72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs

  • 11.11.2020, 21:40
  • Piotr Stojowski
72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs materiały prasowe
Andrzej "Wódz" Kruczyński i najciekawsze akcje polskich jednostek specjalnych od środka. Kolejną pozycję w tym temacie przedstawia wydawnictwo Bellona.


Zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego: w kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.

Po raz pierwszy kulisy akcji na platformie KAAOT odsłania dowódca – ppłk. Andrzej Kruczyński „Wódz”. Ujawnia też szczegóły powstawania GROM-u i wspólnych morderczych treningów z legendarnymi jednostkami specjalnymi: brytyjskim SAS-EM i amerykańską Delta Force.

72 godziny to także opowieść o wizjonerze Petelickim, ważnym pokazie dla ważnego generała, misjach na Haiti, w Macedonii czy Kosowie, a przede wszystkim o niezwykłej przyjaźni i braterstwie w obliczu nieustannego zagrożenia.

Operacja zajęcia irackich terminali przeładunkowych ropy naftowej w Zatoce Perskiej, którą dowodził „Wodzu”, to przykład wysoce skomplikowanej, zdawałoby się niemożliwej do wykonania, ale za to dobrze zaplanowanej, przećwiczonej i skutecznie przeprowadzonej operacji specjalnej mającej duże znaczenie dla powodzenia działań wojsk sojuszniczych. To jedna z najważniejszych operacji w historii Jednostki Wojskowej GROM.

Kto się odważy, zwycięży. „Wodzu” się odważył.

Piotr Stojowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe