Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 13:39
Reklama

Jakie mamy rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła stały się ostatnio niezwykle popularnym tematem. Okazuje się, że są to dość specyficzne urządzenia grzewcze, które jednak same z siebie nie wytwarzają ciepła. Urządzenia te jedynie umożliwiają pobieranie ciepła, które znajduje się w otoczeniu np. w ziemi, w wodzie czy chociażby w powietrzu. Pompy ciepła przetwarzają je do takiej formy, która można wykorzystywać przy ogrzewaniu budynku. Nie można więc mylić ich z tradycyjnym kotłem grzewczym, gdyż są one swoistym elementem większego systemu grzewczego. Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić?
Jakie mamy rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła gruntowa

Ten typ pompy ciepła jest niezwykle popularny w naszym kraju. Co więcej, właśnie pompy ciepła gruntowe, mają największy udział w nowo powstających systemach grzewczych w nowoczesnych budynkach. Już sama nazwa tego urządzenia, wyjaśnia poniekąd zasadę jego działania. Ten typ pompy ciepła współpracuje z ciepłem wytwarzanym przez grunt i stamtąd też je pobiera. Pompa ciepła gruntowa może być wykorzystana na wiele sposobów. Po pierwsze możemy z niej skorzystać po to, by dostarczyć ciepło do całego obiegu grzewczego jaki znajduje się w budynku, a po drugie, możemy ją wykorzystać, by dostarczyć ciepło jedynie do domowego zbiornika z gorącą wodą. Najczęściej w domach jednorodzinnych spełnia ona obie, wyżej wymienione role. Jakie są więc zalety gruntowej pompy ciepła? Otóż przede wszystkim wyróżnia się ona niezwykłą efektywnością działania, a to z kolei sprawia, że właśnie gruntowa pompa ciepła może stanowić jedyne i główne źródło ogrzewania danej nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że jest ona pozbawiona wad. Za największy mankament można uznać to, że przy wykorzystywaniu poziomego wymiennika, niezbędna jest działka o odpowiednio dużej powierzchni. Przy użyciu wymiennika pionowego z kolei, wiercenia w gruncie muszą być odpowiednio głębokie na co najmniej 100 metrów.

Pompa ciepła wodna

To kolejny rodzaj pomp ciepła, który nie jest już tak popularny jak poprzedni. Również sama nazwa wskazuje na to, skąd pompa ta pobiera ciepło. Głównym źródłem jest woda. Pompa ciepła wodna charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednio wysoką wydajnością energetyczną. W niektórych przypadkach, może ona okazać się wydajniejsza niż jej gruntowy odpowiednik. Płynąca woda stanowi jedyne źródło ciepła, z którego pompa może skorzystać. Samo urządzenie również może stanowić samowystarczalny system grzewczy w budynku. Jej największymi mankamentami są jednak dość wysokie koszty inwestycyjne. Montaż jest dość kosztowny, podobnie jak samo urządzenie. Zewnętrznym źródłem jej zasilania, może być zarówno energia elektryczna, ale także olej lub gaz.

Pompa ciepła powietrzna

To ostatni rodzaj pompy ciepła, jakie możemy spotkać na rynku. Co prawda nie jest ona popularna, jednak zaufanie do tego typu urządzenia ciągle rośnie, a poza tym, nie wymaga ona od inwestora wysokich nakładów pieniężnych. Znów, jak sama nazwa wskazuje, głównym źródłem, z którego pompa pobiera ciepło, jest zewnętrzne powietrze. Ten typ urządzeń może dzielić się na dwa podrodzaje:

  • pompa powietrzna typu powietrze-powietrze

  • pompa powietrzna typu powietrze-woda

W pierwszym przypadku urządzenia transportują jedynie ciepło do wewnątrz, w drugim zaś mogą one transportować pobrane ciepło nie tylko do obiegu grzewczego w budynku, ale także do domowego zbiornika z gorącą wodą. Największą zaletą tej pompy jest to, że można z niej skorzystać w praktycznie każdych warunkach. Co to oznacza w praktyce? Otóż nie jest konieczne wyposażenie danej nieruchomości w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie stanowiło wsparcie, dla pracy pompy powietrznej, a nawet zasilało ją w momencie, kiedy panują największe różnicę pomiędzy temperaturami wewnątrz, a także na zewnątrz pomieszczeń. Specjaliści jednak zalecają połączenie takiej pompy ciepła z różnymi układami niskotemperaturowymi- jednym z nich może być np. nowoczesny system ogrzewania podłogowego.

Warto wspomnieć, że na rynku pojawiają się także pompy ciepła hybrydowe, które umożliwiają czerpanie ciepła z różnych kombinacji źródeł odnawialnych i tradycyjnych, jednak są to urządzenia dość kosztowne i nie zyskały sobie sympatii inwestorów. Pamiętajmy też, że za granicą pompy ciepła, bez względu na ich rodzaj są cieszą się niezwykłą popularnością. Wpływają na to głównie zalety ich montażu, które w zależności od zastosowanego rozwiązania, mogą się między sobą znacznie różnić. Pompy ciepła jednak znacznie wpływają na energooszczędność budynków i nie emitują szkodliwych substancji do środowiska.

Więcej informacji na https://stap-hvacr.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama