Mazowsze 70 lat na scenach świata - 7 Dni na Mazowszu

  • 13.11.2020, 09:17 (aktualizacja 23.11.2020, 09:21)
  • Urząd Marszałkowski
Mazowsze 70 lat na scenach świata - 7 Dni na Mazowszu
Zespół „Mazowsze” obchodzi 70. rocznicę pierwszego występu na scenie. W organizacji koncertu jubileuszowego nie przeszkodził nawet trudny dla kultury czas epidemii. Występ można było obejrzeć na żywo online.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” nie zrezygnował ze świętowania tak wielkiego jubileuszu. Dokładnie 70 lat temu, 6 listopada 1950 r., obejrzano pierwszy występ „Mazowsza”. Aby uczcić ten dzień, w niedzielę 8 listopada na żywo z sali widowiskowej zespołu „Mazowsze” w Karolinie, odbyła się transmisja koncertu jubileuszowego pt. „Mazowsze – 70 lat na scenach świata”.

Minęło 70 lat od pierwszego koncertu

Na facebookowym fanpage’u „Mazowsza”  można było wysłuchać ludowych pieśni i przyśpiewek, a także obejrzeć tańce i polskie zwyczaje ludowe w wykonaniu zespołu, który już od 70 lat skutecznie promuje polską kulturę ludową w kraju i za granicą.

 

Pierwsza część występu była nawiązaniem do pierwszego koncertu w dziejach zespołu, który odbył się 6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, pod batutą Tadeusza Sygietyńskiego. Artyści wykonali ten sam program, który wówczas został zaprezentowany warszawskiej publiczności. Wyemitowany został również krótki film o historii zespołu. Dalsza część koncertu to kompilacja najpiękniejszych piosenek i suit tanecznych z kilkunastu regionów Polski.

W koncercie bez udziału publiczności wzięli udział soliści, chór, balet i orkiestra PZLPiT „Mazowsze” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Koncert poprowadził Paweł Pochwała, dziennikarz Telewizji Polskiej.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

 

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe