Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:16
Reklama

Budżet Obywatelski Mazowsza okazał się sukcesem - 7 Dni na Mazowszu

252 projekty, w tym aż 182 przedsięwzięcia w puli podregionalnej zgłosili w tym roku mieszkańcy regionu do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Budżet Obywatelski Mazowsza okazał się sukcesem - 7 Dni na Mazowszu

 

Kliknij aby odtworzyć

– Bardzo dobry wynik! Mazowszanie chcą mieć wpływ na rozwój naszego regionu. I to buduje. Ze wstępnej analizy projektów wiemy, że i w tym roku zgłoszono wiele ciekawych i godnych uwagi inicjatyw – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, władze Mazowsza przeznaczyły aż 25 mln zł na realizację pomysłów w ramach BOM-u. Mieszkańcy Mazowsza swoje projekty mogli zgłaszać do 30 kwietnia. Większość przedsięwzięć trafiła do urzędu marszałkowskiego drogą elektroniczną. Tylko nieliczni zdecydowali się na wersję papierową. To również jeden z efektów pandemii.

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie mieszkańcy nie zrezygnowali z możliwości zawalczenia o swoje pomysły. Znaleźli bezpieczny sposób, aby wspólnie dopracować swoje pomysły i przekazać je nam w ten bezpieczniejszy, a zarazem wygodny sposób. I już dziś serdecznie gratuluję wszystkim, którzy odważyli się pokazać Mazowszu swój pomysł i zgłosili go do BOM-u – zaznacza marszałek Adam Struzik.

252 pomysły na to, jak zmienić Mazowsze na lepsze

Mazowszanie dobrze wykorzystali prawie miesięczny czas na tworzenie i przesłanie projektów, zgłaszając w sumie aż 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – aż 35 pomysłów. Z kolei mieszkańcy siedleckiego zgłosili 14 projektów, radomskiego 30, a żyrardowskiego – 13. Podregiony ciechanowski i płocki mają po 17 pomysłów na to, jak wydać pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego. Warszawiacy wypracowali 21 przedsięwzięć, którymi chcą zawalczyć o wsparcie w ramach BOM-u, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego przesłali w sumie 24 inicjatywy. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 pomysłów, na to jak zmieniać na lepsze Mazowsze.

Aktualnie trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Komisja będzie pracować do 18 czerwca. Zgodnie z harmonogramem informacja o wynikach naboru powinna pojawić się do końca czerwca. Głosowanie w tym roku zaplanowano na przełom sierpnia i września.

Jak Mazowszanie chcą zmieniać Mazowsze?

Tak, jak w ubiegłym roku projekty były zgłaszane w kilkunastu kategoriach. Najpopularniejszy w tym roku, podobnie jak w pierwszej edycji okazał się obszar „transport zbiorowy i drogi publiczne” z aż 54 pomysłami. Są to głównie projekty związane z bezpieczeństwem pieszych, jak np. doświetlenie przejść dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Drugimi najczęściej zgłaszanymi przedsięwzięciami były te związane z edukacją publiczną (48). W tym obszarze wpłynęły m.in. pomysły zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży związane z budowaniem i odbudowywaniem więzi społecznych zaburzonych pandemią COVID-19. Są też w tej kategorii projekty dotyczące wychowania dwujęzycznego przedszkolaków. Wśród pomysłów z tego zakresu jest również aplikacja mobilna, która w przestrzeni online mogłaby połączyć mieszkańców Mazowsza. Wciąż trwająca epidemia może być przyczyną dużej liczby zgłoszonych projektów prozdrowotnych. Te pomysły są i w tym roku w pierwszej trójce najczęściej wybieranych przez Mazowszan obszarów wsparcia. W sumie zgłoszono aż 44 inicjatywy związane z promocją i ochroną zdrowia. Zgłaszający pomysły do tej kategorii również zwracali uwagę na stan epidemiczny, proponując inicjatywy związane ze wsparciem młodych ludzi w radzeniu sobie z problemami wieku dojrzewania w czasach epidemii.

– Cieszy nas fakt, że mieszkańcy na bieżąco reagują na trudne sytuacje w swoim otoczeniu i właśnie w BOM dostrzegają sposób na ich poprawę. Przykładami mogą tu być projekty, których celem jest swego rodzaju rehabilitacja po okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią. W tej edycji zachęcaliśmy także do składania projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami i nasza prośba spotkała się z odzewem. Wspomnę tu choćby o ciekawym projekcie tyflografik obrazów w jednym z muzeów, tworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku – zaznacza zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim Sara Michalska.

Ponadto w tym roku mieszkańcy regionu będą walczyć o środki z BOM-u na przedsięwzięcia związane z m.in. kulturą i ochroną zabytków (29), bezpieczeństwem publicznym (27), a także kulturą fizyczną i turystyką (22).

Co dalej? Ważne daty

  • do 18 czerwca 2021 r.  – ocena projektów
  • 30 czerwca 2021 r. – informacja o wynikach oceny projektów
  • 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów –  odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania
  • do 4 sierpnia 2021 r. – ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie
  • od 23 sierpnia do 19 września 2021 r. – głosowanie
  • do 30 września 2021 r. – ogłoszenie wyników głosowania

 

 

Więcej szczegółów na www.bom.mazovia.pl

 

 

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama