Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:47
Reklama

Nagrody dla muzealników przyznane - 7 dni na Mazowszu

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „O Wolną Polskę” oraz najlepszego wydawnictwa 2019 r. ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Spośród nich komisja wybrała najciekawsze inicjatywy. – Chcemy promować mazowieckie muzea i pokazywać szerokiemu gronu ich ofertę, ale też zachęcać do odwiedzania. Temu służy ten konkurs – podkreśla marszałek Adam Struzik. Podczas uroczystej gali, nagrody wszystkim wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Nagrody dla muzealników przyznane - 7 dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” kierowany jest do wszystkich placówek muzealnych w województwie mazowieckim, a jego założeniem jest nagradzanie najciekawszych projektów instytucji kultury. – W trakcie tych kilkunastu lat w konkursie oceniono kilkaset projektów, niezmiernie interesujących i różnorodnych, potwierdzających wybitną rolę muzealnictwa w kształtowaniu oraz propagowaniu kultury i sztuki w społeczeństwie – przekonuje Jadwiga Teresa Zakrzewska, radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konkursie nagradzane są zarówno projekty i wystawy, ale też wydawnictwa. Jak dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk – Mazowieckie muzea są coraz bardziej przyjazne młodym odbiorcom. Wykorzystują nowoczesne technologie, efekty audiowizualne, ale też umożliwiają spotkania z artystami i ekspertami.

 

W ramach 5 kategorii do XIV edycji konkursu zgłosiło się aż 65 inicjatyw w tym 13 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez większe muzea, 7 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez mniejsze muzea, 7 w kategorii „O wolną Polskę”, 9 projektów edukacyjnych, 16 najciekawszych wydawnictw muzealnych oraz 13 w kategorii otwartej. Spośród nich wybrano 20 laureatów i przyznano 13 wyróżnień. 

 

Laureatami XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zostali:

 

Kategoria „Najciekawsza wystawa”

Wystawy przygotowane przez mniejsze muzea:

  1. I miejsce zajęła wystawa pt. "Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo" zorganizowana przez Filię "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie.
  2. II miejsce zajęła wystawa pt. „Pamięć, Tożsamość, Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
  3. III miejsce zajęła wystawa pt. „Wykończone tkaniny” zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa
    im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. „Dawny strój ludowy Ziemi Tłuszczańskiej” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.

Wystawy zorganizowane przez większe muzea:

  1. I miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. "Odbicie. Jestem jak ty, zapewne" zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawa pt. „Wielki świat małego człowieka. Dzieciństwo w kulturach pozaeuropejskich" zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Siedlcach,
  2. II miejsce zajęła wystawa pt. "Citius – Altius – Fortius. Polska sztuka olimpijska" zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.  
  3. III miejsce zajęła wystawa pt. „Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” zorganizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały wystawy:

  1. "Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy" zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  2. Wystawa czasowa "Gdynia – Tel Awiw" zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
  3. „Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Kategoria „Projekt otwarty”

  1. I miejsce zajął projekt pt. „O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew w Pułtusku zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Pułtusku.
  2. II  miejsce zajął projekt pt. „3XMoniuszko” zorganizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
  3. III miejsce zajął cykl konferencji pt. „Samorząd Mecenasem Kultury" zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.  

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały projekty:

  1. Koncert „Olimpijczycy II Rzeczpospolitej" zorganizowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
  2. „Biblioteka Cyfrowa Muzeum Łazienki Królewskie” zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

 Kategoria „Najlepszy projekt edukacyjny”

  1. I miejsce zajął projekt pt. "Wychodząc z ram" zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.  
  2. II miejsce zajął projekt pt. „Legendy Starego Miasta w Warszawie. Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
  3. III miejsce zajął projekt pt. „Lniane kreacje” zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał projekt pt. „Wakacje w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze” zorganizowany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Kategoria „O Wolną Polskę”

  1. I miejsce zajął projekt pt. „Pytam o Polskę. Dyskusja dzieł XX wieku. Warsztaty dla młodzieży” zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
  2. II miejsce zajął projekt pt. „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
  3. III miejsce zajął projekt pt. „Pokolenie 1918" – Widowisko muzyczne oraz plenerowa wystawa niepodległościowa zorganizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.  

Kategoria „Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

  1. I miejsce zajęło wydawnictwo pt. „Gdynia – Tel Awiw”, koncepcja i redakcja naukowa: Artur Tanikowski wydane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
  2. II miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Jaskinia Gvardjilas Klde w Gruzji”. Opracowanie wydane w stulecie badań polskiego archeologa Stefana Krukowskiego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz wydawnictwo pt. „Ignacy Łopieński”, red. naukowa Piotr P. Czyż wydane przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
  3. III miejsce zajęło wydawnictwo „Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914 – 1920” wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały wydawnictwa:

  1. „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” wydane przez Muzeum Warszawy.
  2. „Ptaki, ptaszki, ptakoidy” Stanisław Łubieński wydane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
  3. „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Katalog w wersji polsko - węgierskiej, Michał Mackiewicz, Tibor Kovács wydane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
  4.  „Próby z latającymi bombami V – 1 i rakietami balistycznymi V – 2 we wschodniej Polsce w 1944 roku” Sławomir Kordaczuk wydane przez Muzeum Regionalne w Siedlcach.
  5. „Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie= Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”  w Radomiu.
  6. „Józef Krzyżewski z Przasnysza i jego potomkowie” autor - dr Waldemar Krzyżewski wydane przez Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama