Na co zwrócić uwagę przy zakupie instalacji fotowoltaicznej

  • 18.06.2021, 09:01 (aktualizacja 18.06.2021, 09:05)
  • Jowita Leszczyńska
Na co zwrócić uwagę przy zakupie instalacji fotowoltaicznej
Technologia fotowoltaiczna umożliwiająca przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Prawidłowo wykonana instalacja pozwala uzyskiwać darmowy prąd z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Stworzenie wydajnej i niezawodnej domowej elektrowni wymaga wiedzy na temat tego rodzaju technologii.

Rodzaj zastosowanych paneli

Jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć przyszły inwestor dotyczy wyboru odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych. W sprzedaży dostępne są produkty monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Pierwsze wytwarzane są pojedynczego kryształku krzemu i charakteryzują się największą wydajnością oraz trwałością. Wydajność ogniw monokrystalicznych wzrasta wraz ze wzrostem poziomu nasłonecznienia. Tego rodzaju produkty wyróżniają się czarną lub ciemnogranatową barwą. Drugim rodzajem są panele polikrystaliczne wytwarzane z niejednolitych kryształków krzemu. Chociaż mają mniejszą wydajność od poprzednio wymienionych, umożliwiają pozyskiwanie energii z promieniowania rozproszonego. Cechują się niebieskim zabarwieniem, niską ceną i dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Panele amorficzne nazywane również cienkowarstwowymi wykazują niewielką wrażliwość na zmiany temperatur oraz wysoką sprawność energetyczną przy niskim nasłonecznieniu.

Profesjonalizm firmy realizującej inwestycję

Decydując się na inwestycję w technologię fotowoltaiczną, należy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalizm firmy realizującej inwestycję. Nowoczesne firmy, takie jak Sunvival.pl oferują swym klientom kompleksowy zakres usług obejmujący wykonanie projektu, obliczenie odpowiedniej mocy instalacji, dostarczenie wydajnych i trwałych paneli, wykonanie instalacji oraz załatwienie wszelkich formalności. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość kredytowania inwestycji i spłacania jej uzyskanymi oszczędnościami. Warto pamiętać, że nieprawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru. Badania przeprowadzone przez TUV pokazały, że pojawienie się ognia najczęściej jest spowodowane błędem ludzkim. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć należy niedokręcenie śrub, nieprawidłowe wykonanie rozdzielni DC, niewłaściwy dobór szybkozłączek, niewłaściwe poprowadzenie przewodów, a także brak uziemienia. Korzystanie z usług firm zatrudniających doświadczonych fachowców minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru.

Czas zwrotu inwestycji

Wiele osób planujących założenie instalacji fotowoltaicznej zastanawia się, po jakim czasie inwestycja się zwróci. Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego mieści się w przedziale od 20 tys. zł do 30 tys. zł. Co istotne prosumenci mogą liczyć państwową dotacji w ramach programu "Mój prąd" na poziomie 5000 zł oraz uzyskują możliwość odliczenia kosztów inwestycji od podatku. Dzięki temu okres zwrotu dla tego rodzaju przedsięwzięcia wynosi około 8-10 lat przy założeniu, że ceny energii elektrycznej nie będą rosnąć. Przyjmując, że prąd w najbliższych latach zdrożeje, panele fotowoltaiczne zaczną na siebie zarabiać znacznie szybciej

Jowita Leszczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe