Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:44
Reklama

Jak wybrać grill gazowy?

Sezon grillowy w pełni, nic więc dziwnego, że wiele osób rozgląda się za dobrym sprzętem do przygotowywania grillowanych potraw. Czy grill gazowy jest lepszy od takiego na węgiel? I jaki grill gazowy kupić? Na te i inne pytania - odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak wybrać grill gazowy?

Czym różni się grill gazowy od zwykłego?

Grille ogrodowe mogą być "zwykłe" - to znaczy na węgiel. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest jednak grill na gaz. Jakie są główne różnice między nimi, jeśli chodzi o sposób ich użytkowania i smak jedzenia na nich przyrządzanego?

Pierwsza, najważniejsza różnica jest oczywista. Klasyczne grille węglowe potrzebują oprócz węgla także rozpałki, a proces ich rozpalania często trwa dość długo. Według niektórych zagorzałych fanów grillowania jest to jedyny "właściwy" sposób przyrządzania potraw na świeżym powietrzu i nie da się ukryć, że uwędzone w dymie węglowym mięso czy warzywa wyróżnia niepowtarzalny, trudno do podrobienia smak.

Grille węglowe mają jednak wiele wad. Do najważniejszych należy wspomniany długi czas rozpalania, uciążliwe sprzątanie po grillowaniu, wreszcie dużo większy koszt takiego rozwiązania. Worek węgla starczy nam bowiem na trzy, maksymalnie cztery sesje, podczas gdy w grillach gazowych za tę cenę moglibyśmy urządzić kilkanaście przyjęć typu "barbecue party" z udziałem znajomych. A wędzony smak? Cóż, nie każdy wie, że do grilla gazowego można też z powodzeniem podłączyć pojemnik na wędzenie.

Grille gazowe – wady i zalety

Zalety grilli gazowych:

  • Są lepsze dla Twojego zdrowia i lepsze dla środowiska. To udowodnione naukowo! Dlaczego tak jest? Ponieważ mięso grillowane na gazie zawiera mniej substancji rakotwórczych, w porównaniu do mięsa grillowanego na węglu drzewnym. Jeśli chodzi o środowisko, zbadano że ślad węglowy grilla gazowego stanowi około jednej trzeciej śladu węglowego grilla węglowego.
  • Szybki rozruch i kontrola temperatury. Wystarczy nacisnąć przycisk zapłonu i obrócić pokrętło, aby grill gazowy ożył. Po szybkim podgrzaniu będziesz gotowy do grillowania, zamiast czekać na rozgrzanie węgla. Możesz także płynnie przejść od niskiego ciepła potrzebnego do kurczaka z kością do pieczenia steku typu well done, wykorzystując tylko wspomniane pokrętło (a nie, jak w przypadku grilla na węgiel, butelkę z wodą i dużą ilość wolnego czasu).
  • Wszechstronność. Dzięki grillowi gazowemu możesz z łatwością gotować delikatne potrawy, takie jak owoce i warzywa, bez obawy, że przytłoczy Cię aromat dymu, który towarzyszy grillowaniu na węglu drzewnym. Szczególnie zalecane jest smażenie właśnie na grillu gazowym takich przysmaków, jak ryby i owoce morza, ponieważ nadal uzyskuje się przyjemny grillowy smak bez dodatkowego dymu.

Wady grilli gazowych:

  • Czas montażu. W przeciwieństwie do grilla na węgiel drzewny, który można ustawić migiem, model gazowy średniej klasy jest nieco bardziej skomplikowany w montażu i należy go podłączyć do zbiornika z propanem przed uruchomieniem.
  • Bezpieczeństwo. Chociaż istnieją ogólne środki ostrożności, których należy przestrzegać przy każdej formie gotowania, szczególną ostrożność należy zachować podczas używania grilla gazowego. Zawsze upewnij się przed jego użyciem, że zbiornik z propanem jest prawidłowo zamocowany, nie ma żadnych wycieków, a grill znajduje się co najmniej dziesięć stóp od domu i został dokładnie wyczyszczony od tłuszczu.
  • Ruchliwość. Chociaż dostępne są grille gazowe o rozmiarach podróżnych, holowanie pełnowymiarowego grilla gazowego do parku lub na plażę byłoby zbyt trudne i niebezpieczne.

Na jakie cechy budowy grilla gazowego zwracać uwagę?

Jaki grill gazowy wybrać? Jeśli poszukujesz idealnego sprzętu do grillowania, przede wszystkim zwróć uwagę na jakość materiałów, z których grill jest wykonany. Powinny być to materiały odporne na korozję i odkształcanie. Dobry grill gazowy powinien być wykonany ze stali nierdzewnej (stali szlachetnej). Do obudowy może też być wykorzystywane aluminium.

Niezwykle ważne dla jakości grillowania jest oczywiście ilość palników. Przy dwóch palnikach grill będzie odpowiedni na imprezę dla 4 głodnych osób - będzie to dobre rozwiązanie dla rodziny, która wykorzystuje grilla okazjonalnie. Modele z trzema palnikami to sprzęt, którym z łatwością zaspokoisz głód ośmiu, a nawet dwunastu osób (w każdym razie dwunastu cierpliwych osób). Przy czterech nie musisz się już martwić o to, że Twoja impreza grillowa będzie, nie bójmy się użyć tego słowa, niewypałem!

Oczywiście ważny w budowie grilla gazowego jest jego rozmiar. Większa ilość palników zazwyczaj wiąże się z większą ogólną wielkością grilla. Z drugiej strony, duże grille są niezbyt mobilne i raczej nie zabierzemy takiego sprzętu na wakacje, ale jak już ustaliliśmy - gazowe grille w ogóle niespecjalnie się do tego nadają.

https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille-gazowe.html

Jakie parametry grilla gazowego mają znaczenie?

Wśród dodatkowych kwestii związanych z zakupem grilla gazowego warto zwrócić uwagę na:

  • Sposób podłączenia - choć większości modeli zasilana jest butlą gazową, niektóre oferują możliwość podłączenia bezpośrednio do sieci.
  • Stabilność - przewrócenie się grilla wiąże się nie tylko ze zmarnowanym jedzeniem, ale też niebezpieczeństwem pożaru, jest więc kwestią kluczową, czy stoi on stabilnie.
  • Dodatkowe ułatwienia. Spotkać można np. grille z obracamy rusztem żeliwnym.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama