Wsparcie psychoedukacyjne dla personelu medycznego - 7 Dni na Mazowszu

  • 16.04.2021, 15:38 (aktualizacja 12.05.2021, 15:42)
  • Urząd Marszałkowski
Wsparcie psychoedukacyjne dla personelu medycznego - 7 Dni na Mazowszu
Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 100 tys. zł. na wsparcie psychoedukacyjne dla personelu medycznego w związku z pandemią SARS-COV-2. – Sytuacja jest bardzo trudna, a skutki koronawirusa odczuwają nie tylko pacjenci i ich rodziny, ale też lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, czyli Ci wszyscy, którzy od marca ubiegłego roku, są na pierwszej linii frontu niosąc pomoc i wsparcie chorym i ich rodzinom. Niestety, oni też nie są z żelaza. Wielogodzinne dyżury, obcowanie ze śmiercią i cierpieniem, a także narażenie własnego zdrowia odbija się negatywnie również na nich – podkreśla marszałek Adam Struzik.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Praca personelu medycznego należy do szczególnie ważnych i wyjątkowo trudnych. Wiąże się z wieloma sytuacjami stresującymi. Miejsce pracy oraz zakres zadań, z którymi się mierzy, mogą być źródłem licznych problemów zdrowotnych, w tym wypalenie zawodowe i stres. Od umiejętności skutecznego radzenia sobie z negatywnymi emocjami związanymi z wykonywaną pracą zależy nie tylko poziom satysfakcji z życia zawodowego oraz kondycja psychofizyczna danego pracownika, ale również efektywność podejmowanych przez nich działań, co w przypadku personelu medycznego jest kluczowe w leczeniu pacjentów.

 

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego funkcjonowanie w takich warunkach zawsze niesie ze sobą ogromne ryzyko. – Każdy mówi o sobie, że jest silny, że da radę. Ale naszego organizmu nie da się oszukać. Prędzej czy później praca odbija się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dotyczy to również pracowników medycznych. Przeprowadzone w czasie pandemii badania wskazują jednoznacznie, że poziom lęku i stresu, jest również wśród pracowników medycznych bardzo wysoki. Dlatego musimy im pomóc. 

 

Walka z pandemią to ogromne wyzwanie nie tylko dla systemu ochrony zdrowia, ale również dla pracujących w nim medyków. Skutki osobiste, społeczne i zdrowotne zarówno krótko, jak i długoterminowe dla pracowników medycznych mogą być ogromne, dlatego też niezbędne jest szybkie wdrożenie działań wspomagających mających na celu wypracowanie indywidualnych sposobów redukowania stresu i radzenia sobie z nim podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, w tym profilaktyki zaburzeń psychicznych wywołanych stresem.

 

Wsparcia udzielą specjaliści z:

  1. Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o.;
  2. Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.;
  3. Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o.;
  4. Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o.;
  5. Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie;
  6. Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie;
  7. Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie;
  8. Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

 

W ramach wsparcia przewidziano zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe w formie zdalnej lub stacjonarnej. Program potrwa do 31 grudnia 2021 r. Przeznaczony jest dla personelu medycznego pracującego w podległych samorządowi województwa placówkach.

 

 

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe