłem — zazwyczaj jest ono też najbezpieczniejszym środkiem, jakiego możemy użyć do dezynfekcji. Mydło to związek powierzchniowo czynny, niszczący błonę lipidową bakterii i wirusów.

Niektóre wirusy (w tym na przykład nowy koronawirus) mają osłonki lipidowe, na których znajdują się ważne dla nich białka. Nie zagłębiając się w szczegóły chemiczne, umycie rąk wodą z mydłem skutkuje rozerwaniem cząsteczek wirusa. Mydło działa również w ten sposób, że oprócz chemicznego rozrywania cząsteczek w sposób fizyczny odkleja od powierzchni naszej skóry drobnoustroje, które następnie razem z wodą lądują w ściekach. Do dezynfekcji ran powstałych na powierzchni naszej skóry (zwłaszcza tych zabrudzonych), najlepiej wykorzystać wodę utlenioną — będzie to skuteczniejsze niż sama woda z mydłem.

Dlaczego dezynfekcja jest ważna?

Dezynfekcja jest kluczowa, jeśli chodzi o profilaktykę zakażeń. Każdy z materiałów biologicznych jest traktowany jako potencjalne źródło mnóstwa chorobotwórczych czynników. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób wszelkie przedmioty i powierzchnie, które miały kontakt z osobą zainfekowaną daną chorobą, lub jej wydzielinami powinny zostać odkażone. W końcu nie bez powodu zabieg ten bezwzględnie wykonuje się w placówkach zdrowotnych, ale też w studiach tatuażu czy salonach kosmetycznych.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe