Laureaci Nagrody im. Norwida 2020 - 7 Dni na Mazowszu

  • 25.09.2020, 15:40
  • Urząd Marszałkowski
 Laureaci Nagrody im. Norwida 2020 - 7 Dni na Mazowszu
Anna Piwkowska, Paweł Mykietyn, Stanisław Wieczorek i Grzegorz Jarzyna zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodą „Dzieło życia” za całokształt twórczości kapituła uhonorowała Marka Gaszyńskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się w tym roku w formie wirtualnej. – Mam nadzieję, że ta nagroda będzie takim szczególnym docenieniem tych wybitnych twórców, ponieważ sztuka w czasach pandemii jest szczególnie dotknięta – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, gratulując laureatom i nominowanym. Statuetki Norwidowskie przyznane zostały po raz 19. Celem tego wyróżnienia jest promocja wybitnych dzieł i kreacji oraz ich autorów. – Nagrodę im. Norwida poczytujemy jako misję tworzenia i pielęgnowania kultury naszego kraju – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Laureat Nagrody „Dzieło Życia”

Dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Marek Gaszyński – otrzyma w tym roku Nagrodę „Dzieło życia”. Laureat od ponad 60 lat nieprzerwanie popularyzuje polską muzykę rozrywkową we wszystkich dostępnych mediach. W 1962 r. związał się z Polskim Radiem. Na jego audycjach wychowały się pokolenia słuchaczy. W 1964 roku zaczął tworzyć teksty piosenek dla gwiazd muzyki rozrywkowej. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena - Sen o WarszawieMam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny – okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy. Spod jego pióra wyszły takie szlagiery jak: Ojciec żył, tak jak chciał w wykonaniu zespołu Gang Marcela czy Gdzie się̨ podziały tamte prywatki Wojciecha Gąssowskiego. Szczególnym sentymentem autor darzy piosenki napisane dla Czerwonych Gitar (Barwy  jesieniNie  zadzieraj nosaPosłuchaj co ci powiemPrzed pierwszym balemStracić kogośJesień idzie przez park i Pożegnanie z gitarą). Teksty Marka Gaszyńskiego znalazły się również w repertuarze takich wykonawców i zespołów jak m.in.: Breakout, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Jerzy Grunwald, Bogusław Mec, Niebiesko-Czarni czy Tadeusz Woźniak.

Laureaci w poszczególnych kategoriach

Nagrodę Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura odbierze poetka i eseistka Anna Piwkowska nagrodzona za książkę poetycką „Między monsunami”. – To jest poezja mądra, erudycyjna i bardzo własna, suwerenne – ocenił przewodniczący kapituły Literackiej Marek Wawrzkiewicz, ogłaszając werdykt jury.

W dziedzinie muzyki kapituła nagrodziła kompozytora i klarnecistę Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Laureat jest – jak określiła przewodnicząca Kapituły Muzycznej Małgorzata Komorowska, podczas laudacji – kompozytorem, który nie słabnie w inwencji i pomysłach.

Spośród zeszłorocznych ekspozycji, uznanie zyskały dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka, które obejrzeć można było w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie. – Jest to postać odznaczająca się charyzmą i ciekawym życiorysem. W twórczości charakterystyczną pieczęcią jest jego inspirowanie się sztuką geometryczną – zaznaczyła przewodnicząca Kapituły Plastycznej Anna Szyjkowska-Piotrowska.

Statuetkę Norwidowską w kategorii Teatr otrzyma natomiast znakomity reżyser teatralny, operowy i filmowy Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa. Jak podkreślił Lech Śliwonik, przewodniczący Kapituły Teatralnej, jest to „ogromnie barwne widowisko o wymiarze również tragicznym. Pierwsze takie dokonanie w twórczości Grzegorza Jarzyny, ale bardzo ważne dla polskiego teatru współczesnego.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe